Dzērvenes meklē tirgos un purvos 1

Ienākušās vienas no rudens vērtīgākajām ogām - dzērvenes. Bauzes tirgū tās šonedēļ nopērkamas par pusotru latu litrā.Katrīna Žiba ogas lasījusi Brunavas pagastā, purvā aiz Kukučiem. «Bauskas Dzīvei» viņa atzīst, pašlaik uz purvu doties vairs nav īsti vērts. «Visas ogas jau nolasītas. Un noplēstas tās tika jau zaļas. Es vakar varbūt pēdējās salasīju. Par ogu ražu nevarētu sūdzēties, labas un lielas,» stāsta ogotāja. Vienīgi čūskas purvā esot manītas. «Ja tādu «zvēru» ierauga, nevajag satraukties, kustēties, bet mierīgi jāstāv un jānoskatās, kamēr viņa aizslīd savās gaitās,» tāds ir K. Žibas padoms.Guntars Jaksts arī ogas tirgo par pusotru latu litā. Tās viņš lasījis Gaujienas pusē, kur dzīvo māsa. Ziemeļvidzemē ogu raža bijusi laba, taču arī tur dzērvenes nolasot pavisam zaļas un tad mājās nogatavina. Pāragra lasīšana ogu kvalitāti nedaudz pazemina, toties ir cerības nepalikt bešā.Pensionāre Biruta Zilgalve «Bauskas Dzīvei» atzina, ka ziemai nopērkot trīs litrus dzērveņu, ar to pietiek. Pusotrs lats par litru esot normāla maksa. Pati uz mežu netiek, jo veselība to vairs neļauj.Mūsu pusē ir arī lielogu dzērveņu audzētāji. Tās aug purvā Vecumnieku novadā, ko apsaimnieko Rihards Melgailis ar kompanjonu Gunti Kalniņu. Ar lielogu dzērveņu audzēšanu Vecumnieku pusē R. Melgailis nodarbojas gadus sešus septiņus. «Bauskas Dzīvei» par šī gada ražu viņš nesūdzas, ogas augušas labi, nu jau nākot gatavas. Šonedēļ plānota pirmā lielā lasīšanas reize. Meža veltes tiek izmantotas pašpatēriņam, nedaudz pārdod gadatirgos. Šogad ir sagādāts ogu žāvētājs, tiks gatavotas dzērveņu sukādes. Latvijā ir vairāki uzņēmēji, kuriem lielogu dzērveņu audzēšana ir bizness. Lielogu dzērvenes, sauktas arī par dižbrūklenēm, audzē zemnieku saimniecībā «Piesaules» Talsu apkaimē, Babītes novada purvā pie Rīgas-Ventspils šosejas. Daudziem zināms ogu audzētājs ir Andris Ansis Špats pētnieciskajā jaunsaimniecībā «Gundegas» Bīriņos.  Viņš stāsta, ka lielo ogu lasīšanu šogad iecerēts sākt 22. septembrī. «Ogu ir pietiekami daudz, bet raža mazāka nekā pērn. Šovasar ārkārtīgi daudz lija lietus, tas negatīvi ietekmēja dižbrūkleņu ražu. Atšķirībā no purva dzērvenēm tām nepatīk augt ūdenī,» stāsta speciālists. Pērn uz Laugas purvu Bīriņos atbrauca aptuveni 4000 ogu lasītāju. A. Špats sola, ka šogad nopērkamo ogu cena būs saistīta ar to vērtību, taču sevišķi neatšķirsies no iepriekšējiem gadiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Nopietni

Bērniem liek laizīt krējumu no garīdznieka ceļiem

Сомнительные уроки в христианской школе
СТАТЬЯ

РЕН-ТВ
Сегодня, 14:37
Сомнительные уроки поставили христианскую школу в Польше в центр скандала. Оказывается, в выездном лагере в городе Любин — учеников заставляли ползать на коленях и слизывать взбитые сливки с коленей пастора, сообщает РЕН-ТВ.

Обо всем красноречиво говорят сделанные фотоснимки. Этот мужчина, кстати, оказался директором гимназии и по совместительству священником. У журналистов возник вполне закономерный вопрос - чему именно таким образом пытаются научить детей педагоги этой школы.

Самое удивительное в этой истории — реакция родителей. На сайте гимназии педагоги, родители и бывшие ученики опубликовали гневное письмо в адрес телевизионщиков. Детям, якобы, нравится получать знания в такой непринужденной манере, и вообще это были не сливки, а пена для бритья.

http://rus.tvnet.lv/novosti/za_rubjezhom/210596-somnitjelnije_uroki_v_hristianskoy_shkolje?utm_source=www.tvnet.lv&utm_medium=self_ads&utm_campaign=Selfads_in_www.tvnet

video: http://www.youtube.com/watch?v=J_UbLOCw9VU&feature=player_embedded

pirms 9 gadiem, 2012.09.22 12:47

Vietējās ziņas