FOTO: Ar lūgšanām sirdī Bauskā atceras pirms 70 gadiem aizvestos 2

Dzestrā 25.marta vakarā neliels pulciņš baušķenieku sanāca uz atceres brīdi pie represētajiem veltītā memoriāla Bauskā. Sūrstošas atmiņas sirdī katram savas: gan tiem, kas aizvesti bērnu un jauniešu vecumā kopā ar ģimenēm un arī tiem, kas Sibīrijā dzimuši un atbraukuši uz Latviju vēl mazi būdami. Pasākumā ievadvārdus teica Kultūras centra direktors Jānis Dūmiņš.

Vēsturnieks un novada domes deputāts Raitis Ābelnieks, raksturojot laiku līdz 1949.gada 25.martam, uzsvēra, ka represijas Latvijas iedzīvotājus skāra jau pirmajos miera gados. Tie bija nesamērīgi augstie nodokļi zemniekiem, par kuru nepildīšanu tiesāja un apcietināja; visbargākie sodi draudēja par atbalstu vīriem, kas mežos ar ieročiem rokās cīnījās pret okupācijas režīmu un gāja bojā nevienlīdzīgās kaujās; iedzīvotāju vidū valdījušas ilūzijas, ka viņi būtu spējuši aizstāvēt un pasargāt iedzīvotājus no masveida represijām. Īpašā kategorijā bijuši nacionālisti, viņu ģimenes un tie, kurus vara nodēvēja par kulakiem.

Mācītājs Aivars Siliņš uzrunājot klātesošos, aicināja uz kopīgu lūgšanu aizvestajiem un nomocītajiem, atgādinot, ka Dieva priekšā neviens nav aizmirsts. Novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks ar dziļu aizksutinājumu atcerējās savas vecmāmiņas vārdus-vēlējumu nākamajām paaudzēm, ka Latvijas nākotne jāveido tā, lai nekad nekas tāds nevarētu atkārtoties. A.Jātnieks pauda pārliecību, ka par vēstures drūmākajām lappusēm jārunā un jāstāsta jauniešiem. Saviļņojošu noskaņu ar savu muzicēšanu radīja jaunā vijolniece Dace Bukša.

Atceres brīdis turpinājās Bauskas luterāņu Svētā gara baznīcā, kur pazīstamas klasiskās dziesmas izdziedāja ansamblis «Adoramus» un ģitāras pavadījumā muzicēja un dziedāja Jānis Francisks Kurševs.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

par vēsturi

Par vēstures drūmākajām lappusēm jārunā un jāstāsta jauniešiem.Pareizi vārdi.Tikai pasākumā vieni un tie paši vecīši,kuriem šī diena ir ar drūmām atmiņām saistīta.Katru gadu vieni un tie paši.Kaut reizi būtu atnācis kāds pedagogs.NEINTERESĒ.

pirms gada, 2019.03.30 21:29

pensionare

Tie 70 gadi jau tik ir izjutami tiem,kas dalu no sava muza tos pavadija Sibirija.tikai gribu teikt no savas
pieredzes,ka latviesi ar gudram galvam to Sibirijas valodu gan atri un labi apguva,pat vecas paaudzes
cilveki,berni skola gaja 12 km,velak 20 km skolas bija kajam ejamas,,cits studeja ,nu teiksu gudri
gan to latviesu berni bij un ir..

pirms gada, 2019.04.01 19:37

Vietējās ziņas