Eiropas Kultūras mantojuma dienās aicina izzināt restaurāciju

Visā Latvijā no 13. līdz 15. septembrim norisināsies Eiropas Kultūras mantojuma dienas, kam 2019. gadā izvēlēta tēma “Restaurācija”, portālu informēja Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē. Izceļot mūspusē paveiktos un notiekošos restaurācijas darbus, Bauskas pils muzejs sestdien, 14. septembrī, aicina interesentus uz divām lekcijām.

Eiropas Kultūras mantojuma dienas Bauskas pilī 14. septembrī pulksten 15 ievadīs lekcija par Bauskas pils fasāžu apmetumu dekoratīvo apdari, pēc kuras sekos nākamā izglītojošā sadaļa, kurā tiks atklāts Bauskas pils arheoloģisko izrakumu krāšņu keramikas kolekcijas - izpēte, saglabāšana, eksponēšana. Vienlaikus brīvdienās Bauskas pilī būs aplūkojama arī ekspress foto izstāde «Sgrafito fasāžu dekoratīvā apdare Eiropas arhitektūras pieminekļos».

Eiropas Kultūras mantojuma dienu ietvaros Rundāles pils muzejs svētdien, 15. septembrī, piedāvā bezmaksas apmeklējumu parkā. Savukārt Vecumnieku novada Bārbelē zemnieku sētā «Everti» no piektdienas, 13. septembra, līdz svētdienai, 15. septembrim, varēs apskatīt atjaunoto klēti.

Eiropas Kultūras mantojuma dienas ir nozīmīgs ikgadējs notikums kultūras mantojuma jomā Eiropā, kura laikā 50 Eiropas kultūras konvencijas dalībvalstīs no augusta līdz oktobrim norisinās tematiski kultūras pasākumi. “Kultūras mantojuma aizsardzības darbs nav iedomājams bez profesionālas restaurācijas.

Restaurācijas procesā speciālisti sabiedrībai atdod no pamestības un iznīcības izglābtas kultūras vērtības, kurās ieguldīta profesijas mīlestība, uzticība vērtību saglabāšanai, neizsīkstoša enerģija, rūpīgs un pacietīgs darbs, vēlēšanās pēc iespējas vairāk atklāt par objektu un nesteidzoties, atbildīgi un prasmīgi no jauna izcelt šīs vērtības apbrīnošanai,” uzsver Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes
Kultūras mantojuma politikas daļas speciāliste Alma Kaurāte.

2019.gadā Eiropas Kultūras mantojuma dienu tēma “Restaurācija” izvēlēta, lai pievērstu lielāku uzmanību restaurācijas nozares un profesijas attīstības nākotnes izaicinājumiem, stiprinātu profesionalitāti, veicinātu autentiskuma izpratni un oriģinālās substances informatīvās un sajūtu radošās nozīmes novērtēšanu un cienīšanu.

Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi norisināsies no 13.-15. septembrim. Ekskursijās, sarunās un meistarklasēs būs iespēja iepazīt, gan paveiktus darbus kā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Rīgas biržas un restaurācija, Burtnieku luterāņu baznīcas atjaunošana trīsdesmit gadu garumā, gan iepazīties ar restaurācijas procesu, piemērām, vērojot Limbažu vecā rātsnama sienu gleznojumu atjaunošanu vai apmeklējot praktiskas nodarbības par vēsturisko būvgaldniecības izstrādājumu saglabāšanu Berķenelē.

Durvis vērs un pie sevis uzņems arī kultūras pieminekļu saimnieki – varēs izstaigāt atjaunoto Dobeles mūzikas skolu; Liepājas Valsts 1.ģimnāzijā būs iespējams doties skolēnu vadītās ekskursijās; par restaurācijas procesu, pieredzi un iecerēm būs iespējams aprunāties arī Tāšu muižā, Nurmuižā, Rīgas Jēzus baznīcā, Rāmavas muižā, Vecpiebalgas Vēveros un citur.

Pasākumu programma Kurzemes, Latgales, Vidzemes, Zemgales un Rīgas plānošanas reģionos. Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi ir bez maksas, atsevišķas aktivitātes par samaksu norādītas pasākumu programmā. Dalībai dažos no pasākumiem iepriekš jāpiesakās. Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā koordinē Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, tās notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas