Festivālam «Vivat Curlandia!» Bauskā šovasar ierobežots formāts 17

Kurzemes un Zemgales hercogu Ketleru laika mākslas un mūzikas festivāls «Vivat Curlandia!» 18. un 19. jūlijā Bauskā atšķīrās no iepriekšējo gadu senās mūzikas svētkiem. Pandēmijas ierobežojumu dēļ katram  koncertam varēja iegādāties tikai 30 biļetes.

Bauskas pilī un pagalmā, Bauskas Svētā Gara luterāņu baznīcā pavisam notika astoņi koncerti, bet Bauskas kultūras centrā – tematisks sarīkojums bērniem «Senie mūzikas instrumenti».

Festivāls «Vivat Curlandia!» nedaudz ierobežotā formātā notika piekto reizi. Tā iniciatori savulaik bija Baukas pils muzejs, Rīgas senās mūzikas centra un Latvijas Mūzikas akadēmijas senās mūzikas katedras vadītājs Māris Kupčs, bet ideju atbalstīja Bauskas novada dome un Bauskas kultūras centrs.

Par «Vivat Curlandia!» norises vietu Bauska kļuva tāpēc, ka Kurzemes hercogu Ketleru Zemgalē celtās pilis bija pirmās, kas Latvijas teritorijā reprezentēja ziemeļu renesanses laicīgās arhitektūras un profesionālās mākslas izpausmes, Eiropas  kultūras un mākslas strāvojumus. Bauskas pils ir vienīgais renesanses un manierisma perioda laicīgās arhitektūras rekonstruētais objekts.

Turklāt  Bauskas pilī 1993. gadā sākās senās mūzikas atdzimšanas laiks ar ikgadējiem festivāliem. Tagad  notiek gan Valsts SIA «Latvijas koncerti»  rīkotie senās mūzikas  festivāli Rīgā un Rundālē, gan «Vivat Curlandia!» Bauskā. Savukārt baroka mūzikas festivāli norisinās Rēzeknē un Biržos – tuvākajā Lietuvas pilsētā. 

Bauskas pilī 18. jūlijā pieņemšanu rīkoja festivāla mākslinieciskais direktors Māris Kupčs un viņa komanda. Viena no komandas dalībniecēm jau piecus gadus ir rundāliete, baroka un rokoko tērpu rekonstrukciju darinātāja Jeļena Forste. Viņa ir veidojusi kostīmus visiem baroka operu iestudējumiem Bauskā, šuvusi tērpu versijas senās mūzikas atskaņotājiem. Māris Kupčs un producente Laura Šarova pateicās Bauskas pils muzeja, Bauskas kultūras centra un novada domes vadītājiem.

Rundāles pils muzeja direktore Laura Lūse  ierosināja Mārim Kupčam nākamā  festivāla «Vivat Curlandia!» dažus koncertus rīkot arī Rundāles pilī. Viņš atbildēja: «Tas ir labs sadarbības priekšlikums. Ceru, ka  nākotnē varbūt pat izdosies apvienot divus pašlaik aktuālos festivālus, nostiprinot senās mūzikas tradīciju Latvijā.» 

Šoreiz nenotika baroka operas izrāde sveču gaismā, ko baušķenieki, Lietuvas pierobežas pilsētu iedzīvotāji un citi klausītāji bija iemīļojuši. Skaidro Māris Kupčs: «Mēs nedrīkstējām pārkāpt distancēšanās noteikumus iekštelpās, bet jaunā operas izrāde tiek gatavota, saņemts arī Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalsts. Nākamajā sezonā esam ieplānojuši  operu izrādīt vairākās pilsētās. Bauska būs pirmā, kur iestudējumu varēs noskatīties.» 

Vairāk par šo tematu lasiet laikrakstā «Bauskas Dzīve» otrdien, 21. jūlijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 17

iina

Fantastisks festivāls! Paldies, ka rīkotāji nenobijās!

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 11:40

Žanis Bakla

Pilnīgi ierobežot un aizliegt!

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.22 14:09

ketleru zoodārzs

no tādiem murgiem normāls cilvēks bīsies

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.22 18:50

Justs

Zinu,ka iedota liela nauda,bet kam? Mums nodokļu maksātājiem biļetes netika,jo iespējami tikai Skanis ar savu svītu par mūsu naudu atpūtās,klausoties viduslaiku aurus. Kāpēc bija jātērē tāda liela novada nauda,ja tikai 30 cilvēkiem? Vai tiešām pienāktu pasaules gals,ja atceltu uz gadu??? Jā jā, Naudiņu jau vajag tagad? Vai var būt tā,ka Skanis saņem no koncertiem papildus naudiņu,neoficiālo no dalībniekiem???

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 13:15

Vietējā.

Esmu nodokļu maksātāja,un biļetes varēja nopirkt Biļešu paradīzes kasēs.Vajadzēja laicīgi nopirkt-tad arī tiktu . Festivāls bija fantastisks.Paldies.

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 16:09

vietējā

Sabiedriskā attiecība, atkal tu ar paldies pašiem sev?

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 22:15

Vietējai

Ja jau Bauskas novads sponsorē pasākumu,tad kādēļ biļetes tirgo Biļešu paradīze? Ja jau novads sponsorē,tad tas ir jāskatās vietējiem!! Kāpēc novads organizē,bet skatās citu novadu iedzīvotāji? Varbūt vajaga Bauskas novada naudu pa tiešo ziedot labdarbībai? Kāpēc vajaga starpniekus kā Bauskas pils muzeju???

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.23 23:16

Hercogu Ketleru dinastija nodarbojās ar āfikāņu eksportu uz Jauno pasauli.

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 16:08

Lotta

Paldies par radīto atmosfēru un jauko senās mūzikas iepazīšanu bērnu koncertā!

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 16:15

Guntis

Paldies, Kupčam, Skanim par skaistajiem koncertiem un tradīcijas saglabāšanu šajā neskaidrajā situācijā! Žēl tikai, ka tādi ņauduļi un nelaimes putni kā Justs visu labo apķēzī.

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 17:50

fredis

Bija koncerti pat par brīvu! Bija jāpierakstās gan savlaicīgi, bet es paspēju!!! Paldies organizatoriem, nenormāli labs pasākums. Labi, ka šogad bija beidzot viens interesants nakts koncerts, nevis tās amatieru dejas no pils puses Gaidīsim citu gadu!

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 19:08

vietējā Lotta, Guntis, fredis

Darbiniec, vai biji to 30 aplaimoto skatā, jeb tikai velc paldies meldiņu mainot nikus?

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.21 22:21

laacis

Ups, kāds te viens neapmierināts plosās :D :D :D Sveiciens no Iecavas, biju, tiku iekšā gan par brīvu uz klavesīna koncertu, gan pirms tam jau nopirku biļetes uz noslēguma koncertu. Tas bija labs pasākums, īpaši, ka dēļ tās Covidņemšanās vispār vairs nekas nenotiek, jo visi grib tikai nopelnīt. Tiešām malači organizatori, ka nebija tik savtīgi un neatcēla.

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.22 10:01

Luucis

Tieši bija savtīgi,jo samaksāts bija,bet skatītājiem netika,ja nu 30 izredzētājiem. Tātad savtīgi,jo neatcēla!! Vai tad laacis domāt aizmirsis vai no ziemas miega nav pamodies???

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.25 00:03

HA

Pareizo niku sev izvēlējies, trolli.

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.23 21:56

Vietējās ziņas