FOTO: Pavasara tirgus Skaistkalnē

Vecumnieku novada Skaistkalnē svētdien, 2. maijā, pircējus un pārdevējus aicināja pavasara tirgus. Parasti tas tiek rīkots ap Lieldienām, taču šogad laiks bija vēss, tāpēc nolemts pagaidīt līdz maijam.

Skaistkalnē plašāka tirgošanās notiek trīsreiz gadā – pavasarī, vasaras izskaņā, kad svin Kanepeni, un rudenī, ap Miķeļiem, savukārt reizi nedēļā, piektdienās, laukumiņā pie pagastmājas ir «mazais» tirgus, kur savu preci piedāvā mājražotāji, lauksaimnieki u. c.

Andris Ziemelis, tirgus pārzinis, «Bauskas Dzīvei» atklāj, ka interese par pavasara tirgu bijusi liela, zvanījuši un pieteikušies daudzi, taču noteikumi ļauj iekārtot vien 20 tirdzniecības vietu. Arī lietuviešiem pagaidām iet secen andele pie kaimiņiem pierobežā.

Katram, kurš ieguva atļauju, bija iemērīta teritorija, izskaidroti noteikumi. Pirmie tirgotāji ieradušies jau piecos no rīta, bet pircēji sāka nākt ap astoņiem.

«Komplektēju tā, lai no visa kā būtu pa bišķim, jo atsaucība bija tik liela, ka visas vietas varēja aizpildīt stādu audzētāji vien. Tomēr jāraugās, lai nodrošinātu daudzveidīgu sortimentu, jo cilvēkiem vajadzīgs arī apģērbs, saimniecības preces un kāds našķis. Maz redzēju tādus, kuri devās prom ar tukšām rokām, katrs bija ko iegādājies,» teic A. Ziemelis. Pircēji bija gan vietējie, gan no blakus pagastiem – Bārbeles, Kurmenes, Jaunsaules, Vecumniekiem. Cits ieradies ziņkāres pēc vai kādas konkrētas preces meklējumos, kāds vēlējies brīvdienā «apkārt pablandīties».

«Atbraucām pilnīgi pa tukšo, vienīgi zeķes nopirkām. Cerējām iegādāties gumijas zābakus, bet nebija,» sarūgtinājumu pauda kāds pāris no Vecumniekiem. Cits sūkstījās, ka neviens netirgoja salātus un lociņus, kas būtu iederējušies svētku pusdienu galdā. Vīlies jutās arī kāds vīrs, kurš bija nodomājis papildināt savu augļudārzu ar jauniem kociņiem, jo sortimentā to nebija, vien pa kādam ogu krūmam varēja atrast. «Citviet lupatniekus «gāž riņķī», citur stādu audzētājus. Nevar saprast, kas kurā brīdī cilvēkiem aktuālāks. Vienmēr katram būs sava vajadzība,» rezumēja kāds pārdevējs.

Par pircēju atsaucību priecājās medus un sviesta piparkūku cepēja Una Brakša no Siguldas novada Allažiem. Retais varēja paiet garām z/s «Stradi» mājas kūpinājumiem, kas atvesti no Ogres. Tāpat arī piesaistīja kurmenietes Zitas Smalganovičas dravā iegūtais medus, mājražotājas Ilzes Gothardes gatavotais priežu čiekuru sīrups un citi labumi. Kā jau pavasara tirgū, uzmanības centrā bija stādu audzētāji, kuri rosās gan Bauskas un Vecumnieku novadā, gan Sēlijas pusē un Pierīgā.

Mazu daļiņu no dārzniecības «Dobītes» plašā sortimenta piedāvāja apkaimē labi zināmās Skaistkalnes pagasta zemnieku saimniecības «Baltiņi» pārstāve Sandra Marcinkeviča. «Pirmās izpirka divu krāsu mežzemenītes, lavandu, kāpelējošās pelargonijas. Uz tirgu atbraucām tikai par sevi atgādināt. Tie, kuri mūs zina, cits pēc cita brauc pēc stādiem uz saimniecību. Izvēle ir ļoti liela, tomāti vien simt šķirņu,» teic dārzniecības pārstāve.

Skaistkalniete Daiga Jakuška bija iegādājusies garšaugus – timiānu, citronmētru un dillei līdzīgo kolas zāli, ko dēvē arī par Dievkociņu. Uzmanību saistīja no Codes pagasta atvestās septiņu šķirņu lilijas, dažādu krāsu pujeņu stādi, Bauskā izlolotie gladiolu sīpoli un dāliju gumi. Interese bija par daudzgadīgajiem dekoratīvajiem krūmiem, arī modes koku magnoliju. Cits nevarēja paiet garām flokšiem, kāds azotē nesa eņģeļtauri un lūkoja vēl pēc zemeņu un kāpostu stādiem. «Mums bija astoņu krāsu atraitnītes, taču jau izpirktas, arī leduspuķes iet uz beigām,» pircēju azartu apliecināja puķu stādu audzētāji no Ķekavas.

Apmeklētāji ko noderīgu rada arī pie rotaļlietu, tekstilizstrādājumu, apģērbu un apavu letes. To, ka mutes un deguna aizsegi joprojām ir «topā», apstiprināja amatniece no Pierīgas. «Piedāvāju arī galdautus, dvielīšus, auduma rotaļlietas, bet vislielākā piekrišana ir gan bērnu, gan pieaugušo sejas maskām, šķiet, cilvēki citu preci nemaz neredz,» viņa pauda.

«Vienreiz tirgotājus jau apstaigāju un taisīšu vēl vienu goda apli. Tā priecājos par tirgu! Vismaz var cilvēkus redzēt un satikt,» sacīja kāda vietējā iedzīvotāja. Savukārt pie izejas sastaptais kungs atzina, ka «nav nemaz tik slikti maija svētkus «lieguma laikā» atzīmēt ar tirgus apmeklējumu un jaunām sporta biksēm».

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas