FOTO: Īpaša izrāde no Ludzas – Rundālē

Rundāles multifunkcionālā centra lielajā zālē 18. septembrī viesojās tāli viesi – Ludzas bērnu un jauniešu centra kustību teātris.

Teātra trupas dalībnieces izrādīja režisores, Boņuka balvas laureātes Marikas Čerņavskas iestudēto izrādi – stāstu par ceļu uz saprašanos pēc Ludzas igauņu pasakas «Saimniekmeita un bārene zemzemē» motīviem ar nosaukumu «Kur ripo kamolītis?», informē kultūras darba speciāliste Lilita Lauskiniece.

L. Lauskiniece atklāj, ka kustību teātris Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrā darbojas kopš 2013. gada. Par teātra vizītkarti ir kļuvusi žonglēšana – tā vairāk vai mazāk ir ievīta lielākajā daļā izstudējumu, padarot tos neparastākus.

Pašlaik Ludzas igauņu jeb lucu kopiena vairs nepastāv, un tikai pirms padsmit gadiem ir miris pēdējais šīs valodas lietotājs. Vairāku gadsimtu garumā Ludzas pusē dzīvoja vairāki tūkstoši lucu – runāja savā valodā, ģērbās citādāk nekā vietējie un dziedāja citas dziesmas. Iestudējumā lucu pasaka tiek stāstīta ļoti tuvu oriģināltekstam, skan arī dziesmas un atsevišķi vārdi lucu valodā, tomēr tā noteikti nav pagātnes restaurācija – ar dejas, ritma, objektu teātra un žonglēšanas starpniecību mēģināts izstāstīt arī mūsdienās aktuālu stāstu par to, cik grūts ir ceļš uz saprašanos. Arī ģimenē.

Izrādē skanēja Jāņa Pitena un lucu tautasdziesmas folkloras kopas «Ilžas» izpildījumā. Interesentiem un drāmas terapijas grupas dalībniekiem bija iespēja pēc izrādes piedalīties žonglēšanas meistarklasē, kura guva lielu atzinību, vēstīja L. Lauskiniece.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas