Dievdārziņa laipa Iecavā kļuvusi bīstama un demontēta; pašvaldība sola jaunas izbūvi 4

Iecavā no Dievdārziņa skatu laukuma līdz Pārupes gājēju tiltam izveidotās takas koka elementi bija tik nolietojušies, ka to atjaunošana nebija iespējama, tādēļ tās noņemtas.

Pēc Iecavas novada pašvaldības administrācijas rīkojuma koka konstrukcijas demontētas un tiks utilizētas, jo tās bija kļuvušas gājējiem bīstamas.

Iecavas upes krastā 210 metru garo taku pastaigām bija iecienījuši gan vietējie iedzīvotāji, gan tūristi. Ejot pa taku, varēja apskatīt dolomīta atsegumus, avotu (vienu no nedaudzajiem, kas tek pret saules lēktu – austrumiem) un interesantus kokus.
Tā kā takas vietā koka laipu vairs nav, drošības apsvērumu dēļ pašvaldība aicina tur nestaigāt.

Tāds ir koka konstrukciju liktenis, tām ir diezgan īss dzīves laiks, teic Kārlis Sinka, Iecavas novada domes deputāts un vēstures biedrības «Arhīvs» valdes loceklis. Viņš novērojis, ka arī citviet Latvijā tāds izvēršas skaisto koka laipu liktenis. To uzturēšanā regulāri jāiegulda resursi, šajā gadījumā – pašvaldības līdzekļi, ko ne vienmēr iespējams nodrošināt. Tās prasa arī saudzīgu un godprātīgu sabiedrības attieksmi – nelauzt un nebojāt, taču laipu taka vairākkārt demolēta. Pašlaik pašvaldība strādā, lai īstenotu uzlabotu projektu.

Agita Hauka, Iecavas sieviešu kluba «Liepas» valdes priekšsēdētāja, atceras, kā  Dievdārziņš kādreiz atkarots no krūmiem un izveidots par īpašu vietu  iecavniekiem un pilsētas viesiem: «Iecavas sieviešu klubs «Liepas», Ēriks Kivilanda un Andra Kopeikas mudināts, Dievdārziņu sāka atjaunot 2010. gadā ar Latvijas Hipotēku un zemes bankas klientu kluba «Mēs paši» projekta atbalstu, toreiz tie bija  360 lati. Talkās iesaistījās vairāk nekā 40 iecavnieku, strādājām 300 sabiedriskā darba stundas. Iesaistījās Iecavas pašvaldība, tika uzlikti akmeņi, pabeigta projektā iesāktā upes krasta taka. Kopš 2010. gada  «Liepas» Lielās talkas dienā katru gadu to kopj. Šogad talkas dienā saprotamu iemeslu dēļ nepulcējāmies, Dievdārziņā nomestos gružus vācām individuālu pastaigu laikā.»

Tagad takas nojaukšana ir loģisks risinājums, jo koka balstus kopš 2011. gada grauzis laikazobs. Dievdārziņš iekļauts Reģionālās pašvaldības policijas Iecavas novada nodaļas patruļu grafikā, kas, kā zināms, Iecavas novadā strādā diennakts režīmā.

To, ka Dievdārziņš ir populārs un iemīļots apskates objekts, apliecina arī Inese Turkupole-Zilpure, Bauskas Tūrisma informācijas centra vadītāja: «Interese par šo apskates un pastaigu objektu neapšaubāmi ir. Par Dievdārziņu var lasīt mūsu mājaslapā www.visit.bauska.lv, kurā norādīta visa praktiskā informācija. Tas iekļauts arī tūrisma maršrutā un akcijā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!». Dievdārziņš ar pastaigu laipām bija tūristu iecienīts, arī gidi iekļauj to savos maršrutos, tāpēc būtu jādomā par drīzu laipu atjaunošanu, kā arī regulāru laipas uzkopšanu.»

Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks «Bauskas Dzīvi» informēja, ka laipa būvēta 2011. – 2012. gadā divās kārtās par 9529 latiem. Kad koksne nolietojās, to ik pa laikam sāka demolēt. Līdz šim iespēju robežās pašvaldība laipu laboja, bija cerība, ka šo sezonu tā vēl kalpos.

«Tomēr pēc saņemtajām sūdzībām un veiktās apsekošanas ar būvniecības speciālistiem konstatēts, ka laipa jādemontē nekavējoties, jo pārvietošanās pa to kļuvusi bīstama. Vietvara nolīga vietējo uzņēmēju, kas konstrukciju demontēs un koksni izmantos kā malku. Demontāžas darbiem atvēlēti tūkstoš eiro,» sacīja A. Mačeks.

Viņš atklāja, ka laipas jaunais projekts izstrādāts 2018. gadā. Provizoriskās izmaksas ir 87 594 eiro ar PVN, jo laipu bija paredzēts būvēt no metāla konstrukcijām, lai tā ilgāk kalpotu. 2019. un 2020. gadā pašvaldībā bija citas prioritātes, tāpēc iepirkums un būvniecība nesekoja. «Ja saņemsim aizdevumu ekonomisko un sociālo seku mazināšanai un novēršanai saistībā ar «Covid-19» izplatību, lemsim par iepirkuma un būvniecības sākšanu jau šogad, ja atbalsta nebūs – tad nākamgad,» informē A. Mačeks.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

prātnieks

Vai kāds demolētājs ir pieķerts - nu neiet jau viens, tas nav interesanti, bet kompānijā... Kā pirmo demolētāju grupu pieķers, tā beigsies - vai būs politiskā griba to veikt? Jautājums domei...

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.24 21:35

Hm

Biju Dievdārziņā, staigāju pa šo skaisto vietu, bet redzēju arī nepatīkamu faktu: tuvējo māju kanalizācija tiek iepludināta Iecavas upē pa caurulēm, kas pavirši noslēptas turpat gar Dievdārziņa takas malām (netālu no tilta). Smaka diezgan dramatiska. Kaut kā neticu, ka neviens, atskaitot mani, to nav pamanījis. Gribētos pajautāt Iecavas pašvaldībai - vai tiešām ar tuvējo māju kanalizāciju viss ir kārtībā?

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.25 08:14

Annele

Tie demolētāji jau nav šajā ziņā muļķi- demolē jau bez lieciniekiem ,
Tie ir vecāku neaudzinātie pusaudži

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.25 10:11

Taka

šī gada jūnijā bija tīri laba un nemaz pēc bīstamas neizskatījās. Jā, bija kāda vieta, kur prasījās pielabot, bet tā nebija bīstama. Ir takas vēl traģiskākā stāvoklī, bet tās nenojauc.
Tieši tagad taka ir bīstama, jo tā ir slīpa un tur var viegli paslīdēt.
Tikko kā atkal biju tai takā, jo dzirdēju ka tā nojaukta. Nozāģētie balsti vēl bija labā stāvoklī. Vai tiešām taka bija jānojauc precīzi nezinot, kad tiks būvēta jauna? Varēja nojaukt tieši pirms jaunās izbūves.
Vai tik kāds krastā esošās mājas saimnieks negrib izbūvēt individuālu pieeju Iecavas upei, tad šī taka tiešām traucēja.

pirms 8 mēnešiem, 2020.09.27 22:49

Vietējās ziņas