FOTO: Liliju svētki Vecumniekos sākas ar tvīda velobraucienu 9

Tradicionālos, jau 14. liliju svētkus Vecumniekos piektdienas, 12. jūlija, vakarā atklāja ar tvīda velobraucienu, kas šogad nodēvēts par pop-up ziedu balli. Atsaucību izrādīja ap 70 lielu un mazu dalībnieku.

Brīdi pirms maršruta sākuma pie tautas nama saradās saulaini un vasaras pārņemti ļaudis. Koša un pamanāma bija vietējā puķu veikala «Ziednese» īpašniece Inese Priede. Viņa bija izrotājusi divriteni un arī pati krāšņi greznojusies ziedu balles noskaņās.

«Tvīda velobraucienā piedalos pirmoreiz. Katru gadu gribējies, bet tad nav bijis piemērots divritenis, tad – kādi darbi gadījušies. Šoreiz visi apstākļi bija labvēlīgi,» pauž I. Priede. «Gatavošanās grūtības neradīja, jo, atverot skapi, puķaina kleita bija jau priekšā, vajadzēja tikai padomāt par aksesuāriem. Man bija vīzija, kādu sevi vēlos redzēt. Tapa vainadziņš, rotājumi. Ja piedalos, gribējās, lai viss ir «ar glanci» un sasaucas ar tēmu.»

Saposusi sevi un divriteni, no Stelpes ar autobusu bija atbraukusi Rita Macpane. «Gatavojos piedalīties jau pirmajā tvīda velobraucienā, bet toreiz nokavēju autobusu. Tāds kreņķis bija! Savukārt pērn netiku, jo bija jāstrādā. Trešā reize tad nu man veiksmīga,» viņa atklāj.

Vairākiem dalībniekiem šis notikums kļuvis par tradīciju, arī Sproģu ģimenei – Initai, Ivaram un Andai.

Pēc kopbildes startu braucienam deva Jana Juste, tautas nama vadītāja. Viņa uzsvēra, ka Liliju svētki ir visromantiskākie svētki, un ikvienam vēlēja ļauties piedzīvojumam un izbaudīt tos «ar visām smaržas kārpiņām».

Izrādās, maršruta plānotāju nolūkotās noslēpumainās pieturvietas bija novada pašvaldības vadības – domes priekšsēdētāja Gunta Kalniņa, viņa vietnieka Jāņa Kovala un izpilddirektores vietnieka Guntara Veismaņa – dārzi.

Pirmais pieturas punkts bija Bērzu ielā, kur dzīvo Veismaņu ģimene. Līga Lauriņa, floristikas studijas vadītāja, atklāja, ka «dzīvojam paradoksālā vietā». «Vecumnieki atrodas Zemgales līdzenumā, bet, plānojot un izbraucot maršrutu, secināju, ka pauguraināks apvidus nav redzēts, jo kalniņu te – cits aiz cita,» viņa sacīja. Par lielāko paradoksu gan jāuzskata Guntara un Līgas aizraušanās ar lavandām, tomēr, kā pārliecinājās viesi, sētā sastopamas arī vīnogas un citi augi. Liliju klāstu papildināja ciemakukulī atvestās trīs dažādu zortu lilijas, ko saimnieki uzreiz iestādīja. Lai skaistais un praktiskais būtu līdzsvarā, dāvanā tika arī mietiņš garākās «karalienes» atbalstam; to rotā uzraksts «Liliju svētku tvīda velobrauciena pietura 2019».

«Kas tas par augu, ja no tā nevar ko ēdamu uztaisīt!» izsaucās namatēvs un aicināja ciemiņus nobaudīt lavandas cepumus, rožlapiņu ievārījumu un citus našķus, kas bija servēti uz mājīga un romantiski noformēta galdiņa.

Pēc tam ceļš vijās uz Līvānu ielu pie Kalniņu ģimenes. Uzņemot viesus un cienājot ar klasiskajiem un kraukšķīgajiem žagariņiem, saimniece Daiga uzsvēra, ka katrs dārzs esot citādāks, bet viņai vislabāk patīkot tie, kas veidoti priekš pašiem. «Šis dārzs ir ēšanai, nevis skaistumam. Te ir mellenes, pīlādži, plūškoks, irbene, piparmētras… Sētā ir kā dendrārijā. Arī lavanda aug,» viņa iepazīstināja ar stādījumu daudzveidību. Arī Kalniņu mājas dobē piemiņai no šīs dienas ziedēs lilijas.

Velobrauciena dalībniekiem bija iespēja paciemoties arī pie kaimiņiem un apskatīt Konušu ģimenes skaisto dārzu, ko izlolojusi namamāte Iveta. Viņa aicināja pieteikties tos, kuri vēlas paplašināt liliju dobi, lai dalītos ar šo ziedu sīpoliem; arī ar īrisiem. «Iveta ik gadu piedāvā ziedus izstādei, viņai ir viena no plašākajām liliju kolekcijām,» uzsvēra Vita Vēvere, tautas nama mākslinieciskās daļas vadītāja. Savukārt saimniece atklāj, ka «viss sācies ar to», ka zināmais liliju selekcionārs Jānis Vasarietis viņai piebēris pilnu sauju ar maziem sīpoliņiem. Iveta gan pauda nožēlu, ka viņas lepnums – divmetrīgā lilija – šovasar vēl nav uzziedējusi.

«Spārēs» pie Kovalu ģimenes velobraucējiem vispirms bija «jāpavingro» un tikai tad varēja izklīst pa plašo sētu un baudīt cienastu. Viesi labprāt cits citu iemūžināja oriģinālā fotorāmī, lai «Spāru» ainavu saglabātu piemiņai. Nākamreiz tā būs vēl daiļāka, jo dobē tika liktas smaržīgas lilijas. V. Vēvere atcerējās, ka savulaik J. Kovals aicinājis iedzīvotājus savos dārzos iestādīt vismaz vienu liliju, lai tradicionālajos svētkos katrs varētu pa ziedam aiznest uz izstādi. Esot bijuši gadi, kad grūti iekārtot ekspozīciju, taču «tagad tā lieta atkal ir aizgājusi» un daudzu dārzos smaržo karaliskie ziedi. Stilizētā veidolā tie attēloti gan Vecumnieku pagasta, gan novada ģerbonī.

«Katrā dārzā, ko apmeklējām, bija vērts pabūt, lai tuvāk iepazītu cits citu un paši sevi, arī savu pagastu un novadu,» secināja viena no dalībniecēm.

Lai nokļūtu noslēpumā turētajā piknika vietā, velobraucēji atkal minās uz Vecumnieku centru. Ceļš veda uz Bauskas pusi un, izrādās, par pop-up ziedu balles norises vietu organizatori bija izraudzījušies veco ļaužu un invalīdu pansionāta «Atvasara» plašo augļudārzu. Sociālās aprūpes iestādes vadītāja Zaiga Švāģere pateicībā par viesmīlību tika pie liliju stādiem, kas tūlīt pat tika celti dobē. «Prieks uzņemt viesus ābeļdārza pusē, jo parasti visi raduši skatīt pansionāta priekšpusi; te reti, kurš bijis,» teic Z. Švāģere. Par skaisto un ainavisko plašumu pārsteigtajiem ciemiņiem viņa atklāj, ka ikdienā nākas gādāt par 4,8 ha lielas teritorijas sakopšanu.

Romantiska noskaņa valdīja augļu un limonādes bārā, kur pārsteidza pašu spēkiem radīts interjers. Pop-up koncepta stilā bija dekorēta arī tuvākā apkaime, kas atdzīvināja seno dārzu un piešķīra tam citu nokrāsu. Vides objekti, rotājumi un dabas klātbūtne ikvienam ļāva baudīt vakaru, justies brīvi un labi pavadīt laiku. Uz to rosināja arī jauno un talantīgo mūziķu dueta Annas Kristas Ostrovskas un Dominika Jarmakoviča priekšnesumi.

Daudzveidīga ir Liliju svētku sestdienas, 13. jūlija, programma.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Vai

Saldābolas dārzu aizmirsāt, būtu pilns komplekts !

pirms gada, 2019.07.13 15:04

BET

Tas jau sāk palikt stulbi!

pirms gada, 2019.07.13 18:23

Robis ar Gunču

Viss kas notiek, notiek Vecumniekos !!!!!!

pirms gada, 2019.07.14 07:51

apmeklētāja

Liliju svētki - tikai pašu liliju bija pamaz, sestdiena bija nekāda.

pirms gada, 2019.07.14 08:19

Es

Man ļoti patika; un tas patiesībā ir labi, ka novada vadība arī kopj dārzus un tos izrāda iedzīvotājiem. Pie Bauskas domes priekšsēdētāja Jātnieka Codes mājā sen un regulāri daudzi ciemoties brauc, un tas ir jauki. Varēja Vecumniekos vēl neaizmirst Melgaili un iebraukt viņa sētā.

pirms gada, 2019.07.14 14:14

Gailis

Tajā pagalmā nav ko redzēt. Pliks lauks.

pirms gada, 2019.07.15 14:14

Viviana

Tvīda brauciens katru gadu ir dzîves baudītāju sarīkojums uz kuru cilvēki pošas paši un poš savus velosipēdus.Šis ir viens no maniem mīļākajiem vasaras atvaļinājuma sarīkojumiem!Ļoti gribu lai tradīcija turpinās! Izturību organizatoriem!

pirms gada, 2019.07.16 15:40

Christy Walton

Meklējat aizdevumu konsolidācijas aizdevumu, nenodrošinātus aizdevumus, biznesa aizdevumus, hipotēku kredītus, automašīnu aizdevumus, studentu kredītus, personiskos aizdevumus, riska kapitālu utt.! Es esmu privāts aizdevējs, es sniedzu aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un saprātīgu procentu likmi 2%. Sūtīt uz e-pastu: christywalton355@gmail.com

pirms 10 mēnešiem, 2020.01.24 11:32

Vietējās ziņas