Folkloras kopa «Svitene» nosvin 20 gadu jubileju

Svitenes pagasta folkloras kopa «Svitene» svētdien, 8. septembrī, vietējā Saules dārzā bija aicinājusi tuvus un tālākus viesus «Uz tasīti tējas draugu pulkā», lai, kopīgi muzicējot, nosvinētu savu 20 gadu jubileju.

Jubilāri pasākumu bija veidojuši atbilstīgi folkloras kopas misijai, parādot savu ilggadēji krāto un attīstīto tautas kultūras zināšanā – caur muzicēšanu, dziesmu, teicienu, ticējumu un dzīvesziņu krājumu. Aizkustinoši sirsnīgi izskanēja bagātīgie daudzo viesu kolektīvu apsveikumi, izdziedāti dziesmās un piepildīti ar neizsmeļamu izdomu un dziļu saturu, lai tie dotu saņēmējam simbolisku spēku – kā Saules dārzā stādāmais ozols un saņēmēju pateicībā dāvātais pīlādža zars.

Lai gan Rundāles novada Svitenes pagasts atrodas Latvijas pašā malā, Lietuvas pierobežā, pasākumā virmoja tik spēcīga kultūrgaisotne un pašapziņa, ka klātesot pārņēma izjūta, ka te notiek kas liels un nozīmīgs – Svitenei, novadam, Zemgalei un visai Latvijai.

Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis pateicās folkloras kopai par novada kultūras pārstāvēšanu Latvijā un ārzemēs – gan austrumos, gan rietumos. Iespējams, ka nozīmīgs būs A. Okmaņa vēlējums – katram dalībniekam tikt pie trim mūzikas instrumentiem nākotnē.

Svētkos piedalījās Latvijas Nacionālā kultūras centra folkloras un tautas mūzikas eksperts, etnomuzikologs Ilmārs Pumpurs. Savā uzrunā jubilāriem un daudzskaitlīgajam folkloras kopu dalībnieku pulkam viņš sacīja: «Jūtos īpašs, ka varu būt šeit klāt, kur ir viss Zemgales kultūras zieds. Ir prieks, ja folkloras mantojumu kopj un dara to gudri, skanīgi un ilgi, gan skatoties pagātnē, gan – uz priekšu.»

Kopas vadītājs Leons Zarāns atzina, ka «Svitenē» jūtas kā savējais un ar prieku vismaz reizi nedēļā mēro ceļu uz Sviteni no dzīvesvietas Zorģu ciemā Iecavas novadā. Viņš sacīja: «Svitenē ir tādas riktīgas Zemgales sievas: ne tikai diskutējam kā ģimenē, bet arī strādājam». L. Zarāns uzaudzis ar folkloru no pavisam maza vecuma Latgalē; devies līdzi tēvam muzicēšanas reizēs kopā ar «Bindaru sievām» no Preiļiem. Viņš pastāstīja, ka kopa draudzējas un sniedz priekšnesumus arī pie pārrobežas kaimiņiem Lietuvā – Pakrojā un Biržos.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas