Dūmu detektori šogad mūspusē 11 reizes paglābuši no lielāka uguns posta

Dūmu detektori, kas no šā gada ir obligāti katrā mājoklī, šogad 11 reizes mūspusē paglābuši no lielākas ugunsnelaimes – tā liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) dati par šā gada pirmajiem deviņiem mēnešiem.

Tomēr daudzos ugunsgrēkos glābēji secinājuši – detektora nav bijis, portālam apliecināja VUGD pārstāve V. Gribuste. 

Šogad Bauskas pusē ugunsdzēsēji glābēji dzēsa desmit ugunsgrēkus daudzdzīvokļu ēkās un 12 – individuālās dzīvojamās mājās. Tikai četros gadījumos degošajā dzīvoklī ugunsdzēsēji glābēji dzirdēja skanam dūmu detektoru, kā rezultātā mājokļa iemītniekiem bija iespēja novērst aizdegšanos tā sākuma stadijā vai atstāt piedūmotās telpas un izsaukt ugunsdzēsējus glābējus. Savukārt vairāk nekā pusē jeb septiņos gadījumos individuālajās dzīvojamajās mājās bija uzstādīts dūmu detektors.

Tikai katrā otrajā jeb 11 no 22 mājokļiem, kuros izcēlās ugunsgrēks, bija uzstādīts dūmu detektors. Bauskas pusē situācija ir labāka nekā visā valstī kopumā, īpaši individuālās dzīvojamajās mājās, jo visā Latvijā šogad dūmu detektors tikai katrā ceturtajā mājoklī signalizēja par ugunsnelaimi.

Dūmu detektora skaļais skaņas signāls vairākos ugunsgrēkos pasargāja mājokļa iemītniekus no iespējamas bojāejas vai veselības problēmām. Citos gadījumos dūmu detektora skaņu sadzirdēja kaimiņi un izsauca ugunsdzēsējus glābējus, tādējādi degšanas platība un arī nodarītie materiālie zaudējumi bija nelieli. Piemēram, šī gada 22. jūlijā Iecavas un Vecumnieku ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz četrstāvu dzīvojamo māju Iecavā, kur bija izcēlies ugunsgrēks. Par ugunsgrēka izcelšanos mājas saimnieci brīdināja dzīvoklī uzstādītais dūmu detektors. Viņas palīdzības saucienus izdzirdēja kaimiņi, kas atsteidzās palīgā un vēl pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās ar ugunsdzēsības aprātu apdzēsa liesmas.

Savukārt 26. maijā un 15. oktobrī Bauskas novada Īslīces pagastā, piedegot ēdienam, mājoklī nostrādāja dūmu detektors un cilvēki savlaicīgi evakuējās no mājokļa.

Diemžēl mitekļos, kuros nav uzstādīti dūmu detektori, ugunsgrēka sekas mēdz būt traģiskākas – bojāgājuši un cietuši cilvēki, kā arī izdeguši mājokļi. Piemēram, 16. jūlijā Bauskas novadā un 20. jūlijā Rundāles novadā par sadūmojumu, kas nāk no mājokļa, ziņoja kaimiņi. Abos gadījumos virtuvē uz plīts bija piededzis ēdiens un mājokļa iemītnieki to nebija pamanījuši. Diemžēl dūmu detektora skaņu ugunsdzēsēji glābēji nedzirdēja. Ja kaimiņi nebūtu pamanījuši dūmus un zvanījuši uz 112, ugunsgrēka sekas varētu būt traģiskas.

VUGD aicina parūpēties par savu un līdzcilvēku drošību, kā arī būt līdzatbildīgiem, jo katra paša spēkos ir gādāt par ugunsdrošību mājoklī, uzstādot dūmu detektoru, kas ar spalgu skaņas signālu vēstīs par radušos sadūmojumu un ļaus laikus atstāt bīstamās telpas, saudzējot veselību vai dzīvību. Šajos Ziemassvētkos vērtīgākā dāvana mūsu tuviniekiem būs drošība – noteikto vīrusa izplatīšanās ierobežojumu ievērošana un uzdāvināts dūmu detektors kādam, kam tā nav, rosina V. Gribuste.  

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas