Festivālā «Vivat Curlandia!» – programma dažādām gaumēm

Šī gada 20. un 21. jūlijā jau ceturto reizi Bauskas pilī, Bauskas kultūras centrā un Bauskas Svētā Gara evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks Kurzemes un Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls «Vivat Curlandia!».

Rīkotāji atgādina, ka festivāla otrajā dienā, 21. jūlijā, visi koncerti būs bez maksas, bet biļetes pirmās dienas pasākumiem var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē un «Biļešu paradīzes» tirdzniecības vietās.

Programmā būs viduslaiku, renesanses un agrīnā baroka mūzika, ko atskaņos izpildītāji no Latvijas, Lietuvas, Šveices, Korejas, Austrijas, Spānijas, Itālijas, Krievijas, Nīderlandes un Lielbritānijas. Festivāla epicentrā – Marko da Galjano opera «La Dafne» sveču gaismā Bauskas kultūras centrā (BKC). Festivāla rīkotāji pateicas BKC vadībai par atsaucību, jo sveču gaismā opera tiks rādīta jau trešo reizi. Sākumā tas bija eksperiments, jo nevarēja paredzēt, kāda būs publikas reakcija. Izrādās, ka šos uzvedumus uzskata par «Vivat Curlandia!» neparastāko un labāko piedāvājumu.

Bauskas pils muzeja seno deju grupa «Galms» sadarbībā ar Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas bērnu kori «Via Stella» un senās mūzikas ansambli «Trakula» 20. jūlija vakarā Bauskas pilī rādīs koncertuzvedumu «Zaudētā paradīze». Savulaik Vecumnieku kora «Via  Stella» grupa un solisti jau ir piedalījušies Starptautiskajā senās mūzikas festivālā Bauskas pilī ar Lienes Batņas speciāli iestudētu programmu «Mans skaistais zieds». Šis priekšnesums arī būs īpašs.

Producente Laura Šarova atklāj, ka festivālā būs patīkams jaunums ģimenēm ar bērniem. 20. jūlijā pulksten 12 pirms atklāšanas koncerta Bauskas pilī ģimenes ar bērniem tiek aicinātas uz muzikālu stāstu par senajiem instrumentiem. Mazie  apmeklētāji varēs noklausīties aizraujošu stāstījumu par tālu pagātni, kad radās vijole, blokflauta, klavesīns, lauta. Par tiem stāstīs un skanējumu demonstrēs mūziķi.

Festivālu atklās viens no pašlaik Eiropā atzītākajiem jaunās paaudzes viduslaiku mūzikas ansambļiem «Rumorum» no Šveices, kas starptautiskā projekta «Emerging European Ensembles» norises laikā rezidēs Latvijā jau nedēļu pirms gaidāmā koncerta un Bauskā iestudēs īpaši «Vivat Curlandia!» radītu viduslaiku mūzikas programmu. Šveicieši dzīvos un darbosies Bauskas pils muzeja mākslinieku rezidencē.

Pirmo reizi Latvijā koncertēs Eiropā plaši zināma dziedātāja mecosoprāns Romina Baso un virtuozais, daudzas godalgas ieguvušais ģitārists Alberto Mesirka no Itālijas.

Gaidāms arī pārsteigums – Latvijā atgriezīsies viduslaiku mūzikas lieliskā grupa «Eloqventia» (Spānija).

Festivāla mākslinieciskais vadītājs Māris Kupčs uzsver: «Izcilais sastāvs pierāda, ka viduslaiku mūzika var būt arī ļoti mūsdienīga, temperamentīga un aizraujoša. Tie klausītāji, kuriem Bauskas pilī laimējās pirms diviem gadiem apmeklēt «Eloqventia»  koncertu, ilgi nevarēja atgūt elpu pēc pārdzīvojuma un runāja tikai sakāpinātās emocijās. Esmu gandarīts, ka varēsim viņus dzirdēt atkal.»

Laura Šarova spriež, ka publikas visvairāk gaidītais notikums ir 17. gadsimta operas «La Dafne» uzvedums sveču apgaismojumā. Uzvedumos piedalīsies Eiropas Operas akadēmijas (EOA) jaunie solisti, baroka orķestris «Collegium Musicum Riga», baroka koris «Collegium Choro Musici Riga», ko vada diriģents Māris Kupčs. Jaunā iestudējuma konsultante ir vēsturisko žestu un retorikas speciāliste, arfiste Katerina Antoņenko (Lielbritānija/Krievija).

Bauskas festivāla «Vivat Curlandia!» programma atbilstīgi muzikālajam saturam tiks atskaņota vēsturiskā vidē, visos koncertos mūziķi spēlēs vēsturiskos instrumentus, un koncertu norises vietās tiks radīta senatnīga, klusināta gaisotne. Festivālu organizē Latvijā zinošākais senās mūzikas pētnieks diriģents Māris Kupčs sadarbībā ar Bauskas novada pašvaldību, Bauskas pils muzeju un Bauskas kultūras centru.

Bauskas Svētā Gara evaņģēliski luteriskajā baznīcā 21. jūlijā ikviens interesents aicināts apmeklēt jauno, daudzsološo soprānu Anetes Viļumas un Ievas Pļaviņas 17. gadsimta mūzikai veltīto programmu.

Festivāla laikā Bauskas pils pagalmā norisināsies arī 6. paukošanas turnīrs «Ius Gladii» jeb Zobena tiesības. Pēc sacensībām Bauskas pilī varēs noklausīties soprāna Ilzes Grēveles-Skaraines veidoto kamermūzikas programmu «La Donna», kurā piedalīsies arī instrumentālais sastāvs. Tam sekos klusinātas noskaņas koncerts ar aktrisi un dziedātāju Elīnu Avotiņu un blokflautisti Ievu Nīmani. Festivālu noslēgs senās mūzikas ansamblis «Neymann Ensemble», kurā apvienojušies jauni izpildītāji  no Latvijas, Austrijas un Itālijas. Turpinot tradīciju veltīt koncertu kādam Latvijā maz atskaņotam baroka laika komponistam, «Neymann Ensemble» piedāvās muzikālu stāstu par slaveno angļu skaņradi Henriju Pērselu, kuram šogad ir 360 gadu atceres jubileja.

Par festivāla norises vietu ir izvēlēta Bauska, jo Kurzemes hercogu Ketleru Zemgalē celtās pilis bija pirmās, kas Latvijas teritorijā reprezentēja ziemeļu renesanses laicīgās arhitektūras un profesionālās mākslas izpausmes, atnesa līdzi renesanses laikmeta Eiropas domāšanu un kultūru. Savukārt mūsdienās Bauskas pils ir Latvijā vienīgais renesanses un manierisma perioda laicīgās arhitektūras mantojums.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas