FOTO: Vecumnieku māksliniece Anda Sproģe gleznās atklāj Vidusjūras noskaņu 6

Nacionālā botāniskā dārza oranžērijā Salaspilī atklāta Vecumnieku novada gleznotājas un pedagoģes Andas Sproģes personālizstāde «Izraēlas piezīmes». Ekspozīcijā aplūkojami 28 darbi.

Īpašajā dienā, 19. jūnijā, kopā ar mākslinieci bija ģimene, tuvinieki, draugi, kolēģi Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā un citi viesi.

Tieši pirms gada Anda bija devusies ceļojumā uz Izraēlu un šī zeme viņu tik ļoti iedvesmoja, ka tapa «piezīmes» gan akrila, gan akvareļtehnikā. Otrreiz māksliniece turp devās decembrī plenērā kopā ar gleznotāju Līgu Jukšu. Apmeklēt Izraēlu bija paredzēts arī šogad maijā, taču kovidkrīzes dēļ iecerētais brauciens izpalika.

«Šodien dāvinu jums Izraēlas zemi – sajūtās, jūrā, klimatā, krāsās un noskaņojumā,» uzrunājot klātesošos, personālizstādes atklāšanā sacīja māksliniece. Tveicīgajā pēcpusdienā ziediem un augiem bagātajā Botāniskajā dārzā dienvidniecisko karstumu papildināja Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas sitaminstrumentu spēles skolotāja Normunda Everta priekšnesums. Pēc izstādes «iebungošanas» atskanēja ovācijas un aplausi.

«Dodoties kopā ar ģimeni ceļojumā uz Izraēlu, biju paņēmusi līdzi krāsas. Kad pirmajā vakarā nopeldējos neticami siltajā Vidusjūrā un apjūsmoju dabas krāšņumu, sajutu «klikšķi» un man gribējās gleznot. Darbos atspoguļota ūdens tēma, jo jūras viļņi ir kā terapija, vēl šodien sajūtu to kustību ķermenī,» atklāj Anda.

Zīmējumus caurvij autores «sajūtu līnija», kas parāda viņas kustīgo būtību; tie stāsta par ūdens nebeidzamo mainību un dabas neatkārtojamību, tās īpašo raksturu. Pagājušā gada rudenī mākslas galerijā «Art Pegazs» Rīgā notika starptautiska konkursizstāde «Dzīves garša» un starp vairāku autoru darbiem bija arī Andas gleznotā jūras ainava. Ekspozīcijas atklāšanā pie viņas pienācis mākslinieks no Izraēlas un izsaucies: «Tā taču ir Vidusjūra!» Tik dziļi un trāpīgi bija izdevies atklāt Vidusjūras austrumu piekrastes vaibstus.

Autorei nav viena mīļākā darba, jo «katrs ir sevī iznēsāts». «Vispirms rodas ideja, un tad, kad ir iedvesma, lieku bildi uz audekla. Patīk košie kaktusi, protams, jūra. Neesmu apguvusi jūras glezniecības tehniku, darbi top tikai sajūtās. Man svarīgāks par rezultātu ir krāsas tecējums un radīšanas process,» teic Anda.

Māksliniece Līga Jukša priecājas, ka Anda ir atradusi savu nišu un viņas «jūra ir tik dienvidnieciska». «Marīna nav viegls tēlotājmākslas žanrs, ne katrs spēj atveidot jūras ainavu. Lai to gleznotu, ir jābūt sajūtai, jo tur nav nekā konkrēta, tāpat kā zīmējot mākoņus. Andai ir šī sajūta, tāpēc novēlu viņai gleznot gan Izraēlas jūru, gan apbraukāt pēc iespējas vairāk jūru un okeānu un pielikt klāt arī kādu Latvijas dziļdomīgās jūras skatu,» sacīja kolēģe.

Salaspils mākslinieku galerijas vadītāja, gleznotāja Maija Bērziņa atklāja, ka viņu ar personālizstādes autori vienojot tuvas saites. Abas iepazinušās plenēros. «Es zīmēju Andas portretu un iegāju viņas būtībā. Tajā ir kaut kas austrumniecisks, kas savijies ar izmisīgu latvisku čaklumu. Lai šis austrumnieciskais vilnis, jo darbos pamatā ir jūra, kopā ar spēcīgo un enerģētisko vasaras saulgriežu laiku «uzsit augšā» un tad mēs neslaucīsim sviedrus, bet jūras ūdens šļakatas,» sacīja gleznotāja.

«Interesantas krāsas un faktūras. Jūru gleznot ir sarežģīti, jo tā nemitīgi mainās līdz ar debesīm, kas atspoguļojas ūdenī. Andai ir laba stila izjūta,» eksponētos darbus vērtē pieredzējusī gleznotāja M. Bērziņa.

Izstādes atklāšanā Andu sveica Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas direktore Iveta Lavrinoviča, novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals un citi.

«Pietiekami bieži Anda ielūdz uz izstāžu atklāšanu. Saņemot aicinājumu braukt uz Salaspili, biju patīkami pārsteigts, ka viņa «iziet ārpus» skolas un novada, un tuvojas Rīgai. Iespējams, kādā brīdī būs sasniegts arī mākslas muzejs «Rīgas Birža»,» pieļāva J. Kovals. Viņš pateicās māksliniecei par uzburto Izraēlas sajūtu, jo pašlaik saistībā ar kovidlaika ierobežojumiem turp aizbraukt nav tik vienkārši.

Anda atzīst, ka viņu ļoti iedvesmojot ceļojumi. Arī pēc brauciena uz Venēciju sarīkota personālizstāde, taču «uzrāviens ar gleznošanu» sācies pirms diviem gadiem, kad māksliniece Īra Rozentāle uzaicinājusi uz plenēru. Līdz tam viņa vairāk laika veltījusi skolotājas darbam, mazāk savai radošajai izaugsmei. «Satikšanās ar kolēģiem gleznotājiem plenēros un meistarklasēs mani «pārskaņoja» un es atvēros, bet īstu «vilni iedeva» Izraēla,» par aizraušanos stāsta gleznotāja.

Gleznu izstāde Nacionālā botāniskā dārza oranžērijā Salaspilī  būs apskatāma līdz 26. jūlijam.

 UZZIŅAI

Anda Sproģe

Dzimusi 1977. gadā.

Beigusi Latvijas Universitāti gleznotāja Jura Utāna vadībā.

Strādā par vizuālās mākslas skolotāju Vecumnieku vidusskolā, vizuāli plastiskās mākslas programmas vadītāju un pedagoģi Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā.

Kopš 2002. gada sarīkojusi vairākas personālizstādes. Pēdējā lielākā – gleznu cikls «Ceļojums uz Venēciju» Baldones novada Mercendarbes muižā/Baldones muzejā no 2018. gada 6. decembra līdz 2019. gada 8. martam.

Aktīvi piedalās plenēros, simpozijos, starptautiskos projektos, izstādēs un konkursos.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Janka

Vai mūsu Latvijā nav skaistu vietu ko apgleznot, atkal jājūsmo par nez kādu svešu zemi

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.24 20:39

RE

Pilnīgi piekrītu !

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.24 23:37

Bet

vajag taču parādīt, ka ir tik daudz naudas, ka var atļauties ceļot!

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.26 15:58

Kaķis

Skaudība nav laba lieta. Es gan priecājos, ka cilvēki ceļo un iedvesmo citus. Esi priecīgs!

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.26 21:35

JK

Bauskas dzīvē komentārus raksta laikam tikai debili cilvēki, kas tikai pauž negācijas vai tiešām ir aprobežoti cilvēki, ko var spriest pēc komentāriem.Kur tādi rodas?Nožēlojami.

pirms 12 mēnešiem, 2020.06.30 12:14

Izcili

Brīnišķīga, talantīga māksliniece un izcila skolotāja! Paldies, Anda par radošām iedvesmām, kuras dāvājiet saviem audzēkņiem!

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.18 11:02

Vietējās ziņas