Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Misā maskojas un svin latvisko Halovīnu 17

Vecumnieku novada Misas ciemā vairāk nekā 30 bērnu un pieaugušo Visu Svēto dienas priekšvakaru, 31. oktobri, pavadīja latviskās tradīcijās.

Laikā, kad citviet tiek grebti Halovīna ķirbji, parādās baisi tēli, kas klauvē pie durvīm un pieprasa saldumus, Bārbeles folkloras kopas «Tīrums» dalībnieki parādīja, ka maskoties un svinēt gariņu laiku, kas sākas pēc Miķeļiem un ilgst līdz Mārtiņiem, iespējams arī citādāk.

Sarīkojumā «Latviskais Halovīns» varēja uzzināt, kādas ir šim periodam piemērotākās maskas, pārtapt kādā tēlā, izmantojot pašu gādātas lietas vai aizlienējot tās no tautas nama «masku lādes». Pats interesantākais šajā vakarā bija ķekatās iešana pa Misu, bet vispirms tam vajadzēja sagatavoties, lai zinātu, kā trokšņot un dziedāt, ko māju saimniekiem vēlēt. «Agrāk ļaudis no mājas uz māju gājuši, lai nestu svētību, nevis, lai nobiedētu, kā tas notiek Halovīnā, ko svin svešās zemēs,» latviešu tradīcijas būtību klātesošajiem atklāja Irita Vimba, «Tīruma» mākslinieciskā vadītāja.

Bērni un pieaugušie sadalījās divās komandās un vienojās par apstaigājamo teritoriju. Klauvējot pie dzīvokļu durvīm, ļaudis tika uzrunāti ar dziesmas vārdiem: «Saimniek, saimniek, laid mūs visus istabā». Pēc tam tika pārbaudīts, vai mājinieki labi uzvedušies un vai ir gana gudri. Kurš neprata lasīt ačgārni, dabūja «pērienu» ar žagariem. Lai nopelnītu saldumus, «mēmais koris» sniedza koncertu, izpildot zināmo «Kur tu teci, gailīti mans?».

Promejot maskotie tēli veica svarīgu rituālu – pa durvīm istabā iemeta sauju ar pupām, lai Misā, kas nokrustīta par pupu lielvalsti, katrās mājās būtu auglība, ražība un svētība.

Tā dēvētajā «rūķīšu mājiņā» ķekatniekus sagaidīja Vija Ozola. Viņu iepriecināja gan bungošana un grabināšana, gan dziedāšana un pārbaudījumi. Lai saņemtu labvēlību, saimniecei bija jāapliecina, ka šajā gadā labi dzīvojusi. Namamāte slavēja ciemiņus, kuri pat tumsā atraduši ceļu pie viņas, un cienāja ar cepumiem un konfektēm. Dziedot «Paldies, paldies par devumiņu» maskotie tēli atvadījās un devās tālāk.

Ar saldumiem vēlos nācējus laipni uzņēma arī Aija Rozniece, kura zināja, ka sensenos laikos cilvēki maskās gājuši no sētas uz sētu, lai nestu svētību, tāpēc latvisko tradīciju un jautrās izdarības atbalstīja. Arī citās mājās ļaudis vēra durvis, lai apsveicinātos ar labestīgajiem miera traucētājiem. Ejot pa ciemu, bērni priecīgi sarunājās un, iejutušies tēlos, atzina, ka tumsā jūtoties droši. «Man patīk staigāt pa tumsu.» «Man nav bail.» «Man vispār nav bail!» – tā cits caur citu sauca pirmsskolas vecuma bērni Lāsma, Mārtiņš, Dominiks, Luīze un citi.

Pēc stundas abas masku grupas atkal satikās tautas namā, izrādīja iegūto cienastu, sildījās ar tēju un saņēma konfektes no tautas nama vadītājas Sandras Vēveres. Neierasti notika saldumu svēršana. Tarbiņas, kulītes un maisiņi tika savērti uz žagara un lūkots, cik dziļš no smaguma veidojas ieliekums. Pēc tam arī neatkarīgs eksperts pēc izjūtas noteica, kurai komandai guvums vērtīgāks, un, izrādās, uzvarēja draudzība.

Bērniem ir vēlme maskoties, tāpēc svarīgi parādīt, kā to darīt, lai saglabātu latviskās tradīcijas, uzsver Irita Vimba. «Maskošanās sākas veļu laikā, aptuveni nedēļu pēc Miķeļiem. Tiek atainoti gari, un sākotnējie tēli ir vecīši, ubadziņi. Ap Ziemassvētku laiku parādās zoomorfie tēli dažādu dzīvnieku veidolā, savukārt pavasarī maskas ir auglību simbolizējošas,» skaidro folkloriste.

Vakars noslēdzās ar jautru rotaļās iešanu un apņemšanos kādā no maskotiem tēliem atkal iejusties nākamā gada 15. februārī, kad Vecumniekos tradicionāli tiks atzīmēti Meteņi.

Pievieno komentāru

Komentāri 17

INGA

Vai vispār Helovīns var būt latvisks- domāju,ka nē.

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 14:21

Misas tante

Cik skumji, ka cilvēkiem trūkst iztēles. Padies dieviņam, ka visi nav tā apdalīti.

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 14:53

Misas tantei

Laikam vairāk neko nevar izdomāt kā nosist laiku,un visam pa vidu Vimba ar savām gudrībām, nožēlojami !

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 15:46

bezpastalu plikdupšainais

Ja tevī pārpārēm ir vīns -
Tiek svinēts latvju helovīns !

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 14:57

a

Debilisms!!!! Kāpēc nepiemin ka vakar Baronam palika 148?

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 16:12

AK! VAI!

Mūsu Dainu tēvs, publicists un rakstnieks Krišānis Barons dzimis 1835.gada 31. oktobrī. Tātad šoruden 184.
31.oktobris nu jau daudzus gadus ir Latviešu folkloras diena. Par to šajās dienās mza dzirdēts, bet helovini pieskandējuši nakts tumsu. Arī latviskajā dživesziņā ir stāsts par veļu( mirušo gari) laiku, par Simjūdu dienu (28.okt).
Piedāvāju tiem, kuri par helovīniem grib ko vairāk uzzināt adresi:
https://www.liepajniekiem.lv/aktiva-zona/kas-isti-ir-visu-sveto-diena-jeb-helovins-225868
Manuprāt, lai katrs priecājas, kā grib, bet lai saprot, kāpēc to dara. Pats svarīgākais sakopt ziemai savu aizgājēju kapu kopiņas. To mācīt arī bērniem.

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 17:42

laiks

Vārds vietā -sakopt un mācīt!

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.02 20:15

Juris

Apzīmētas durvis, pie***as kāpņu telpas, diedelēšana. Tie ir svētki?

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 18:19

murgs

Nu galīgi aprobežotam jābūt,lai helovīnu sauktu par latvisku.Jebkur- Misā , vai kur citur.

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 18:52

Zane

Helovīns nav mūsu svētki!Beidziet te ampelēties!Svinēsim Mārtiņus!

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 18:53

Dicks

6.06 ir Vispasaules nūdistu diena!

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.02 10:13

Cita miseniece

Nu tak izlasiet visu rakstu un tad rakstiet tos komentārus! Misā notika ļoti latvisks maskotais gājiens.

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.01 19:41

cits pisenieks

Tas bija atmaskotais gājiens, lūk kas tas bija, biedri, nevis maskotais!

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.03 00:01

Guntis Ka

Tāds latviskais helovīns nevar būt, jo tas ir idiotisms.

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.02 12:29

piekrītu

ka bērni jāmāca latviskiem svētkiem.Atnāku vēlu no darba un uz durvīm uzķēpāts lieliem burtiem ,,skopule,, Mēs savulaik laukos gājām ķekatās, bet tādas cūcības nedarījām. Skrien kā idioti pa kāpņu telpu, sper pa durvīm, klaigā- saldumus, saldumus- Pie autoostas vakarā sastapu lielu baru tā saucamo ,,helovīnbērnu,, Nedod dievs trāpīties ceļā. Skrien, bļauj. Izskatījās ka no psihenes izbēguši..

pirms 11 mēnešiem, 2019.11.03 16:21

Christy Walton

Meklējat aizdevumu konsolidācijas aizdevumu, nenodrošinātus aizdevumus, biznesa aizdevumus, hipotēku kredītus, automašīnu aizdevumus, studentu kredītus, personiskos aizdevumus, riska kapitālu utt.! Es esmu privāts aizdevējs, es sniedzu aizdevumus uzņēmumiem un privātpersonām ar zemu un saprātīgu procentu likmi 2%. Sūtīt uz e-pastu: christywalton355@gmail.com

pirms 8 mēnešiem, 2020.01.24 11:03

Vietējās ziņas