Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dzimtmisas pamatskolā praktiski iepazīst veselības pamatus

Iecavas novada Dzimtmisas pamatskolā aizritējusi veselības tēmām veltīta nedēļa, kurā bērni zināšanas apguva praktiskās darbnīcās, «Bauskas Dzīvi» informēja skolotāja Iveta Salgrāve.

Organizācijas «Papardes zieds» (PZ) piedāvāto praktiskās darbības metodi «Veselības stacija. Es augu vesels» pērn izmantoja Iecavas vidusskola. Dzimtmisā to apguva un nodarbības vadīja pedagoģes Sarmīte Flugina, Māra Slapiņa, Velga Ērgle un I. Salgrāve.

Katru dienu 5. – 6. klašu audzēkņi darbojās četrās stacijās, izzinot dažādus veselības aspektus, stāsta I. Salgrāve: «Skolēni daudz zīmēja, meklējot attēlos atšķirības starp slimu un veselu cilvēku, starp bērnu un pieaugušu jaunieti. Pētījām, kā varam savam organismam kaitēt un palīdzēt, kas patīk un kas nepatīk mūsu ķermenim.» Bērni iepazina higiēnas priekšmetus – zobu pastu, ziepes, tualetes papīru, kabatlakatiņu, skuvekli, intīmos kopšanas līdzekļus, matu sukas u. c., kas uztur ķermeņa labsajūtu. Raisījās saruna par mazgāšanos, tīru apģērbu, zeķu, veļas un apavu maiņu.

Otrajā dienā galvenie bija uztura jautājumi – uztura piramīda, veselīgas pārtikas izvēle. «Vislielāko interesi raisīja tauku, cukura un sāls daudzuma aprēķināšana skolēnu iemīļotākajos produktos – kolā un čipsos,» atklāj pedagoģe, «skolēni nosvēra aprēķināto daudzumu sāls, cukura un tauku atsevišķi. Vislielāko pārsteigumu radīja cukura glāzes esamība 0,3 l kolas pudelītē.» Arī margarīna daudzums, ko apēd ar čipsiem, bijis nepatīkami liels.

Nākamās dienas tika veltītas atkarību iepazīšanai. Noskaidroti iemesli, kādēļ pieaugušie un skolēni smēķē. Eksperimentā ar cigareti un šļircē ievietotu vates gabaliņu skolēni uzskatāmi redzēja, kā smēķēšanas laikā notiek dažādu ķīmisko vielu nogulsnēšanās organismā. Tika iepazīts cigaretes ķīmisko vielu sastāvs un to ietekme.

«Sarunas par draudzību un attiecībām notika katras klases stundās. Tas izdevās sirsnīgāk un atklātāk nekā divām klasēm kopā,» teic I. Salgrāve.

Katrs veselības nedēļas dalībnieks saņēma balvā apaļu un sārtu ābolu. Skolēni vērtē, ka veselības nedēļa, lai arī sākumā likusies parasts obligātais pasākums, izdevusies ļoti aizraujoša.

Stāsta Sibilla Anna Salgrāve: «Man ļoti patika higiēnas lietu likšana uz cilvēka ķermeņa silueta un eksperiments par pīpēšanu.» Sigita Antanoviča atzīst, ka pīpēšana tagad liekas nepieņemama, jo «pretīgas lietas ir cigaretēs». Kristapam Šķirpānam patika iepazīt pārtiku. Rolands Sopko uzskata, ka tauku čipsos ir par daudz: «Ja man būtu tie jāapēd vienā dienā, es nezinu, vai pietiktu ar vienu vai diviem maizes klaipiem, ko apsmērēt.» Kaspars Ziemiņš secina: «Pīpēšana nogalina organismu, tātad mūs. Man ļoti patika šī nedēļa.»

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas