Dzejas dienas Stelpes «Pliekšānos» pārsteidz ar izdomu un daudzveidību

Vecumnieku novada Stelpes pagasts šogad ir viena no Dzejas dienu kupli apmeklētajām vietām. Te pašvaldība sadarbībā ar vietējiem kultūras dzīves aktīvistiem organizēja pasākumu ciklu «Rainim un Aspazijai 150 Pliekšānu mājās».

Cikls izskanēja Stelpes estrādē sestdien, 12. septembrī, ar koru mūzikas koncertu «Dedzi, dvēsele, dedzi!». «Bauskas Dzīve» Stelpi apmeklēja 11. septembrī, kad Raiņa vecāku mājās «Pliekšānos» multimediālā izglītojošā un izklaidējošā pasākumā bērniem un jauniešiem «Bērnu gadi, saules gadi» pulcējās novada skolu audzēkņi, kā arī pusaudži no Neretas novada Mazzalves pamatskolas.

«Es šeit ļoti labi jūtos, pavisam citādā rakursā te ieraugu savus skolēnus. Mums patīk ideja, kā skolēnus dzejas pasaulē ieinteresēt, iesaistoties dažādās radošajās aktivitātēs,» «Bauskas Dzīvei» sacīja Mazzalves pamatskolas skolotāja Silvija Lisovska. Ar saviem audzēkņiem viņa vadīja radošo darbnīcu «Zilā puķe».

Šīs, kā arī pārējo aktivitāšu nosaukumos izmantoti Raiņa un Aspazijas dzejas motīvi. Stelpes pagasta kultūras darba organizatore, pedagoģe Sandra Neliusa «Bauskas Dzīvei» atzina, ka noturēt pusaudžu interesi kļūst arvien grūtāk. Tādēļ viņa meklējusi atraktīvas izpausmes formas, kurās iesaistoties skolēni sevī nostiprinātu asociācijas ar literatūru. «Mums iekārtota augstuma siena «Stikla kalns». Kad bērni iepazīs Raiņa «Zelta zirgu», kādam varbūt atmiņā raisīsies šodienas kāpšana kalnā. Tādējādi mēs būsim palīdzējuši skolēniem apvienot atraktīvo ar izzinošo,» skaidro pedagoģe.

Daudzi bērni izmantoja iespēju runāt dzeju radošajā darbnīcā «Zvaigžņu valodiņa» pie brīvā mikrofona līdzās Aspazijai. Misas vidusskolas 7. klases audzēknis Aigars Sabanovičs atzina, ka viņam patīk dzeja, jo tā rada iedvesmu bagātināt savu valodu, pašam kaut ko sacerēt. Stelpes pamatskolas 5. klases skolnieks Dāgs Neliuss izteiksmīgi norunāja Aspazijas dzejoli «Pēdējais taurenītis». Puika neslēpa, ka viņam patīk izbaudīt dzejas valodu, jauns piedzīvojums bijis arī dzejoļa runāšana «Pliekšānu» mājās. Stelpes pamatskolas 4. klases skolnieks Adrians Lapsiņš nenoliedza, ka viņa mīļākais mācību priekšmets ir matemātika: «Taču šeit es ļoti saņēmos un norunāju dzejoli no galvas.»

Novada literāte Gina Viegliņa-Valliete uzsvēra, ka «Pliekšāni» ir Stelpes pagasta svētvieta, jo te jūtama īpaša, radoša aura. Pozitīvu vērtējumu par organizatoru prasmi dzejai rast tik dažādus izpausmes veidus pauda Aloīda Baķe no Vecumniekiem: «Tas ir liels talants dzejai, kas tapusi pirms gandrīz simts gadiem, atrast tik mūsdienīgas, modernas izpausmes formas.» 

Pasākumam asumiņu piešķīra radošā darbnīca «Pie tumsas skrējējām», kurā atraktīvi darbojās trīs baisas raganas. Mīļu noskaņu radīja Latvijas Radio bērnu vokālā ansambļa «Dzeguzīte» koncerts, krēslas stundā romantiskās nokrāsās izskanēja Rundāles novada teātra studijas «Savējie» priekšnesums. Pēc tā visi devās svecīšu gājienā uz Raiņa senču atdusas vietu – Ķēkutu kapiem.

Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals «Bauskas Dzīvei» pauda gandarījumu, ka gandrīz gadu lolotā ideja guvusi skolēnu plašu atsaucību. Atbalstu Dzejas dienu pasākumu ciklam «Rainim un Aspazijai 150 Pliekšānu mājās» sniedzis arī Valsts kultūrkapitāla fonds.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas