Ērces laboratoriskai pārbaudei var nodot arī Bauskā

Šovasar Bauskas poliklīnikas laboratorijā papildināts piedāvāto pakalpojumu klāsts, iekļaujot arī ērču nodošanu laboratoriskai pārbaudei, informēja SIA «Bauskas slimnīca» valdes locekle Mirdza Brazovska.

Ērces pārbaude uz ērču encefalīta vīrusu maksā 15,66 eiro, precizēja laboratorijas klientu reģistratore Karīna Burmistrova. Viņa atklāja, ka laboratoriskai pārbaudei ik nedēļu Bauskā tiekot nodotas vismaz desmit ērces. Tās tiekot transportētas uz Centrālo laboratoriju Rīgā, ar kuru SIA «Bauskas slimnīcai» ir noslēgts līgums.

K. Burmistrova stāsta, ka vairumā gadījumu cilvēki ērces ieguvuši nevis sēņojot, ogojot vai atpūšoties pie dabas, bet gan mājas pagalmā vai tepat pilsētas parkos. Piesūkusies ērce atrasta pat mazulim, kurš ikdienas pastaigā no ratiņiem nav ņemts ārā. Sava sirdsmiera labad iedzīvotāji izvēlas kukaini nodot izmeklējumiem, lai uzzinātu, tas nav inficēts. Ikviens vēlas saņemt arī padomu, kas jādara, ja cilvēks nav vakcinēts, bet noņemtā ērce inficēta ar ērču encefalītu.

K. Burmistrova uzsvēra, ka svarīgi pareizi noņemt ērci. Piesūkušos kukaini iespējams noņemt Bauskas slimnīcas uzņemšanas nodaļā, savukārt, ja to veic mājas apstākļos, būtiski no ērces atbrīvoties, cik iespējams, ātri, un tas jāveic ļoti uzmanīgi, jo, saspiežot ērces ķermeni, koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs, tad palielinās iespēja saslimt ar kādu no ērču pārnestajām slimībām. Rūpīgi jāseko līdzi savai pašsajūtai un jānovēro ērces piesūkšanās vieta. Piemēram, izplatītākais Laima boreliozes simptoms ir ādas apsārtums, kas ērces piesūkšanās vietā parādās pēc 1 – 4 nedēļām. Apsārtums izplatās 3 – 5 cm diametrā un pēc kāda laika pazūd. Detalizētu ieteikumu saņemšanai, kā arī gadījumā, ja parādās saslimstības simptomi, noteikti jāvēršas pie ārsta.

Parazīta izvilkšanai var izmantot smailu pinceti (speciālas var iegādāties arī aptiekā), ar ko satvert ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai, un ar lēnu apļveida kustību izvelk ērci ārā. Ja nav pieejama pincete, tad ērci var noņemt ar izturīgu diegu, apsienot to ap kukaiņa snuķīti un velkot to aiz diega galiem.

Ērci pārbaudei jānogādā 72 stundu laikā. Tā jāievieto stikla traukā un jālūko, lai būtu izņemta pilnībā. No šogad Bauskā nodotajām ērcēm laboratoriski neviena nebija inficēta ar ērču encefalītu, apstiprināja K. Burmistrova.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija liecina, ka šogad novērota augstāka ērču aktivitāte nekā iepriekšējos divos gados, kas, iespējams, esot saistīts gan ar vēlo pavasari, gan arī salīdzinoši netipiskajiem laika apstākļiem. Atsevišķās vietās, īpaši aizaugušos krūmājos un nekoptos izcirtumos, ērču blīvums sasniedzis pat 100 – 150 ērču uz kilometru, jo pavasarī ērču aktivitāte to pacēluma periodos vienmēr ir augstāka nekā rudenī. 

Lai pasargātu sevi no ērces piesūkšanās, SPKC speciālisti iesaka izvēlēties gaišu apģērbu, uz kura ērces ir labāk saskatāmas, pastaigas laikā ik pa brīdim apskatīt apģērbu, vai uz tā nav ērces, pēc uzturēšanās ārpus telpām pārbaudīt ne tikai apģērbu, bet arī visu ķermeni. Būtiski izvēlēties piemērotus apavus, jo ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem, tāpat jārūpējas, lai apģērba piedurknes, apkakle un bikšu gali būtu pietiekami noslēgti, lai zem apģērba nepakļūtu ērces.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš garai zālei, kurā varētu uzturēties ērces. Svarīgi ir arī pārbaudīt mājdzīvniekus, vai tiem nav piesūkušās ērces, un jāatceras, ka ērces var pārnest ar mājās atnestiem zariem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas