Dzimšanas diena Bauskas izcilākajam novadniekam Vilim Plūdonim 12

Dzejniekam Vilim Plūdonim 9. martā ir dzimšanas diena. Bauskā dzejnieka 141. jubileju svinēja Bauskas Centrālajā bibliotēkā (BCB).
Ikviens atnācējs bibliotēkā tika sveikts ar izplaucētu bērza un pūpola zariņu un aicināts iesaistīties izzinošā viktorīnā.

Pensionāre no Bauskas Velta Lamberte bija piemirsusi par šo datumu. Tikai tad, kad bibliotēkā ieraudzījusi skolēnus, iedomājusies, vai nav kāds nozīmīgs notikums. «Skolā Viļa Plūdoņa dzejoļus mācījāmies, esmu arī citus viņa darbus lasījusi. Tagad gan nevienu dzejoli no galvas nezināšu norunāt, bet atceros, ka tolaik man tie ļoti patika. Savukārt tagad man ļoti patīk Bauskā uzstādītais jaunais piemineklis dzejniekam,» stāsta V. Lamberte.


Pedagogu pavadībā bibliotēkā ieradās pilsētas skolu audzēkņi. Bauskas sākumskolas 5.a klases skolnieks Henrijs Oboļevičs ar klasesbiedru Rūdi Katkeviču ieinteresēti atbildēja uz viktorīnas jautājumiem. «Bauskas Dzīvei» skolnieki zināja stāstīt, ka V. Plūdons ir slavenākais mūsu novadnieks. Ir lasīti arī vairāki viņa dzejoļi. «Skolotāja Vija Cerusa prot visu tik aizraujoši un jauki izstāstīt, tādēļ par Plūdoni mēs visu ko zinām. Arī šo bibliotēkas apmeklējumu viņa mums noorganizēja. Te ir ļoti interesanti,» stāsta H. Oboļevičs. 


Bauskas pamatskolas latviešu valodas un literatūras pasniedzēja Dina Ālmane vaļsirdīgi atzina, ka mācīt V. Plūdoņa daiļradi skolēniem nav grūti: «Izmantojam ļoti daudzveidīgas mācību metodes, skolēni strādā radošajās darbnīcās, zīmē dzejas tēlus, klausās dziesmas ar dzejnieka tekstiem. Plūdoņa dzeja ir muzikāla, tēlaina, bērniem tā ir viegli uztverama.» 


Ģimnāzists 9. klases audzēknis Renārs Abeļūns gan iebilst, ka ne viss Plūdoņa daiļradē ir tik vienkārši uztverams. 8. klasē lasījuši poēmu «Atraitnes dēls», ne viss no dzejnieka sacītā bijis saprotams. Neraugoties uz to, R. Abeļūnam V. Plūdoņa daiļrade ir tīkama. Galvenokārt tāpēc, ka dzejas valoda ir tēlaina, viegli lasāma. Jaunietis atzinīgi izsakās par pērn atklāto pieminekli dzejniekam. «Tas ir ļoti skaists, oriģināls un lieliski iederas mūsu pilsētā,» tā R. Abeļūns. 


BCB bibliogrāfe Laimdota Ozoliņa uzsver – novadnieka dzimšanas dienas sarīkojumā šogad ciemos bija gaidīti lasītāji, skolu audzēkņi, pedagogi, ikviens interesents. Bibliotēka meklē jaunas darba metodes un cer, ka šāda tematiskā diena būs saistoša daudziem. 


Apmeklētāji abonementā varēja aplūkot dzejniekam veltītu grāmatu izstādi. Biznesa bibliotēkā bija apskatāma Bauskas mākslas skolas audzēkņu Plūdoņa pavasara dzejai veltīto zīmējumu izstāde un literāta bērniem veltīto grāmatu ekspozīcija. Interneta lasītavā izstādē bija skatāmi periodikā un virtuālajā vidē pieejamie jaunākie materiāli par V. Plūdoni.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

piedalījos

Liels paldies Bauskas Centrālās bibliotēkas jaukajām darbiniecēm par mūsu novadnieka godināšanu. Bija mīļa, patīkama un plūdoniska ciemošanās.

pirms 5 gadiem, 2015.03.09 17:32

Aina

Man gan šķiet, ka viņš bija Plūdons nevis Plūdonis....

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 08:23

šādi

Mūsu novadnieks ir Vilis Plūdonis, savukārt Plūdoņa pseidonīms, kas daudzviet redzams grāmatās, ir Plūdons.

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 08:59

qwerks

Cik es zinu, tad mūsu novadnieks ir Vilis Lejnieks, bet pseidonīms - Plūdons.

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 14:51

bet tomēr

Nu slikti, ja citus māca un labo cilvēks, kas pats nezin vienkāršas patiesības- dzim. Vilis Lejnieks, pseidonīms Plūdons.

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 19:24

dažām gudrītēm

Nu sliktākais, man šķiet, ir tas, ka dažai labai Bdz portāls ir vieta, kur izgāzt žulti par savu neveikmīgo dzīvi... ha haaaa.... kāda starpība Plūdons vai Plūdonis???? Dikti jau gudra kāda te griz izrādīties, smiekli nāk par tik seklu cilvēku... neiespringsti par niekiem - dzīvo dzīvi! Baudi sev atvēlēto laiku!
Es jau arī zinu, ka viņš pats gribēja, lai sauc viņu vārdā "Plūdons", arī tā tava minētā persona to labi zina... un tomēr - pacilā grāmatas, pamanīsi, ka ne uz vienas vien lasāms arī "Plūdonis" - tā kā nevajag te izlikties par Mīlenbaha labāko skolnieku... ha haaaa...

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 20:40

tomēr bet

Ko var ņemties, babuki! Mieru, tikai mieru! Man no tā, vai Plūdonis vai Plūdons ne silts ne auksts.

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 20:43

Strīdus ābols

Ja papētīt dziļāk, tad abi ir pareizi - gan Plūdonis, gan Plūdons. Valoda mainās, dažādos laikos ir bijusi dažāda rakstība vai izruna, dažādi ortogrāfijas un gramatikas likumi. Tas arī viss.

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 21:58

to dažām gudrītēm

Bet taču visvairāk žults ir tavas pašas komentārā, ja kas? Vai zini to sakāmvārdu par skabargu un baļķi, izskatās , ka ne? Kaut kā liekas, ka tājā savā komentārā tu izkliedz sāpi par sevi un savu dzīvi, atslābsti, ņem visu vienkāršāk un tev izdosies.

pirms 5 gadiem, 2015.03.11 09:59

Laimdota

R. Ādmīdiņš kādā grāmatā gan raksta, ka Viļa tēvs bija Lejenieks, tad nu iznāk, ka nevis Vilils Lejnieks, bet Vilis Lejenieks! Arī mājas taču "Lejenieki"! Un šīs ir vienkāršas patiesības.

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 21:02

Kaulbīdiņš

ko gan tas Reinītis pālī nav rakstījis ....

pirms 5 gadiem, 2015.03.11 15:10

Varimants Plūdons

Paldies Bauskas Centrālai bibliotēkai par mana tēva dzejnieka Viļa Plūdoņa dzimšanas dienas atceres izkārtošanu. Tēva uzvārds ir Plūdons, bez "i". Tēva jaunībā tas bija viņa pseidonīms, bet pirms mana māsa Vaida (Viļa un Elfrīdas vecākā meita) bija dzimusi, tēvs oficiāli mainīja vārdu no Lejnieka uz Plūdons. Sveicien no tālās Kanādas, kura ir mana māja jau 66 gadus, bet sirdī vēl vienmēr vēl vieta Bauskas novadam, it sevišķi "Lejeniekiem" un Mēmeles upei.

pirms 5 gadiem, 2015.03.10 21:18

Vietējās ziņas