Donoru dienā Bauskā liela atsaucība

Vairāk nekā 40 litru asiņu ir mūspuses ļaužu ziedojums Donoru dienā, kas pirmdien, 13. janvārī, noritēja Bauskas novada domes zālē. Akcijā iesaistījās 91 donors, un no katra tika paņemts teju puslitrs «dzīvības sulas».

Valsts asinsdonoru centra (VADC) pārstāvis Jānis Vecvagars stāsta, ka atsaucība tiešām bijusi negaidīti liela. Pirmo reizi Bauskā atnākuši vairāk nekā 100 cilvēku, bet asinis varēja nodot 91 persona. J. Vecvagars pieļauj, ka ļaudis vēl turpinājuši pirmssvētku laika iesākto ziedojumu maratonu un atsaukušies arī VADC aicinājumam ziedot asinis pēc svētkiem.

Akciju atbalstīt bija ieradušies arī Zemessardzes 53. kājnieku bataljona vīri, kuri norādīja, ka šāda valsts aizstāvju rīcība ir, lai palīdzētu tiem, kuriem nepieciešamas attiecīgās asinis. Laikrakstam zemessargi apgalvoja, ka centīsies arī turpmāk iespēju robežās atbalstīt Donoru dienu savā pilsētā. «Būt īstajā vietā un laikā, lai palīdzētu,» no vīru lūpām izskan rīcības motīva apliecinājums.

Donoru vidū bija arī baušķeniece, SIA «Gusto» līdzīpašniece Andra Katkeviča. Pirmo reizi par donori kļuvusi pirms vairākiem gadiem, palīdzot kādam konkrētam Bauskas cilvēkam. «Pēc vairāku gadu pauzes mani arvien vairāk sāka urdīt jautājums – kāpēc es to vairs nedaru? Esmu vesela, stipra sieviete, tas ir pavisam vienkārši realizējams, prasa tikai maksimums pāris stundu laika, un ar to tu, iespējams, kādam cilvēkam palīdzi izdzīvot. Gandarījuma izjūta pēc padarītā ir liela, pašsajūta laba,» stāsta A. Katkeviča. Pirmdien novērotā cilvēku aktivitāte Donoru dienā Bauskā patīkami pārsteigusi, baušķenieki ne pirmo reizi parādot, ka ir stipri un sirsnīgi.
«Prieks bija gaidītāju rindā redzēt zemessargus, policistus, pedagogus, jauniešus, un par garo rindu neizskanēja neapmierinātība. Patīkama mediķu attieksme, visus bez vārdiem saista tāda īpaša vienotība, pacilātība. Tieši asins nodošanas vietā valdošās atmosfēras dēļ es ticu, ka vadošais motīvs lielākajai daļai noteikti ir vēlme palīdzēt, ziedot,» rezumē A. Katkeviča.

Codes pagasta kultūras pasākumu organizatorei Solvitai Rotbergai šī bija jau 20. reize, kad ziedojusi asinis. «Pēc asins nodošanas neapšaubāmi ir gandarījuma izjūta, ka es gribu un varu palīdzēt glābt dzīvību. Tādas izjūtas vairošana mūsu ikdienā – tas nav maz,» teic S. Rotberga. Pirmo reizi asinis nodevusi agrā jaunībā, kad kādai radiniecei bija nepieciešams izlīdzēt ar asiņu sagādi. Tad arī aizdomājusies par šīs rīcības nozīmīgumu un priecājas, ka patlaban ziedotāju vidū ir arī viņas jaunākā meita Linda. Solvita pēdējos gados asinis ziedo trīs četras reizes gadā. No VADC pirmdien viņa saņēmusi arī pateicības velti, kas arī esot patīkams žests.

J. Vecvagars atklāja, ka pērn Bauskas iedzīvotāji asinis ziedojuši 248 reizes, savukārt 2018. gadā par 53 asins ziedošanas reizēm mazāk jeb 195 reizes. Izteikti audzis O rēzus pozitīvo ziedoto asiņu daudzums, gada laikā palielinoties par 25 devām.

Viņš atgādina, ka par asinsdonoru var kļūt katrs iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 65 gadiem, bet ir vairāki nosacījumi kas jāievēro, pirms ierodas uz asins nodošanu. Vispirms – cilvēkam ir jājūtas veselam konkrētajā dienā. Ir jāpārskata pēdējā laikā lietotie medikamenti, hroniskās slimības, dzīves paradumi. Tas viss ir jānorāda speciālā donora anketā, kuru izsniegs reģistrators. Jāpievērš uzmanība arī pēdējā laikā veiktajām medicīniskajām manipulācijām, piemēram, tetovēšanai, zobārsta apmeklējumam, arī eksotiskajiem ceļojumiem, jo noteiktu laiku pēc tam asinis nedrīkst nodot.

Visērtāk ir Valsts asinsdonoru centra tīmekļvietnē www.vadc.gov.lv iepriekšējā dienā aizpildīt anketu, godīgi atbildot uz visiem jautājumiem un saņemot atbildi, vai varat būt donors. Tādējādi var izvairīties no vilšanās un lieka gājiena, ja konkrētajā dienā asinis diemžēl nodot nevar. Pēc anketas aizpildīšanas seko uzmanīga saruna ar ārstu vai ārsta palīgu, kurš izmērīs asinsspiedienu un noteiks hemoglobīna līmeni. Tālāk ārsts iztaujās, lai iespējami precīzi saprastu, vai tiešām esat vesels un jūtaties labi. Šī saruna ir nepieciešama divu iemeslu dēļ. Vispirms, lai pārliecinātos, ka esat vesels un asins nodošanas procedūra nekaitēs jūsu veselības stāvoklim, otrkārt, lai apzinātu iespējamos saslimšanas riskus, kas varētu kaitēt pacientam, kuram asinis tiks pārlietas. Ja visas atbildes ir pozitīvas, tad seko asins nodošanas procedūra, kas ilgst ne vairāk kā 20 minūtes, un donors var doties savās gaitās. Kā jau tika minēts iepriekš, visas asins ņemšanas sistēmas ir vienreizējas, sterilas un pilnīgi drošas gan donoram, gan arī mediķiem.

Runājot par donoru veselību, pasaulē tiek veikti gan socioloģiski, gan arī medicīniski pētījumi par donoru motivāciju, fizioloģiju un asins nodošanas ietekmi uz veselību. Asins nodošana nepasliktina veselu donoru veselību, bet pētījumi rāda, ka regulāra asins nodošana samazina asins viskozitāti, kas var labvēlīgi ietekmēt sirds un asinsrites sistēmu, arī stimulēt asinsradi. Donori vīrieši, kuri ikdienā nav raduši pie pastāvīgiem asins zudumiem, tādējādi var vieglāk pārciest asins zudumu traumu vai liela asins zuduma gadījumos.

Uzziņai

Bauskā asinis nodeva – 91 persona.
Atceltas donācijas – 10 personām.

Asins grupa

Poz.

Neg.

0

33

8

A

27

3

B

13

2

AB

5

0

 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas