Grants ceļu pārbūve Bauskas novadā plānota ap 65 kilometru garumā 3

Izmantojot Eiropas Savienības atvēlēto fondu līdzfinansējumu, Bauskas novadā līdz 2020. gada beigām pārbūvēs grants ceļus gandrīz 65 kilometru garumā. Tas ir vērienīgākais pēdējo gadu projekts, kas veltīts lauku grants ceļu atjaunošanai.

Savulaik pati ideja par šī finansējuma saņemšanu un projekta īstenošanu radīja daudz diskusiju un apspriežu – novada vadības pārstāvji tikās ar pagastu iedzīvotājiem un uzņēmējiem, lai izvēlētos ceļu posmus, kam pārbūve visvairāk vajadzīga un kas ir nozīmīgākie pagastu satiksmē. No novada pašvaldības aprūpē esošajiem 358,57 kilometriem grants ceļu remontam izvēlēti gandrīz 65 kilometri visos novada pagastos.

Kvalitatīvs savienojums
Noslēgumam tuvojas grants ceļu pārbūve Vecsaules pagastā, un iedzīvotāji jau centīgi izmanto pabeigtās brauktuves. Sajūtas gan esot divējādas – no vienas puses esot patīkami, ka tāds darbs laukos ieguldīts, no otras puses – visi apzinās, ka tas ir milzīgs finansējums, kurš tērēts, lai nodrošinātu satiksmi nelielam lauku iedzīvotāju skaitam.

«Tik kapitāla būve! Vai tā vajadzēja? Tik augsti grāvji! Jābrauc būs uzmanīgāk, īpaši ziemā, lai nenoslīd no ceļa,» saka viens no aptaujātajiem Vecsaules pagasta Zvaigznes ciema iedzīvotājiem. Iedzīvotāji jauno brauktuvi vērtē labi. It īpaši tāpēc, ka blakus esošais ceļš uz Jaunsauli, pa kuru nākas pārvietoties, pavasarī un rudenī kļūst gandrīz neizbraucams, un tad jaunais savienojums ar Vecsauli kļūst īpaši populārs. Vasarā ar greideriem valsts ceļa brauktuve esot nolīdzināta, un tagad to atkal izmanto, bet svaigi labotais ceļš vienalga ir ļoti svarīgs. «Skumji, ka valsts ceļi ir tādi. Ja salīdzina ar brauktuvēm, ko būvē uzņēmums «Latvijas Valsts meži», rodas jautājums – kāpēc viņi var, bet valsts ceļu būvētāji nevar?! Nav skaidrs,» sašutis bija Zvaigznes ciema iedzīvotājs. Tāpat esot dusmas par nesen sakārtoto ceļa segumu Jaunsaulē – simt gadus skolēni uz Jaunsaules skolu devušies pa dubļainu grants ceļu, tagad, kad skola slēgta, beidzot rasts risinājums, kā sakārtot brauktuvi ciemā.

Paši iedzīvotāji gan atzīst, ka svarīgi likt par sevi atcerēties novada vadībai. Jaunieši tagad rak-stot iesniegumus uz novada domi, un iedzīvotāji vērtē, ka ierīkotais ielu apgaismojums, kas visus priecē, varētu būt ar šādām aktivitātēm gūts panākums.

Šķīdonī neizšķīda
Gan Vecsaules, gan Brunavas pagastā darbus veic SIA «Strabag». Pagastu pārvalžu vadītājas un  iedzīvotāji vērtē, ka darba kvalitāte ir laba. Darbi abos objektos jābeidz līdz šī gada jūlijam un augustam.

«Darbus veic ļoti labi – kvalitatīvi, operatīvi, laba sadarbība ar uzņēmējiem. Var just, ka būvnieki zina savu darbu un saprot, ko dara. Ceļš uz Zvaigznes ciemu, ko viņi izbūvēja, ir pagasta iedzīvotājiem nozīmīgs – tā ir viena no noslogotākajām pagasta brauktuvēm, un daudzi izvēlas pārvietoties par remontēto ceļu,» stāsta Vecsaules pagasta pārvaldes vadītāja Līga Vasiļauska.

Brunavas pagastā pārbūvi pamatā veica jau pagājušajā gadā, un iedzīvotājiem bija iespējas izmēģināt šos ceļus arī ziemā. Savulaik valsts akciju sabiedrības «Latvijas Valsts ceļi» (LVC) rīkotajā seminārā Bauskā novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks minēja šos ceļa posmus kā labo piemēru, salīdzinot ar brauktuvēm, kur pārbūvi veica LVC – gan pēc kvalitātes, gan pēc papildu būvēm, piemēram, stabiņiem gar ceļa malām. Pēdējie ziemas periodā bija ļoti nozīmīgi sniegputeņu laikā.

«Izbūvētie ceļi ir kvalitatīvi, neesam saņēmuši negatīvas atsauksmes. Cilvēki pateicas par to, ka tādi ceļi ir. Jaunās brauktuves atvieglo ne tikai lauksaimniekiem nokļūšanu pie savas zemes, bet arī iedzīvotājiem satiksmi pagastā. Pavasara šķīdonī valsts ceļi bija sliktākas kvalitātes, uz pašvaldības ceļiem satiksme pieauga, jo šķīdonī jaunās brauktuves neizšķīda. Esam ļoti apmierināti,» stāsta Brunavas pagasta pārvaldes vadītāja Baiba Marčenkova.

Finansē pašvaldība
Tomēr, kā ik pa brīdim gadās, arī šoreiz ir sava karote darvas medus mucā, un tā atkal saistīta ar finansēm. Jolanta Kalinka, Bauskas novada domes attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja, pastāstīja, ka pieauga būvniecības izmaksas un no sākotnēji plānotā finansējuma visiem pagastiem naudas nepietika. Plāni ir, projekti arī, bet Eiropas Savienības fondu finansējuma nav.

Bauskas novada domes deputāti tomēr lēma, ka remontu veiks visos pagastos, tikai dažos finansējumu pilnībā nodrošinās no Bauskas novada domes budžeta, ņemot tam Valsts kasē aizņēmumu. Pašvaldība pilnībā finansē ceļu pārbūvi Vecsaules pagastā
1 895 313,71 eiro apjomā un plāno finansēt ceļu pārbūvi arī Dāviņu pagastā.

J. Kalinka atceras, ka sākumā bija iecerēts pārbūvēt 32 ceļu posmus, bet beigās sanāca tikai 27 posmi – drīz vien bija skaidrs, ka būvniecības izmaksas pieaugs. «Līdz 2020. gada beigām visi objekti jāpabeidz. Tas ir milzīgs darbs, bet tas bija vienīgais pieejamais finansējums, ar kura palīdzību lauku ceļus varēja pārbūvēt,» atzīst J. Kalinka.

Gailīšu un Ceraukstes pagastā būvdarbus veic SIA «Viona». Gailīšu pagastā remonts jāpabeidz līdz šī gada 1. augustam, bet Ceraukstes pagastā – līdz nākamā gada 5. jūlijam. Iepirkumu konkursos par pārbūves veikšanu pārējos pagastos arī uzvarēja SIA «Viona». Īslīces, Codes un Mežotnes pagastā darbus plānots sākt šī gada otrajā pusē, bet Dāviņu pagastā – 2020. gadā.

20190610-1844-grantsceli.jpg

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Janis

Kapec kur buve sia STRABAG (Brunava ,Vecsaule) cenas divrez dargag neka Sia VIONA rodas jautajums.......

pirms gada, 2019.06.14 09:18

Novada iedzīvotājs

Kartē ļoti labi var saprast ceļu lokāciju

pirms gada, 2019.06.14 20:48

Vecumnieks

Varbūt mūsu domes vadībai jābrauc pieredzes apmaiņā uz Bausku kā ceļi jāatjauno, ne Spāniju un Gruziju !

pirms gada, 2019.06.15 00:22

Vietējās ziņas