Ģimenes ārstu ikdiena īpaši nav mainījusies

Ģimenes ārstu prakses nav darbu pārtraukušas ne brīdi kopš ārkārtas situācijas noteikšanas. Gluži pretēji – tām bijis jāmobilizējas vēl saspringtākai strādāšanai nekā iepriekš. «Bauskas Dzīve» iztaujāja ģimenes ārstus Bauskas un Rundāles novadā par to, kā organizē pacientu pieņemšanu «Covid-19» pandēmijas laikā noteiktās ārkārtas situācijas apstākļos; par kādiem veselības traucējumiem sūdzas pacienti krīzes laikā; vai cilvēkiem radušās grūtības saistībā ar kādu medikamentu trūkumu aptiekās; kāda ir pieredze pacientu pārbaužu veikšanai uz «Covid-19» saslimšanu.

«Rokas mazgājam jau ļoti sen»

Sandras Lapsas-Ārentas ģimenes ārstes prakses aprūpē Rundāles novadā pašlaik ir ap 3300 pacientu. Daktere pastāstīja, ka ģimenes ārstes ikdiena īpaši nav mainījusies, jo ārkārtas situācija nav atcēlusi ļaudīm arī pārējās kaites. Vairāk tiek pievērsta uzmanība pacientu plūsmas organizēšanai. Tagad arī akūtu saslimšanu gadījumā pacientiem nosaka konkrētu ierašanās laiku, lai vienlaikus prakses telpās neierastos vairāk par diviem vai trim cilvēkiem. Iespēju robežās izmanto arī pacientu konsultēšanu pa telefonu.

Ārste stāstīja, ka prakse ir nodrošināta ar sejas aizsargmaskām un vairogiem, kā arī nepieciešamajiem dezinfekcijas līdzekļiem. «Rokas pēc katra pacienta mazgājam jau ļoti sen, tas mums nav jaunums,» kā pa jokam atklāja speciāliste. Viņa atzina, ka visu pieņemšanas laiku lietot sejas aizsarglīdzekļus būtu gaužām apgrūtinoši, jo ar pacientu ir jāsarunājas. Pievērš pastiprinātu uzmanību telpu un virsmu dezinfekcijai. Sandra Lapsa-Ārenta novērojusi, ka pandēmijas sākuma posmā aptiekās ne vienmēr pacienti varējuši iegādāties paracetamolu, bet tagad par medikamenta trūkumu vairs nesūdzas. Viņa atzina, ka kopš 1. aprīļa izmaiņām kompensējamo medikamentu recepšu izrakstīšanā, zāļu nosaukuma vietā norādot vien aktīvo vielu, radušās patiesas neērtības vairākiem pacientiem zāļu iegādē aptiekās. 

Augstu vērtē testēšanas darbu valstī
S. Lapsa-Ārenta pauda, ka «Covid-19» krīze veselības aprūpes komunikācijā ieviesusi arī pozitīvas lietas. Tagad «E-veselības» sistēmā ērti var reģistrēt pacientu nosūtījumus izmeklējumiem, ko daudzkārt pati izmantojusi nosūtīšanai arī uz «Covid-19» testēšanu. Pašlaik tie vairs nav atsevišķi izņēmumi, kad pacienti jātestē uz koronavīrusu; tagad šādas analīzes jāveic arī visiem pacientiem pirms doties ārstēties uz stacionāriem.

Ārste augstu novērtēja infekcijas testēšanas darba organizāciju valstī. Ģimenes dakteri pie mazākajām aizdomām par inficēšanos var brīvi nosūtīt pacientu analīžu veikšanai. Pozitīvi novērojumi arī par operativitāti – visbiežāk pacientiem testa paraugu noņem nosūtīšanas dienā, bet nākamajā jau ir zināmi rezultāti.

Atļautas attālinātas konsultācijas
Marutas Priedītes ģimenes ārstes prakse sniedz primārās veselības aprūpes pakalpojumus ap 1000 iedzīvotājiem Mežotnes pagastā un Bauskā. Daktere pastāstīja, ka ārsta praksē pacientus apkalpo pēc valstī noteiktajām vadlīnijām saistībā ar «Covid-19» saslimšanu. Doktorāta durvis ir slēgtas; pacientus uz iepriekš pieteiktām klātienes vizītēm aicina ierasties konkrēti noteiktā laikā. Plānojot pacientu plūsmu, tiek ierēķināta pusstundas atstarpe starp apmeklētājiem. Daudz uzmanības velta visu virsmu dezinfekcijai pacientu apkalpošanas telpās.

Ārkārtas situācijas laikā ir tiesības konsultēt pacientus arī pa telefonu, un iespēju robežās šo iespēju praksē arī izmanto. Konsultējot attālināti, pacienta iemaksu apmaksā Nacionālais veselības dienests. Piesakot vizīti, pacientus iztaujā par simptomiem; ja ir elpceļu saslimšanas pazīmes, tad vizītes laikā ārste lieto arī sejas aizsargmasku un vairogu. M. Priedīte atklāja, ka līdz šim praksē reģistrētiem pacientiem visas pārbaudes uz «Covid-19» bijušas negatīvas.

Vienīgais «Covid-19» pacients no Bulgārijas
Ārstes M. Priedītes aprūpē bija arī uz karantīnas laiku Mežotnes pagastā izmitinātie ceļotāji no Bulgārijas, viens no viņiem arī «Covid-19» pacients. Ārste pastāstīja, kā notika karantīnā esošo veselības uzraudzīšana. Saslimušo ārste ik dienas pa telefonu iztaujājusi par pašsajūtu. Viņam nekādi simptomi četrpadsmit dienu laikā tā arī nav parādījušies, lai gan arī pēdējās analīzes rezultāts bijis «Covid-19» pozitīvs. Arī pārējiem karantīnā esošajiem divas reizes dienā bija jāmēra ķermeņa temperatūra; rezultātus, apkopotus tabulā, ik dienas nosūtīja ārstei attālināti.

Šopavasar ir mazāk saslimušo
M. Priedīte pauda, ka, tāpat kā ik gadu, arī tagad cilvēki slimo gan ar angīnu, gan bronhītu un citām akūtām respiratoru saslimšanām. Taču pandēmijas laikā noteikto ierobežojumu dēļ šopavasar mazāk ir saslimušo ar citām ierastām akūtām respiratoru vīrusu infekcijām. Viņa uzsvēra, ka tās visas ir lipīgas slimības, un, ierobežojot fiziskus sociālos kontaktus, tiek mazināts inficēšanās risks. Ārste uzskata, ka vīrusu aktivitātes periodā arī poliklīnikas vienmēr ir slimību izplatīšanas perēkļi, kad slimie ar veselajiem sēž rindās tuvu līdzās cits citam.

Viņa pauda gandarījumu, ka valdības noteiktie ierobežojumi slimības izplatības mazināšanai ir bijuši efektīvi, un Latvijā ir salīdzinoši mazs saslimušo un upuru skaits.

Telefons ir «karsts»
Intas Lagzdiņas ģimenes ārstes prakse apkalpo iedzīvotājus Vecsaules pagastā trīs doktorātos; tajā reģistrēti ap 2000 pacientu. Par šī laika darba ikdienu ārste Inta Lazgdiņa «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, būdama ceļā pie pacienta mājas vizītē. Lai gan līdzīgi kā citviet iespēju robežās cenšas pacientus konsultēt telefoniski, neizpaliek klātienes apmeklējumi doktorātā, kā arī jābrauc pie smagi slimajiem uz mājām.

Ārste atzina, ka cilvēki izturas ļoti saprotoši un piesardzīgi; disciplinēti ievēro pašreizējos ierobežojumus ārsta apmeklēšanā. «Bet telefons ir «karsts»; gan konsultējam, gan mierinām cilvēkus attālināti,» pauda I. Lagzdiņa. Viņa uzsvēra, ka šajā laikā ārstam bez sejas maskas un cimdiem vēl ļoti svarīgi uzturēt pozitīvu noskaņojumu, kas noteikti palīdz. Daktere atceras, ka krīzes sākumā visi – gan mediķi, gan pacienti – bijuši apjukuši, kā saprast, vai ir vai nav «Covid-19» saslimšanas simptomi, vai gluži kas cits. Taču tagad trauksmes līmenis ir ievērojami mazinājies.

Daktere I. Lagzdiņa atklāja, ka nosūtījusi pārbaudei uz «Covid-19» četrdesmit pacientu, trim no viņiem testu rezultāti bijuši pozitīvi. I. Lagzdiņa pauda prieku, ka tagad visi jau ir atveseļojušies. Ārste novērojusi, ka pašlaik ir salīdzinoši daudz mazāk saslimušo ar citām vīrusu izraisītām infekcijām. Arī hronisko saslimšanu saasinājumu gadījumi būtiski nav pieauguši.

Kā īpašu apgrūtinājumu ģimenes ārsta praksei un pacientiem I. Lagzdiņa, tāpat kā S. Lapsa-Ārenta,  uzsver izmaiņas, kas saistītas ar kompensējamo medikamentu izrakstīšanu pēc aktīvās vielas, nevis pēc zāļu nosaukuma. Viņa stāstīja, ka jāvelta daudz laika skaidrošanai pacientiem, kāpēc ierasto zāļu vietā tagad pavisam cita nosaukuma iepakojums un tablete ir citā krāsā. Ārste bažījas, ka dažs aiz šīs neizpratnes var lietot iepriekš iegādāto un vēl neizlietoto paralēli ar medikamentu, kas izrakstīts no jauna.

Vietējās ziņas