FOTO: Tiltiņš pār Ģedules upi Iecavā – Eiropas kultūras mantojuma dienu objekts

Šoruden Eiropas kultūras mantojuma dienas (Mantojuma dienas) Latvijā norisinājās no 17. līdz 19. septembrim un bija veltītas transporta tēmai, informē Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP).

Kā vienīgais no pašreizējā Bauskas novada teritorijas Mantojuma dienu objektu sarakstā iekļauts Ģedules upes akmens tiltiņš Iecavas muižas parkā. Aizvadītajā sestdienā, 18.septembrī, parkā pie tiltiņa notika pasākums, kurā organizatori pievērsa uzmanību ne tikai šim tiltam, bet arī pārējiem Iecavas tiltiem, tiltiņiem un laipām.

Akmens tiltiņa restaurācijas projekta autors Arvīds Lieckalniņš uzrunā klātesošajiem atklāja, ka pirms gadiem 15, kad būvējuši parkā gājēju tiltu, šo akmens tiltiņu nebija pat pamanījis, tik aizaudzis tas bijis. Viņš pauda prieku, ka pašvaldība lēma atjaunot tiltu, un tagad tas ir pamanāms. A. Lieckalniņš pastāstīja, ka šādu vēsturisku velves tiltiņu restaurācija ir īsts izaicinājums, īstenība atklājas tikai darbu procesā.

A. Lieckalniņš sarunā ar «Bauskas Dzīvi» pastāstīja: «Atjaunojot Ģedules tiltu, iespējami saglabāts vēsturiskais būvējums. Sabrukusī daļa tika izjaukta pa akmenim, tos sanumurējot, pēc tam iemūrējot no jauna. Atbilstīgi būvnormatīviem tilta margas ir paaugstinātas līdz 80 centimetriem virs brauktuves, tāpēc bija jāliek vēl daudz papildu akmeņu.»

Pasākuma vietā pie upes apmeklētāji ar lielu interesi aplūkoja biedrības «Arhīvs» veidoto brīvdabas ekspozīciju par visiem Iecavas tiltiem, tiltiņiem un laipām. Uz planšetēm ar attēliem un tekstiem uzskatāmi atklāta tiltu vēsture un mūsdienas. Vēsturiskās informāciju gatavojis vēstures entuziasts Kārlis Sinka – atlasījis foto un veidojis tekstus, bet mūsdienu fotoattēlu autors ir Rolands Linejs.

UZZIŅAI
Angļu parka elements

Mūra tiltiņš pār Ģedules upi, būvēts 19. gadsimta beigās, vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis, ir grāfa Pālena muižas 6,6 ha lielā un skaistā angļu stila parka ainaviskais elements. Tas atrodas parka malā un savulaik kalpojis kā ieeja parkā. Blakus tam atradās parka sarga namiņš.
Tilta brauktuves platums atbilda toreizējās satiksmes intensitātei un galvenajām slodzēm – gājējiem un pajūgiem. Nelielais arkveida tiltiņš ir maza, bet nozīmīga Iecavas vēstures daļa, kas veiksmīgi kalpojis kopš tā uzcelšanas brīža.
Tiltiņu 2018. gadā restaurēja SIA «M.A.-TAKA-7».  Īstenotais projekts ieguva 3. vietu valsts nozīmes konkursā «Gada labākā būve Latvijā 2018» nominācijā «Inženierbūves».
Avots: NKMP izdevums «Eiropas kultūras mantojuma dienas 2021. Transports».

Plašāk lasāms «Bauskas Dzīves» drukātās versijas 21.septembra numurā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas