Gada nogalē Bauskā aicina uz «Ziemassvētku balli Livonijā»

Sestdien, 28. decembrī, plkst. 18 Bauskas pils muzeja apmeklētājiem būs iespēja iejusties 15. gadsimta beigu un 16. gadsimta sākuma Melngalvju brālības Ziemassvētku balles gaisotnē – mācīties dejot un uzzināt, kā Ziemassvētkus svinēja pirms vairāk nekā 500 gadiem, informē Ilva Neimane, Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību-klientu apkalpošanas vadītāja.
www.bauskasdzive.lv

Lai piedalītos ballē, līdzi jāņem ērtas dejošanas kurpes un mugurā jāvelk tērps, kurā jūtas svinīgi un ērti. Pils muzeja pārstāve teic, ka priecāšoties, ja dāmas neizvēlēsies apavus ar smailiem papēžiem. Balles dalībniekiem Melngalvju brālība izvēlējusies īpašas veltes, kuras atveduši tirgotāji. Turklāt pasākuma noslēgumā būs iespēja izliet nākamā gada laimi. Uz šo sarīkojumu jāpērk biļetes, informē I. Neimane.
Pils muzeja speciāliste skaidro, ka vēsturiski gatavošanās Ziemassvētkiem notikusi no 13. decembra, Svētās Lūcijas dienas, un turpinājās līdz 6. janvārim ar noslēdzošām dzīrēm. Šajā laikā Melngalvju brālībai bija aptuveni seši dažādi tematiskie vakari. Katram tematiskajam vakaram bija sava nozīme un noteikumi. Atsevišķu pasākumu laikā rīkoja dzērienu un ēdienu degustācijas, lai noskaidrotu, ko likt galdā nākamajos tematiskajos vakaros. Pasākumu cikla kulminācijas punkts bija balle 28. decembrī, uz kuru Melngalvju brāļi personīgi iepriekšējā dienā ielūdza neprecētas dāmas un viņu mātes, kuras uzraudzīja, lai viss norit tikumīgi.

Nākamajā dienā pēc Ziemassvētku balles, Svētā Tomasa dienā, Melngalvji, lai demonstrētu savu elitāro statusu, organizēja dzīres ar dejošanu pilsētas ielās. Svinēšana kopā ar rātskungiem un birģermeistariem turpinājās Rātsnamā visu vakaru.
Melngalvju brālība bija gados jaunu un neprecētu ārzemju tirgotāju apvienība, kas izveidojusies 14. gadsimta beigās. Vēlāk tā kļuva par Rīgas neprecēto vācu tirgotāju apvienību.

I. Neimane informē, ka sarīkojums «Ziemassvētku balle Livonijā» Bauskas pils muzejā notiek Senā dzīvesveida skolas ietvaros, kas muzejā notiek kopš 2010. gada. Tā laikā apmeklētājiem ir iespēja apgūt dažādas seno amatu prasmes un gūt priekšstatu par Bauskas pils periodam atbilstīga laika cilvēku dzīvesveidu, sadzīves kultūru, zinātni un atklājumiem. «Ziemassvētku balle Livonijā» Bauskas pilī pirmo reizi notika 2012. gadā.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas