Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Eksperti: Dzīvību laukos nodrošinās sadarbība un jauniešu izglītošana 20

Laikraksta «Bauskas Dzīve» rīkotajā diskusijā «Kā labi dzīvot un strādāt laukos» eksperti kā pamatu lauku vides attīstībai nākotnē minēja sadarbību, jauniešu izglītošanu un infrastruktūras uzlabošanu.

Diskusijā laikraksta redakcijā 16. janvārī piedalījās septiņi dažādu jomu pārstāvji un vairāk nekā desmit žurnālistu un interesentu.

Uldis Maniks, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Bauskas biznesa inkubatora vadītājs, prezentācijā analizēja Bauskas reģiona priekšrocības uzņēmējiem, iesakot izmantot lielo pilsētu – Rīgas un Jelgavas – tuvumu. Rīgas Stradiņa Universitātes doktorante Kristīne Rolle, kura patlaban pēta lauku dzīvotspēju, ieteica vidi un mazās saimniecības vērtēt ne tikai no ekonomiskā, bet arī tradīciju mantojuma un dzīvesveida saglabāšanas aspekta.

Lauku uzņēmēji Maira Dzelzkalēja-Burmistre, Mārtiņš Cimermanis un Ģirts Vismanis kā galvenās patlaban risināmās vajadzības minēja labu darbaspēku, sevišķi izglītotus jauniešus, ceļu un interneta tīkla, kā arī resursu pieejamības uzlabošanu.

Vecumnieku novada domes attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Dace Šileika un uzņēmējdarbības attīstības koordinatore Alīna Žukauska raksturoja pašvaldības vairāku gadu praksi uzņēmējdarbības atbalsta organizēšanā un uzņēmēju aktivizēšanā savstarpējai sadarbībai.

Klausītāju jautājumiem un komentāriem atvēlētajā diskusijas daļā Latvijas Zemnieku federācijas valdes priekšsēdētāja Agita Hauka uzsvēra, ka laukos vajadzīga daudzveidība gan ar lielajiem, gan mazajiem ražotājiem, tad saglabāsies dzīva vide. Vecumnieku novada lauku konsultants Kristaps Stallīts ierosināja uzņēmējiem un zemniekiem par savu darbu biežāk stāstīt skolās, lai motivētu jauno paaudzi turpināt lauku dzīvesveidu. Bauskas novada lauku konsultante Anita Vismane aicināja ikvienu paust viedokli un ieteikumus, lai pašvaldību un uzņēmēju sadarbībā lauku vidi padarītu arvien labāku.

Diskusija rīkota no valsts budžeta atbalstītā projekta «Dzīve laukos: par un pret, priekšrocības un trūkumi» noslēgumā. Vairāk par diskusijā apspriesto lasiet «Bauskas Dzīves» drukātajā izdevumā 23. janvārī.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

re

Tas būs mēģinājums,pie tam neveiksmīgs,izraut laukus no Nāves stingrā kampiena - nu nav vairs šodienas jaunieši tik naivi un lētticīgi,lai savu dzīvi pakārtotu vīzijām par arvien labāku dzīvesveidu lauku vidē.
Tiem,kam rādās tādas vīzijas,jāiet pie galvas ārsta,jo visi taču skaidri redzam,ka lauki iet pa burbuli.

pirms 2 gadiem, 2018.01.18 13:38

monta

izrādās, ka ir tāds "valsts budžeta atbalstīts projekts"...Interesanti, kāda gan jēga no šādas vietējo laucinieku un pilsoņu papļāpāšanas? Tik vien kā ķeksītis atskaitei par dižā "projekta" īstenošanas līdzekļu izmantošanu. Par laukiem vajadzēja domāt pirms gadiem 25, un pilnīgi citā līmenī. Tad vēl varēja kaut ko projektēt un plānot. Šobrīd, kad valsti pametusi sestā daļa iedzīvotāju, jau ir par vēlu. Treknu punktu pieliek lauku skoliņu likvidācija. Tad atliks apmirt "pēdējiem mohikāņiem", un dzīvība laukos būs nosprāgusi, gluži kā laimīgā kaija Paukštello pasakā.

pirms 2 gadiem, 2018.01.18 14:13

secinājums

Tieši tā, - un jo mazāk prāta, jo dižāks eksperts!

pirms 2 gadiem, 2018.01.19 08:22

Hei, hei

Beidziet, tak, gausties visur un par visu! Kamēr Latviju nav pametis pēdējais latvietis, ir vērts darīt jebko, lai tā pastāvētu. Turklāt - ar tās skaistajiem un dāsnajiem laikiem. Jā, ir objektīvi procesi, kas līdzīgi rit visā plašajā pasaulē, jā, ir stulbi vadītāji, kurus paši ievēlējām, taču tas nenozīmē, ka visam gals. Lūdzu, nekrītam izmisumā un sevis žēlošanā, bet kaut ko darām, mēs paši, ikviens.

pirms 2 gadiem, 2018.01.18 14:46

heijā, priekā!

jāattīsta pašvaldību sadarbība, lai no vienas pašvaldības izmestu speciālistu tūdaļ iekārtotu citā pašvaldībā, lai vēl vairāk stiprinātu korporatīvās saites, lai citādi domājošiem domes struktūrās uzreiz "nogrieztu skābekli"

pirms 2 gadiem, 2018.01.18 14:54

hmm

ko vini tur ir sapipejushies?kadi jaunieshi?uz doto bridi laukos dzivot ir pashnaviba. personigais auto (ritosha dala) sadauzita 3 meneshos, sabiedriska transporta satiksme nekam nav deriga un to pashu tulit likvides, berniem skola talu, darba laukos praktiski nekada, internets vel zem liela jautajuma bus vai nebus.

pirms 2 gadiem, 2018.01.18 15:37

incanti

kurā čuhņā Tu dzīvo un ar kādu šrotu brauc ?

pirms 2 gadiem, 2018.01.18 17:32

diez vai

par internetu būtu jāsūdzas. jā, vienīgais variants, ja strādā internetā. citādi - saprotiet, pāķi, ir jātinas uz pilsētām!

pirms 2 gadiem, 2018.01.18 18:51

desa

no kurienes nez šos ekspertus izrok? kārtējais sviestiņš

pirms 2 gadiem, 2018.01.18 19:02

'Ha-hā!

Paldies, komentāru rediģētājiem! Veiksmīgi dzēšās teksta vidū. Vienalga, vairs neatjaunot Latvijas lauku labklājību- pašu apgādātās 3 cukurfabrikas, linu fabriku u.t.t.
Laikam kādam bija dots uzdevums- sagraut Valsti no iekšpuses.

pirms 2 gadiem, 2018.01.19 02:00

boļševiks

Acīmredzot Latvijas valsts ir jāuzskata par neizdevušos eksperimentu, tāpēc iepriekš paveiktais ir bez žēlastības jānolaiž podā un viss jāsāk veidot no sākuma. Jā, - vēl ir nepieciešams pārņemt Ķīnas pieredzi zagšanas un korupcijas ierobežošanā!

pirms 2 gadiem, 2018.01.19 08:28

komentētājiem

Lielāko daļu no jums varu apbēdināt - laukos jaunieši ir, un viņi strādā. Protams, ir pagājuši tie laiki, kad laukos varēja dzīvot un kolhoza kasē saņemt algu par skaitīšanos darbā ( tā nebija visiem, bet kādai daļai noteikti). Tie, kuri tagad dzīvo laukos, ir stipri gan garīgi, gan fiziski, un spēj NOPELNĪT ar savu darbu.

pirms 2 gadiem, 2018.01.19 12:11

bez rozā brillītes

Laukos jaunieši ir - pa visu mūsu novadu sanāks pie simta,kas tik tiešām strādā savu vecāku saimniecībās.

pirms 2 gadiem, 2018.01.19 13:49

hmm

jaaaa nu loti stipri------dzivo uz eiropas savienibas pabalstiem un kunkst pec kompensacijam, bet tai pasha laika nav spejigi pat pabarot pashi savu valsti

pirms 2 gadiem, 2018.01.19 15:31

Vernons

Samazināsim autobusu reisu skaitu līdz minimumam, lai neviens no laukiem nespētu aizbraukt! Izskanēja doma ka Latvijā arī ceļu par daudz!

pirms 2 gadiem, 2018.01.19 13:55

ordenis

no laukiem uz pilsētām pēc tam uz ārzemēm.tiem kas dzīvo laukos jāpiešķir triju zvaigžņu ordenis

pirms 2 gadiem, 2018.01.20 10:37

Persika

Tukša runa un velta naudas tērēšana. Ceļu tur nav, ražošanas tur nav, arī jauniešu tur vairs nav. Ko jūs tur gribiet attīstīt - to kā tur nav. Ko tas darbaspēks tur darīs, un ko tie izglītotie jaunieši tur darīs? Strādās ar lāpstu pie tiem dažiem zemniekiem? Zemnieki paši veiksmīgi jau sen sakārtojuši savus darbus un diez vai viņiem vajag kādu jaunieti kas beidzis universitāti ar izcilību informātikas jomā piemēram.

pirms 2 gadiem, 2018.01.23 08:52

Vietējās ziņas