Ģimenes ārstiem par agrīni atklātu vēzi prēmijās izmaksāti 5050 eiro 9

Mūspuses ģimenes ārstiem 2013. gadā par 1. un 2. stadijā atklāta vēža gadījumiem prēmijās izmaksāti 5050 eiro, portālu informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Māra Āboliņa.
 
Visvairāk agrīnā stadijā vēzi atklājuši Bauskas ārsti, ļaundabīgo audzēju konstatējot 48 pacientiem. Bauskas novada ģimenes ārsti prēmijās saņēma 3414,72 eiro. Iecavas mediķi ļaundabīgo audzēju laikus atklājuši 13 iedzīvotājiem, prēmijās saņemot 924,82 eiro. Pieciem pacientiem agrīnā stadijā vēzis atklāts Rundāles un tikpat arī Vecumnieku novadā, ārstiem katrā pašvaldībā prēmijās izmaksāti 355,70 eiro.

M. Āboliņa paskaidroja, ka patlaban prēmijas apmērs par agrīni atklāta vēža gadījumu ir 71,14 eiro un to izmaksā reizi gadā līdz 1. jūnijam, izvērtējot ar noteiktām slimībām sirgstošu pacientu reģistrā iekļauto informāciju. Izmaksāto prēmiju apmērs ir pieejams vien par 2013. gadu, kad šādu izmaksu aprēķini tika sākti uzskaitīt. Dati par pagājušo gadu vēl nav apkopoti.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) plāno, ka prēmiju ģimenes ārstiem par pacientam agrīni diagnosticētu vēzi varētu trīskāršot, bet par «ielaistu» vēzi prēmija būtu ar «mīnusa zīmi», ziņo aģentūra LETA.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders norādīja, ka šī ideja vēl ir tapšanas stadijā. Ministrs ar savu redzējumu ir iepazīstinājis ģimenes ārstu asociācijas, kuras konceptuāli nav iebildušas pret prēmiju trīskāršošanu, tomēr tālākas diskusijas par idejas realizēšanu vēl ir gaidāmas, it īpaši par prēmijas izmaksu ar «mīnusa zīmi».

«Cīņa ar ļaundabīgiem audzējiem, tēlaini izsakoties, norisinās divās frontēs – lai nesaslimtu (profilakse) un lai priekšlaikus nenomirtu (agrīna atklāšana). Vēža izcelsmes mehānismi joprojām nav līdz galam izzināti. Tāpēc neviens nevar dot absolūtas garantijas, ka, pat pedantiski ievērojot visus veselīga dzīvesveida priekšrakstus, cilvēks nekad nesaslims ar kādu vēža formu. Taču dzīvojot atbildīgi, vismaz tiek izslēgta slimības tīša izprovocēšana un veicināšana,» savā uzrunā marta beigās, piedaloties diskusijā «Diagnoze – vēzis», sacīja veselības ministrs Guntis Belēvičs.

Ministrs, runājot par profilaksi jeb nesaslimšanu, pauda nostāju, ka indivīdam ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi pret savu veselību. Kā vienu no pienākumiem G. Belēvičs atzīmēja regulāru ģimenes ārsta apmeklējumu: «Es plānoju Saeimā rosināt grozījumus «Pacientu tiesību likumā» un ceru, ka man izdosies pārliecināt kolēģus, deputātus, ka nav tiesības uz veselību bez pienākumiem pret to. Likumam vajadzētu nosaukumu «Pacientu tiesību un pienākumu likums», viens no nedaudziem pacientu pienākumiem varētu būt regulāra veselības pārbaude.»

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Fifa

Vienu daļu agrīno šīs slimības diagnozi konstatē ginekoloģes.Vai viņām nepienākas prēmija?

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 16:39

individs

Tiko biju pie ārsta,nosūtija uz pārbaudi talāk,BET jāgaida lidz septembrim uz izmeklejumu,...un jēga tam visam,vēzits var augt,jo jāgaida rinda!!!!!!pat par naudu jāgaida...ko darīt,jēga atklāsanai?

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 17:29

Inta

Nevis kad atklāj jāmaksā, bet kad izārstē!!

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 18:12

222

A Nagņibeda ar prot vēzi atklāt,vai tikai biedēt.

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 21:53

Lauki

Labāk būtu ja mazāk ēstu vecu pārtiku no maxima,kurai vieta izgāstuvē un mazāk stresa būtu, ja autobusi kursētu pēc saraksta. Ta butu iespēja samazināt vēža risku.

pirms 5 gadiem, 2015.04.15 22:59

xxx

Kaut kas nenormāls. Nu jau par diagnozi sāk maksāt prēmijas. Un vēl pie tam ģimenes ārstiem. Absurds.! Bet no kādas naudas? Man liekas ka kādam ar prātu nav kārtībā. Katrs taču dara savu darbu, ir ieguvis attiecīgu izglītību un izvēlējies ārsta profesiju.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 09:53

RITA

To naudu labāk būtu novirzijuši vēža ārstēšanai', lai slimniekiem nav tik daudz jāmaksā.

pirms 5 gadiem, 2015.04.16 11:29

Vietējās ziņas