Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Divi viedokļi par «Lejeniekos» iecerēto pieminekli 17

Bauskas novada pašvaldība iecerējusi Viļa Plūdoņa dzimtajās mājās Ceraukstes pagasta «Lejeniekos» uzstādīt tēlnieka Āra Smeldzera pieminekli «Atmodusies straume».

Februāra pirmajā pusē pašvaldībā tika diskutēts par pieminekļa uzstādīšanu un finansējuma rašanu. Sarunā novada domē, arī pēcāk «Lejeniekos» nevaldīja vienprātība. Jau pēc šīs diskusijas Āris Smeldzeris pašvaldības portālā bauska.lv ievietoja pārdomas par 11. februāra tikšanos V. Plūdoņa dzimtajās mājās «Lejenieki». «Bauskas Dzīve» piedāvā saīsinātu ieskatu šajās tēlnieka pārdomās.

«Rezumējot jāatzīst, ka tikšanās laikā tika uzklausīts tikai viens viedoklis un pārējais bija aizstāvēšanās. Var secināt, ka sāpe ir par muzeja attīstības koncepciju, kurā nav paredzēts šāds elements. Kāds simbols nāk prātā, kad sakām: Plūdonis? Zaķīši, eža kažociņš, gulbji? V. Plūdonim nav simbola, kas viņu raksturotu. Veidojot piemiņas zīmi, es tieši domāju par simbolu, kas varētu izteikt V. Plūdoņa radošo darbību un raksturotu viņu kā cilvēku. Mans simbols – nacionālā rota.

Reti Latvijā ir gadījies redzēt tādu noraidījumu muzeja atpazīstamības veidošanai. Visnotaļ atbalstāma ir vēlme par vides sakārtošanu, ienesot tajā jaunus akcentus.  Pilnībā atbalstu domu par mūsdienīgas un kvalitatīvas zīmes izvietošanu pie V. Plūdoņa memoriālā muzeja. Varu apstiprināt gatavību piedalīties vides plāna vīzijas izstrādē.»

Mākslas zinātniece Ina Līne pašvaldībā, arī «Bauskas Dzīvei» iesniegusi atklātu vēstuli. Tajā viņa pauž pārdomas par Ā. Smeldzera vēstīto.
«Vēlos vēlreiz tēlniekam un sabiedrībai paskaidrot, kāpēc gan es, gan Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja (BNMM) speciālisti ir tik noraidoši pret tēlnieka, viņaprāt, «mūsdienīgo un kvalitatīvo» piemiņas zīmi.

Norādes uz nepietiekamu profesionalitāti, nesakārtotību, mājieni par vienaldzīgiem muzeja darbiniekiem aizskar daudzu «Lejeniekus» nosargājušo un izveidojušo cilvēku, piemēram, E. Smilškalna un R. Saulāja, piemiņu. Godīgi tas nav arī pret tiem, kuri muzejā strādā tagad.

«Lejenieki» tikai 2011. gadā no Ceraukstes pagasta muzeja pārtapa par BNMM struktūrvienību. Tādējādi «Lejenieki» tikko atguvuši profesionāla līmeņa pārvaldību, kura ne sliktāk, bet varbūt pat daudz redzīgāk par cienījamo tēlnieku spēj izvērtēt situāciju un operatīvi sākusi izstrādāt attīstības koncepciju. Nolemts veikt «Lejenieku» sētas kompleksa vēstures un būvvēstures fundamentālu izpēti, atzīstot sētas autentiskuma uzturēšanu par svarīgāko muzeja attīstības virzienu.»

Pilnu  viedokļu izklāstu lasiet laikraksta «Bauskas Dzīve» drukātajā versijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 17

pastāvi pie ratiem !

Mūsdienīgākais un kvalitatīvākais simbols ir nauda. Paša nepelnīta,bet ar visādām mahinācijām iebāzta paša kabatā. Acīmredzot, *Lejenieki* nesaistās ar šo simbolu un iespējām ,tā teikt, ieraut nāsīs.

pirms 6 gadiem, 2014.03.01 13:36

secinājums

Ieraut nāsīs šie kungi pamanīsies vienmēr, un šeit ir mazsvarīgi - ir tās bāreņu asaras vai vecu ļaužu pēdējā maizes garoziņa.

pirms 6 gadiem, 2014.03.02 10:50

Komentētājam ar ratiem

Tu pats saproti, ko esi uzrakstījis? Varbūt vispirms izgulies...

pirms 6 gadiem, 2014.03.01 15:38

varbūt mauzoleju?

vai paši "Lejenieki" nav piemineklis mūspuses novadniekam, vai diezgan nolaistā stavoklī esošās dzejnieka mājās uzstādot vēl vienu pieminekli, situācija uzlabosies? Vai savulaik visās malās esošie ļeninekļi vairoja mīlestību pret apvērsuma vadoni Krievijā? Ko mēs vēlamies- pieminekli uz pieminekļa?

pirms 6 gadiem, 2014.03.01 18:34

iļjičs

Vārds vietā- kas par daudz, tas par skādi. Savukārt Smeldzerim nevajadzētu par katru cenu lauzties pie ķēķa, lai pagriež kursu uz rietumiem. Ventspilī kādam jaunam šedevram vieta atradīsies vienmēr.

pirms 6 gadiem, 2014.03.02 00:05

ja nesanāk

un Raitim tik ļooooti gribās un ir tik tīkami monumenti, lai tēlniekam pasūta miniatūras pieminekļa kopiju kuru varēs novietot kur sirds vien vēlas.........

pirms 6 gadiem, 2014.03.02 08:45

Tā gan...

Tēlnieks taču varēs naudiņu nopelnīt, kādēļ gan tad nepacīnīties?!

pirms 6 gadiem, 2014.03.02 11:36

Jā gan

Tas taču ir acīmredzams.

pirms 6 gadiem, 2014.03.02 12:57

mjāā

Varbūt iecerēto pieminekļa naudu iespējams ieguldīt muzeja sakārtošnā, kaut vai zaķīšu pirtiņā? Muzeja teritorijā būtu daudz kas kārtojams, ja būtu naudiņa....

pirms 6 gadiem, 2014.03.03 09:01

Nu nē

Ieguldīt muzejā un tad to slēgt???

pirms 6 gadiem, 2014.03.03 14:50

Vilis

Nav saprotams, kā tā saucamā nacionālā rota varētu veidot Lejenieku atpazīstamību, tāpat kā Plūdoņa simbols tas objekts ir ļoti apšaubāms. Varbūt nevajag tik ļoti rauties uz Lejniekiem, tā simboliskā sakta jau var derēt ļoti daudziem nacionālpatriotiskiem gadījumiem - lai tikai partija pameklē variantus.
P.S. Lejenieki vispār tāpat ir atpazīstami, un atpazīstamību veido izcila ainaviska vide, kura iedvesmoja lielu dzejnieku un kurā neko lieku nevajag.

pirms 6 gadiem, 2014.03.03 10:23

Gailis uz s..u čupas

Tēlniekam kopā ar saviem partiju draugiem derētu pārlasīt poēmu "Uz saulaino tāli".
Atradīs tur daudz noderīga.

pirms 6 gadiem, 2014.03.03 12:50

joņs

bliežam no zelta ! vo būs numurs ! rātsnams un zelta atmodusies straume ! mēs taču esam vareni !

pirms 6 gadiem, 2014.03.03 14:34

nēēē

Tur tāpat ir skaisti un bērniem patīk!!!

pirms 6 gadiem, 2014.03.03 15:03

Es par to rimbuli

Būs tak tiem bērniņiem i kur virsū uzrausties, i kur cauri izlīst

pirms 6 gadiem, 2014.03.03 22:42

Baušķenieks

Nost tos pieminekļus! :( Pietiks ar vienu Bauskā! Un ja runājam par ideju pārveidot muzeju un tā teritoriju tuvinot autentiskumam...tad cilvēki šo vietu ir iemīlējuši skaistā vides dēļ,Zaķu mammas un zaķu fīgūriņu,šūpoļu,pļavu un ziedu dēļ, upes dēļ,kura ir izkopta pēdējo padsmit gadu laikā tikai pēc muzeja darbinieku iniciatīvas. Baidos,ka ideja par autentisko pārvērtīs šo teritoriju ne tik baudāmu un ne tik skaistu! Varbūt to autentisko veidot pielāgojot mūsdienām? Par to gan vajadzētu padomāt!

pirms 6 gadiem, 2014.03.04 10:52

arī Vilis

Laikam esmu palaidis garām,bet kas tas Vilis īsti bija ? Atmodas darbonis,vai ? Un no kādas partijas ?

pirms 6 gadiem, 2014.03.05 14:49

Vietējās ziņas