Filmu par Mārtiņu Freimani redzēs arī baušķenieki

Režisora Arvīda Krieva dokumentālo filmu «Freimis. Mārtiņš Freimanis» Bauskas kultūras centrā izrādīs ceturtdien, 29. janvārī. Baušķenieki to varēs skatīt divas dienas pēc mūziķa aiziešanas datuma.

Pirms četriem gadiem, 2011. gada 27. janvārī, Mārtiņš Freimanis devās «uz citām planētām». Mūziķa bērnības draudzene un skolasbiedrene, tagad Mārtiņa Freimaņa fonda aktīviste Maija Kalniņa «Bauskas Dzīvei» pauž gandarījumu, ka vairākus gadus pēc došanās projām Mārtiņš ir pieprasīts, skan viņa mūzika, filmu izrāda teju visos Latvijas novados: «Tas ir tikai normāli, ja mēs, Mārtiņa tuvākie draugi, viņu atceramies, domājam par viņu. Taču, ja viņa dzīve un daiļrade joprojām ir tik ļoti pieprasīta, tas liecina, ka savos 34 gados Freimis paspējis izdarīt ļoti daudz laba.»

Mūziķa dzimšanas dienā, 7. februārī, M. Kalniņa kopā ar Kārli Būmeistaru un Aiju Andrejevu klausītāju vērtējumam nodos savu sacerēto kompozīciju «Vēstules spoguļrakstā». Savukārt novembrī, Mārtiņdienā, M. Freimaņa dzimtajā Aizputē ierodas simtiem viņa daiļrades cienītāju. Pērn pie mūziķa bērnības mājas atklāja piemiņas plāksni. Aizputes vidusskolas pārpildītajā zālē sabraukušie skatīja A. Krieva dokumentālo filmu «Freimis. Mārtiņš Freimanis». Tajā pusotras  stundas garumā apkopoti spilgtākie fragmenti no koncertierakstiem, intervijām un aizraujošākajiem brīžiem dziedātāja, komponista, dzejnieka un aktiera Mārtiņa Freimaņa dzīvē.

Filma atklāj Mārtiņu viņa tuvāko cilvēku, draugu un kolēģu skatījumā. Mūziķis tajā būs redzams uz skatuves, aizkulisēs, savu uzticamo draugu kompānijā. Skaudras ir ainas no Mārtiņa personīgās dzīves, īpaši saistībā ar mūziķa bērnību, attiecībām ar vecākiem. Režisors A. Krievs no 2003. līdz 2010. gadam filmējis Mārtiņa ikdienu, skatuves darbību. Režisors gribēja redzēt, ko Mārtiņš spēj kameras priekšā. A. Krievs mūziķi izvēlējās galvenajās lomās savās filmās «Man patīk, ka meitene skumst» un «Dancis pa trim». Bija plānos arī trešā filma, diemžēl iecere neizdevās.

Žurnālam «Kas Jauns» Arvīds Krievs stāsta, ka Mārtiņš Freimanis bijis talantīgs aktieris, taču ar saviem stiķiem un niķiem. «Mārtiņam tiešām viss lielākoties padevās diezgan viegli. Viņš bija piemērots aktiera darbam, jo viņam viss tā dabiski sanāca. To, ko citi mēģināja ar prātu, pieredzi, zināšanām, Mārtiņš izdarīja intuitīvi. Viņš darīja visu godīgi, no sirds. Taču bija brīži, kad Mārtiņš dumpojās. Dažas filmēšanas reizes viņš mums ir «norāvis», kad visus nokaitināja tā, ka filmēšanu nācās atlikt,» atceras režisors.

Bauskā pirms filmas seansa īpašu atmosfēru, atskaņojot Mārtiņa Freimaņa dziesmas un dzeju, radīs pašmāju mūziķi: Pēteris Upelnieks, Aija Dūmiņa un citi.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas