Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Deputāti atskaitās ministrijai par piemiņas monumentu Bauskā 14

Ārlietu ministrijas (ĀM) valsts sekretāra vietnieks Andris Razāns, sekretāri Einārs Miķelsons un Madara Limba pirmdien, 2. maijā, tikās ar Bauskas novada domes deputātiem. Sarunas tēma – ebreju piemiņas monumenta būve un ar to saistītās problēmas.Latvijas pilsoņi ārzemēs, kā arī Latvijā ir vērsušies ĀM. Viņi vēlas noskaidrot, kāpēc izveidojusies situācija, kurā nesaprotas Latvijas ebreju draudžu un kopienu padome (LEDKP) un Bauskas novada dome. Pilsoņi vēlējušies zināt, kā rit piemiņas vietas izveidošanas darbi, kāpēc netiek saskaņotas skices un kāpēc vispār pastāv pretrunas. Tā savas vizītes mērķi «Bauskas Dzīvei» paskaidroja A. Razāns. Domes priekšsēdētājs Valdis Veips ministrijas pārstāvjiem izskaidroja situāciju, kā arī norādīja uz grūtībām, kādas radušās kontaktējoties ar LEDP. Viņš minēja Latvijas Arhitektu savienības, Rundāles pils muzeja Zinātniskās padomes atzinumus, kuros norādīts, ka šādā izpildījumā monuments vecpilsētā neiederas.  Pašvaldība piedāvājusi citus variantus: veidot piemiņas vietu citādāku, ne tik monumentālu. Izbūvējot šajā vietā bibliotēku, tās fasādē, kā arī iekštelpās varētu izvietot informāciju par ebreju dzīvi Bauskā, par kādreiz šeit bijušo sinagogu, citas ziņas. Monumentu šādā vai līdzīgā izpildījumā LEDP piedāvāts izbūvēt Biržu ielā, kur apglabāti daudzi Bauskas ebreji. Kā variants minēts arī Vecsaules sils, kur risinājušies ebreju tautai traģiski notikumi. «Draudžu un kopienu padome mērķtiecīgi uzstāj tikai uz šāda monumenta celtniecību un tikai šajā vietā,» norādīja V. Veips. Savus viedokļus izteica vairāki deputāti. Uldis Kolužs norādīja, ka kopienas pārstāvji ignorē uzaicinājumus un neierodas uz sarunām ar deputātiem: «Notiek tikai sarakste, tikties, apsēsties pie viena galda un kopējā sarunā rast kompromisu viņi nevēlas.»  Raitis Ābelnieks norādīja, ka nav pareizi, būvējot šādu vērienīgu objektu vecpilsētā, nerīkot konkursu, bet izstrādāt vienu variantu un uz to arī uzstāt. Viņš rosināja idejas autorus tikties un uzklausīt sabiedrības viedokļus. Alvis Feldmanis norādīja, ka ir iespējams tikai kompromisa variants: «Ja būs jābalso, vairākums deputātu neatbalstīs šādu ieceri.» Aprīļa domes sēdē deputāti jau nobalsoja pret skiču projekta saskaņošanu. Valdis Veips vēl piebilda, ka tikšanās reizē LEDP pārstāvis norādījis, pēc monumenta izbūves to nodos uzturēšanā un apsaimniekošanā pašvaldībai. Arī šāda ideja deputātiem nebija pieņemama. Uzklausot deputātu viedokli un izklāstot savas domas, A. Razāns solīja informēt pilsoņus, kas vērsušies ministrijā, ka Bauskas novada deputāti ir gatavi sarunām. Ka viņi nav pret ebreju piemiņas iemūžināšanu Bauskā, taču sarunu ceļā ir jārod cits risinājums. «Ir svarīgi runāt ar pašvaldību. Es apjautu, ka esat gatavi dialogam,» uzsvēra A. Razāns.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

...

saki nu! Ko uzvilkies par pavisam normālu secinājumu? Neviens neko nav savārījis un netaisās to darīt, vien kārtējo reizi pierādās, ka Bauskai neko nevajag, kā vien nolaistu vecpilsētu ar sintētisku rātsnamu mirušā un tukšā rātslaukumā.
Visi naida pilnie, variet nomierināties! Nebūs Bauskā nekā no tā, kas te kādam saistās ar "izredzēto tautu", "ar līšanu bez ziepēm" u.t.t.

pirms 9 gadiem, 2011.05.04 14:24

monta

šķiet baisīgās svastikas vietā taču tiek piedāvāts izveidot ko samērīgu un pieņemamu. Un, ja jau reiz pilsētai šis veidojums būs jāapsaimnieko (diez kā gan ebreju kopienai nav bail šo lietu uzticēt), tad pilsētas iedzīvotāji (deputātu personā) taču arī var lemt ko, kā un kādā veidolā viņi grib vai negrib redzēt.
Pareizi te rakstīja - kad simtiem cilvēku protestēja pret slimnīcas slēgšanu, amatpersonas tik vien spēja kā alfas suņus uzrīdīt, bet te esam gatavi bez ziepēm...

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 21:45

saki nu

03.05.2011. 17:34:40
man kauns par līdzcilvēkiem .. man kauns, ka esmu Bauskas novada iedzīvotājs:((

Ja esi pie kā vainīgs, tad kaunies vesels.Ko tad tādu esi sadarījis, varbūt pastāsti!
Par līdzcilvēkiem nekaunies, kaunies par sevi, ja tev ir iemesls. Nezinu, ko nodarījuši tavi līdzcilvēki, bet gan jau neko sevišķu, jo tad būtu BDz rakstīts.Varbūt mums kā Bauskas novada iedzīvotājiem jākaunās par tevi? Tev taču ir iespēja pārcelties uz citu novadu, ja esi ko savārījis.

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 20:34

man kauns par līdzcilvēkiem .. man kauns, ka esmu Bauskas novada iedzīvotājs:((

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 17:34

...

Nu ko te cepās? Visi šie komenti tikai parāda, kāda briesmīga, aprobežota un naida pilna sabiedrība ir Bauskā!

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 17:22

ss

informēt pilsoņus, kas vērsušies ministrijā

Ātra gan tā atskriešana uz Bausku,kad " īstie pilsoņi" griežas ārlietu ministrijā.

Latvieši var nosprāgt grāvja malā,tad ir po...,bet šie ir īstie,kam atļauts ir viss.

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 17:09

kaut kas traks - 4 liekēži stāv un skatās uz pļaviņu. Latvijā vēl vismaz 30% birokrātiju jānoņem, tad arī varbūt kaut kas sāks strādāt normāli.

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 16:55

...

Murgs! Tu patiešām esi riktīgs murgs un Tavs uzrakstītais to pilnībā apliecina bez komentāriem!
triko - kas Tev traucē izrādīt iniciatīvu piemiņas vietu veidošanai ukraiņiem, baltkrieviem un kaimiņiem lietuviešiem? Bauska tikai iegūtu no tā. Sāc darboties! Un vispirms atrodi pamatojumu, kāds sakars šīm tautām ar "piemiņu Bauskā" un atrodi kādu piemērotu vietu, kur bijis kas īpašs saistībā ar šīm tautām Bauskā... Tad jau tālāk - uz priekšu, darbojies, nevis truli klabini datora taustiņus. Un vēl - kāds sakars visai šai lietai ar ebreju izredzētību, ja šie cilvēki Bauskā kādreiz dzīvoja un bija apmēram puse no baušķeniekiem?

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 15:53

Vēsture

Nelaime jau ir tā, ka to pieminekli projektē jau kopš 90-tajiem gadiem un sākumā nevienam, ne domei, ne arhitektam nekādu iebildumu nebija. Ja pēc desmit gadiem pēkšņi uznāk apskaidrība, tad skaidrs, ka no tā sanāk skandāls. Tagad jau ir apmēram tā, kā ar referendumiem par krievu un latviešu valodu, lai nebūtu jādara nekas sakarīgs, visi diskutē par ebreju pieminekli.

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 13:07

triko

kāpēc tikai ebrejiem? vajag arī ukraiņiem un baltkrieviem. kāpēc ebreji tie izredzētie. vajadzētu arī kaimiņiem - lietuviešiem.

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 13:00

gans

Vai piemiņas vietai obligāti jābūt pilsētas centrā????? Tad jau visa veida brāļu kapus u.t.t. ari jāveido pilsētu centros? Vai Domei nav tiesību noteikt, kas būs un kas nebūs būvējams pilsētā? Tagad to noteiks ĀM?

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 12:13

Murgs

Urtān!Tu Bauskai uzlaidi žīdus!Ko tagad stāvi klusu? Tev jākļūst par vidutāju sarunām, ja reiz šie tiešā ceļā nesaprot, bet uzreiz runā ar spiedienu caur Ām un Prezidenta kanceleju...

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 10:00

velētājs

Atskaitās??! Taču ne!! drīzāk jau informē ..apgaismo .. skaidro.. Deputātiem nav jāatskaitās ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietniekiem. Deputāti varētu atskaitīties vēlētājiem

pirms 9 gadiem, 2011.05.03 08:55

Vietējās ziņas