FOTO: Šosezon pirmais ceplis kurts Rundāles Baltajā mājā 7

Šogad pirmo cepli Rundāles novada Baltajā mājā māksliniece Laura Ikerte kurināja 2. un 3. maijā. Kā Laura stāsta, tā ir ikgadēja tradīcija – keramikas ceplis allaž tiek kurts maija sākumā, un tradīciju noturība dod spēku un iedvesmo. Īpaši svarīgi tas šajos ārkārtas apstākļos.

Parasti gan cepļa kuršana bijis liels notikums ar ļaužu pulcēšanos, šoreiz, ārkārtas situācijas diktēts, pasākums ģimenes lokā un kopā ar kolēģi – keramiķi Laimu Grigoni. Dedzināti tika māla trauki, kas pagatavoti ziemas laikā – gan Lauras ar rokām veidotie, gan Laimas virpotie, kā arī tie, kas tapuši līdz 13. martam Baltās mājas keramikas meistardarbnīcās.

Lauras ceplī top melnā jeb svēpētā keramika, kas ir ekoloģiska, kurā neizmanto ķīmiskas glazūras. Trauku apdedzināšanai melnās keramikas ceplī ir nepieciešama vismaz tūkstoš grādu temperatūra. Degšanas procesā, lai priekšmeti iegūtu melni matētu toni, ir jāpārtrauc skābekļa piegāde, ar māliem aizmūrējot cepļa „muti”, kā arī visas iespējamās spraugas starp ķieģeļiem. Apdedzināšanas cikls, sākot no trauku ievietošanas ceplī līdz izņemšanai, ilgst divas dienas. Sestdien Laura traukus salika ceplī, ar brāļa Māra un kolēģes Laimas palīdzību to iekūra un aizmūrēja, svētdien podus no cepļa ņēma laukā.

Fotoattēlos varat vērot cepļa kuršanas un trauku dedzināšanas procesu.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Lasītāja

Svaigs gaiss un cepļa 1000 grādu karstums, tur Tev, Covid, arī metrā nav vairs vietas. Gan jau tikai fotogrāfam šādi kopā pozēja dāmas, pēc tam jau visu laiku distancējās :)

pirms gada, 2020.05.05 12:21

Disko Gunča

Bet,kāpēc es,kad iekūru savu,lielāko Bauskas novadā vimbu žāvētavu, neviens foto reportieris neieradās?

pirms gada, 2020.05.05 17:09

barbie girl

Tak jau, kur sūta vadība,tur ierodas

pirms gada, 2020.05.05 19:07

Vimba - Gunčam

Gunča, kāpēc nezvanīji uz Bauskas dzīvi un neaicināji pie sevis uz žāvētavu? Fotoreportieris būtu klāt, viņš taču nevar zināt, ka Tu vimbas maijsvētkos kūpināji.

pirms gada, 2020.05.08 17:14

Vietējās ziņas