Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Meteņi Vecumnieku novadā 6

Lai celtu godā senās Zemgales maskošanās tradīcijas un budinātu ļaudis un dabu atmodai, Vecumnieku novadā 16. un 17. februārī jau trešo reizi plaši tika svinēti Meteņi.

Svētku organizatoriem izdevās piepildīt ieceri Latvijai zīmīgās jubilejas gadā sapulcināt kopā vismaz simt brašu budēļu un tuvu un tālu izdaudzināt, ka īstais Zemgales budēlis dzīvo tieši Vecumnieku novadā.

Meteņu programma bija gana piesātināta – jautrs danču vakars ar «Vecmuižas alus» degustāciju, andele tirgus laukumā, trokšņaini rituāli lauku sētās, masku darināšana, budēļu un citu tēlu gājiens, dziedāšana un trakulīgas izdarības pie Jaunā ezera.

Sarīkojuma kulminācijas dienā, 17. februārī, masku grupas devās uz novada lauku sētām – Valles pagasta «Abiķiem» (saimnieki Ineta Muzikante un Jons Kirkils) un Stelpes pagasta «Līdumiem» (Ineta un Jānis Klāviņi). Folkloras kopu dalībnieki izspēlēja dažādus rituālus, lai saimniecībās veicinātu auglību.

Par krāšņu parādi izvērtās maskoto tēlu gājiens no centra uz Jauno ezeru. Pirmajās rindās soļoja kažokādās tērpušies Zemgales budēļi, lepni izrādot savus atribūtus – rudzu cepures, koka rungas un brangās steberes.

Jautrība ezermalā valdīja vairākas stundas. Bērniem prieku sagādāja sniega piku veidošana, vizināšanās ar ragaviņām un Meteņa mīziens, kas gaidītājus aplaimoja gan ar mirdzoša sniega, gan konfekšu šaltīm. Vīri un sievas sasildījās cīkstējoties, kas simboliski apliecināja, ka gaisma vienmēr uzveic tumsu un pavasaris – ziemu. Tradicionālās kultūras pasākuma dalībniekus un atbalstītājus uzjautrināja lielīšanās, vilkšanās, spēkošanās intelektā, bluķī dzenot naglu, grieztavas un līkumdancis. Ikviens vēlējās būt īpašā zemes ievibrēšanas rituāla – salmu bumbas aizdedzināšanas un ripināšanas lejup no piekalnītes – aculiecinieks. Pēc tam visi tika aicināti doties pie saimniecēm Mārītes Vītolas, Mārītes Vēsmas, Vēsmas Petruševicas un Intas Brūveres nobaudīt Vecmuižas putru.

Pavasara gaidīšanas svētki ikvienam bija gan lieliska izklaide, gan iespēja izzināt senās Meteņu tradīcijas, stiprināt latviskumu un iedzīvināt rituālus, kas laika ritumā nepelnīti zaudējuši savu nozīmi.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Budēlis

Viss jau bija labi,tikai neliec Koval kolektīviem to darīt piespiedu kārtā un liekot saprast, ka dome pretējā gadījumā var " slikti" skatīties. Kopš kura laika tu esi Dome ?

pirms 2 gadiem, 2018.02.20 19:14

Es

Pašdarbnieki jau smējās "brīvprātīgi piespiedu kārtā".

pirms 2 gadiem, 2018.02.20 21:12

Nebudelis

Kurš galveno , pašu galveno, runu teica?

pirms 2 gadiem, 2018.02.21 07:01

Avīze

Bauskas Dzīves drukātajā versijā apraksts ir plašāks, tur arī ir runa un vēl vairāk par visu.

pirms 2 gadiem, 2018.02.21 08:59

Vietējās ziņas