Frizieres priecājas par iespēju atsākt darbu, kaut arī ierobežojumu daudz

Prieks caur asarām – apmēram šādi var raksturot situāciju, kurā nonākuši frizieri. No vienas puses – visi ir pateicīgi valdībai par to, ka var atsākt darbu. No otras puses – ir problēmas ar darba organizāciju, un jau tagad ir skaidrs, ka jārēķinās ar mazākiem ienākumiem.

Frizieriem, kam bija savi individuālie kabineti, ir vieglāk – šajā gadījumā pašiem jāplāno darba ritms. Grūtāk klājas salonos, kur strādā vairākas frizieres, – tagad jāievieš maiņu darbs, jo vienā telpā divas frizieres vienlaikus nedrīkst strādāt. Jebkurā gadījumā visi rēķinās ar mazākiem ienākumiem nekā pirms ierobežojumiem.

Darbs maiņās
Frizētavas «Skaistuma fabrika» vadītāja Terēze Krote atzīst, ka telpā, kur ir divas darba vietas, strādās pa vienam – mainīsies katru dienu. «Labāk ir manikīrei – viņai ir atsevišķs kabinets. Mēs vēdināsim telpas, ievērosim citus nosacījumus. Apgrūtinājumi ir, bet labāk, ja var strādāt,» atzīst T. Krote.

Vīriešu friziere Bauskā Tatjana Ņikoņenko atzīst, ka vispirms nācies saprast, kas un kā jādara, kas  jāiegādājas. «Nāca klāt termometrs un respiratoru maskas – pirms tam strādājām ar medicīniskajām maskām. Ir vēl paškontroles lapa. Tagad pēc katra klienta ir ilgāks starplaiks. Kopumā tas nav nekāds īpašs jaunums – jau pavasarī un rudenī strādājām pa vienai. Vienkārši rindas būs garākas,» atzīst T. Ņikoņenko. Kad divarpus mēneši pavadīti bez darba, galvenais esot atsākt strādāt.

Salona «Lilly» friziere Mārīte Mediņa-Bukne piekrīt, ka arī viņas darbavietā būs līdzīgs režīms,  strādās maiņās.

Neizpratne par aizliegumu solārijiem
Skaidrs, ka cilvēki ir noilgojušies pēc friziera, – aptaujātie atzīst, ka jau ir rinda līdz marta otrajai pusei. Tomēr frizieri atzīst, ka ienākumu būs mazāk nekā līdz šim.

«Ievērojot noteiktās pauzes, var pieņemt mazāk klientu. Piemēram, ja sievietes vēlas krāsot matus, pa dienu var paņemt tikai četras klientes. Finansiāli būs grūtāk – mazāk klientu, ļoti daudz brīvā laika, ko nevar izmantot,» saka M. Mediņa-Bukne. «Labi, ka atļāva strādāt, bet finansiāli būs grūtāk, jo vienā dienā nevarēsim pieņemt tik daudz klientu kā agrāk,» atzīst arī T. Ņikoņenko.

Tomēr vislielākais izbrīns ir par to, ka nevar strādāt solārijs. Šajā gadījumā valdības loģika esot absolūti nesaprotama. «Solārijs diemžēl nevar strādāt. Nav skaidrs, kāpēc tā ir problēma, – tur iet tikai viens cilvēks, ir atsevišķa telpa. Dezinfekcija notiek visu laiku,» saka T. Krote. 

Frizieri cer, ka pēc pāris nedēļām valdība atkal neaizliegs strādāt. Rudenī vispirms tika apstādināta manikīru darbošanās un pēc divām nedēļām aizliedza strādāt arī frizieriem, pat nepamatojot, kā tieši skaistumkopšanas nozare ietekmē «Covid-19» izplatību.


Dīkstāves nauda skaistumkopšanā

No Bauskas novada skaistumkopšanas nozarē iesaistītajiem uzņēmumiem vairāk nekā puse izmantojuši iespēju pieteikties uz valsts piešķirtajiem dīkstāves pabalstiem. Tā liecina Valsts ieņēmumu dienesta informācija.

Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību daļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja informēja, ka datu apkopošanas laikā Bauskas novadā adresi norādījušie nodokļu maksātāji, kuru pamatdarbības veids ir friziera un skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšana vai kuru patentmaksas iesniegumos par periodu, kurā iekļauts 2020. gada oktobris, minēta friziera un skaistumkopšanas speciālista profesija, kopā reģistrēti 118. No tiem atbalstam pieteikušies 65 pašnodarbinātie, patentmaksātāji un uzņēmumi.

Nepilni mēneši
Valsts ieņēmumu dienesta statistikā uzrādīta informācija par dīkstāves un subsīdiju atbalstu no 2020. gada 9. novembra, kas izmaksai novirzīts līdz 2021. gada 14. februārim.

«Līdz šī gada 23. janvārim šie darbinieki varēja pieprasīt dīkstāves atbalstu atkarībā no nodokļu nomaksas režīma tāpat kā jebkurā citā nozarē, savukārt no 23. janvāra viņiem noteica īpašu regulējumu. Situācija kļuva labāka, parādījās lielākas summas. Jāatzīmē, ka visi skaistumkopšanas nozares nodokļu maksātāju saņemtie iesniegumi pēc atbalstu aprēķina izmaiņām izvērtēti vienādi, kas redzams par janvāri izmaksāto atbalstu straujā pieaugumā, salīdzinot ar izmaksāto atbalstu par iepriekšējiem mēnešiem,» komentē E. Teice-Mamaja.
 
Līdz 2021. gada janvārim nozares pārstāvji iesniedza vispārējos iesniegumus, un atbalstu aprēķināja, pamatojoties uz nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības rādītājiem. Savukārt no 2021. gada 1. janvāra skaistumkopšanas nozarē ir spēkā speciālie nosacījumi, kas nosaka, ka dīkstāves atbalsts par pilnu mēnesi nav mazāks par 500 eiro un lielāks par tūkstoš eiro. Sabiedrisko attiecību speciāliste uzsver, ka ne visas summas ir par pilnu mēneša darba laiku.

Nelielas summas
Praksē tas nozīmē, ka saņemtie dīkstāves pabalsti ir nelieli, bet nepārtrauktās pārmaiņas un valdības lēmumi arī liedz saprast, cik lieli šie pabalsti būtu, ja būtu atvēlēti par pilnu mēnesi. Tomēr novembrī pabalstus maksāja no 9. novembra un lielai daļai ļāva strādāt, bet decembrī vienu brīdi atļāva strādāt visiem, un pēc laika atkal bija jābeidz darboties. Savukārt janvārī pieņēma lēmumu par atbalstu, ko neaprēķina, balstoties uz samaksātajiem nodokļiem.

Vidēji mazāko summu novembrī un decembrī saņēma pašnodrošinātie: novembrī – 246 un decembrī – 200 eiro. Darba devēju pieteiktās personas novembrī saņēma 262, decembrī – 118 eiro. Patentmaksātāji situācijā, kad atbalstu piešķir pēc samaksātajiem nodokļiem, izrādījās šajā grupā vairāk aizsargāti – 293 un 210 eiro.

Situācija mainījās janvārī, kad stājās spēkā jauni nosacījumi dīkstāves pabalsta izmaksai, – patentmaksātāji janvārī saņēma vidēji 450 eiro, darba devēju ieteiktie – 492 eiro, pašnodarbinātie – 486 eiro.

Kopā Bauskas novada skaistumkopšanas nozares pārstāvjiem dīkstāves un subsīdiju atbalstā izmaksāja 32,99 tūkstošus eiro.

Skaits samazinās
Skatot Valsts ieņēmumu dienesta iesniegtos statistikas datus, var vērot savādu tendenci – janvārī pat palielinātiem dīkstāves pabalstiem piesakās mazāk. Decembrī pabalstiem pieteicās 15 personas, janvārī – tikai septiņas. Starp patentmaksātājiem novembrī uz atbalstu pieteicās 29, decembrī – 51 persona, janvārī – tikai 17.

Vairāki «Bauskas Dzīves» aptaujātie nozares darbinieki atzina, ka pieteikšanās uz pabalstiem ir sarežģīta. Citi nav izvēlējušies pabalstus, baidoties, ka atkārtosies pagājušā gada situācija, kad bija gana daudz uzņēmumu, kam vēlāk Valsts ieņēmumu dienests atrada iemeslu, lai pieprasītu šo summu atmaksu. Iemeslus, kāpēc samazinājās pabalstu saņēmēju skaits, neviens aptaujātais gan nevarēja nosaukt.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas