Divpadsmitajiem sākušās klātienes konsultācijas; lielākā bēda – sejas maskas 5

Lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu prioritāte izglītības jomā pašlaik ir vidusskolas noslēguma eksāmenu kārtotāji. Noslēguma eksāmeni paredzēti 19 dalībvalstīs, un tie notiks ar dažādiem pielāgošanās pasākumiem – pagarināti termiņi, pārskatīts saturs, samazināts eksāmenu skaits. Izglītības un zinātnes ministrijā uzsvērts, ka tikai astoņas dalībvalstis plāno atcelt vai ievērojami samazināt eksāmenu apjomu. Piemēram, Igaunija ir noteikusi, ka 12. klasēm eksāmeni ir brīvprātīgi, tomēr vairākums vidusskolas beidzēju eksāmenus nolēmuši kārtot.

Lai palīdzētu vidusskolēniem sagatavoties eksāmeniem, mūsu skolās 18. maijā atsākās klātienes konsultācijas 12. klases audzēkņiem. Arī «Bauskas Dzīve», ievērojot visus drošības pasākumus, tikās ar skolēniem un pedagogiem vairākās skolās.

18. maijā Bauskas Valsts ģimnāzijā pēc angļu valodas konsultācijas desmit 12.a klases jaunieši un skolotāja Aija Cibule izskatījās noguruši un to arī nenoliedza, jo trūcis elpas, grūtāk lasīt un rakstīt ar masku. «Grūti izturēt,» pauda vairāki jaunieši. Vissarežģītāk tiem, kam brilles, jo tās aizsvīst, vēl vairāk apgrūtinot un palēninot mācību procesu. Arī padzerties lāgā nevar – tad jāmaina maska un jādomā, kur likt izlietoto.

Angļu valodas skolotāja Aija Cibule pavēstīja, ka konsultācijā visu nav paspējuši. Eksāmens angļu valodā bija paredzēts jau 16. martā, dažas dienas pietrūka, lai to būtu paguvuši nokārtot pirms ārkārtas situācijas.

«Ja paši ir strādājuši, tad jau nav problēmu. Tomēr eksāmenā vairāk būs prasmju pārbaude, bet tās konsultācijās nevar sagatavot. No eksāmena izņemta valodas lietojuma, gramatikas daļa, kurā vairāk punktu var savākt. Tā, protams, parādīsies eksāmenā «slēptā» veidā. Ar masku bija grūti, jaunieši ļoti nogura no maskām, knapi stundu varēja izturēt. Maska traucē arī redzēt, ceru, ka eksāmenā tās nebūs,» teic skolotāja. Turklāt īsti nevarot padzerties, jo tad jāmaina maska. Eksāmenā katram tikšot paredzētas trīs maskas. Attālinātajā mācību procesā ikviens audzēknis saņēmis atgriezenisko saiti, ļoti daudz strādāts, gatavojoties eksāmenam, pat jau 10. klasē, izvēloties vieglākus uzdevumus. «Kas godprātīgi strādāja, tiem nevajadzētu rasties problēmām eksāmenā. Lai visiem veicas!» vēl A. Cibule.

Bauskas 2. vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā Iveta Jabločkina stāsta, ka konsultācijas notiekot vienā skolas korpusā, lai vieglāk dezinficēt. Ieejot skolā, pie dežurantes notiek smalka reģistrācija, katram rakstiski jāapliecina, ka pēdējo 14 dienu laikā nav bijis ārvalstīs un nav bijusi saskare ar «Covid-19» inficētu personu. Tad tiek dezinficētas rokas, uzliktas maskas, ja vēlas, arī uzvilkti cimdi. Lietu drošībai netrūkstot. Konsultācijas norit 1,5 stundas, tad tiek dezinficētas telpas. Nākamā konsultācija notiekot tikai pēc 1,5 – 2 stundām. Audzēkņi telpā sēžot, solu izlaižot, lai nesēdētu blakus.

12.a klases audzēkņi ieradušies uz matemātikas konsultāciju pie skolotājas Tatjanas Kazačenokas. Klātienes konsultācijas neesot obligātas. Kā stāsta I. Jabločkina, paši jaunieši lūguši desmit konsultācijas matemātikā, jo mainās eksāmena saturs, turklāt tas ir saīsināts un būs trīs stundas. Risinājumi būšot jāraksta atbilžu lapā, labošana notikšot attālināti, izmantojot skenētus darbus. Savukārt latviešu valodā paredzēta viena konsultācija klātienē.

Jaunieši atkaltikšanos pēc pārtraukuma raksturo ar vārdiem «interesanti», «dīvaini», «nepierasti apstākļi – maskas, cimdi». Audzēkne Aleksandra Galane, vērtējot attālināto mācīšanos, atzīst, ka tieši matemātiku bijis grūtāk apgūt, tas attiecas arī uz fiziku. Līva Puriņa teic: «Jauns process, nav skolotāja, kas paskaidrotu.» Savukārt Aigars Miķelsons saskatījis arī plusus: «Bija brīvāk, lai arī pašam bija jāapgūst viela, tomēr varēja izvēlēties laiku, kad mācīties.»

Pievieno komentāru

Komentāri 5

?

Man patīk – tusēt baros šie var uz nebēdu bez maskām un dezinfekcijām, bet te jāvelk sejas aizsegi. Vai tad skola šito murgu nevar atcelt?

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.21 08:33

Vaimana

"jāapliecina, ka pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārzemēs...."!? Kā tas būtu bijis iespējams ja valsts robeža bija slēgta????

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.21 09:19

Māris

Varēja jau nelikt lietot tās maskas, ja distance un pārējie drošības pasākumi tiek ievēroti. Ar to masku tomēr cilvēks būs diskonfortā, un tas var iespaidot eksāmenu rezultātus

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.21 15:28

Skudra

Nu būs šogad laba atruna, kapēc slikti rezultāti....

pirms 12 mēnešiem, 2020.05.22 08:23

Vietējās ziņas