Graudaugu ražas prognozes pakļautas laikapstākļiem; Bauskas apkaimē graudus «kūlusi» krusa

Ļoti laba rudzu raža, neraugoties uz veldri, aizvien cerīgas prognozes labai ziemas kviešu ražai un – kopumā laba, bet ne tik laba kā cerēts, rapša raža. Tādi ir pirmie Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu secinājumi, apsekojot platības, kurās uzsākta ražas novākšana, informē Ilze Rūtenberga-Bērziņa, LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja.

Jūlijā apsekotie ziemāju graudaugu lauki joprojām vieš cerības uz labu ražu. Tomēr spēcīgās lietavas – dažviet pat virs 50 mm nakts laikā jūnijā pēdējās dienās, īpaši Zemgalē – veldrē sagāza ziemas kviešus. Šī iemesla dēļ jau tagad var aplēst, ka veldres laukos ražas samazinājums būs vismaz 15% un vēl ir risks, ka nelabvēlīgos novākšanas apstākļos zudīs graudu kvalitāte.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: “Šogad izteikti var redzēt, cik šķirnes ir noturīgas pret veldri – visvairāk cietušas ziemas kviešu šķirnes ‘Skagen’ un ‘Edvīns’. Pie vienādām tehnoloģijām vairākas šķirnes lielās lietavas ir izturējušas, bet minētās – nē. Saimniekiem šoruden būs jāpieņem grūts lēmums piemērotāko ziemāju šķirņu sējai. Tādēļ LLKC speciālisti iesaka sēt vairākas šķirnes ar dažādām īpašībām. Ir jāapzinās, ka klimata pārmaiņu sekas –  sausums, karstuma viļņi, vētras un krusas –  ar gadiem Latvijas lauksaimniekiem nodarīs arvien lielākus zaudējumus.”

Tomēr ziemas kviešu prognozes joprojām vidēji valstī tiek lēstas ap 5 t no ha. Ziemas kviešu vākšana tā īsti vēl nav sākusies. Zemgalē pirmo kuļ ziemas rapsi, taču vairāk izlases veidā, jo masveidā tas vēl nav nogatavojies. “23. jūlijā lielai daļai Codes un Mežotnes pagasta lauku pāri gāja krusa, “uz aci” izkuļot pat 75–100% lauka. Skats bēdīgs, par laimi daudziem saimniekiem lauki ir apdrošināti,” norāda LLKC Bauskas biroja augkopības speciāliste Ieva Litiņa, aicinot saimniekus vairāk domāt par sējumu apdrošināšanu. “Tomēr arī laukos, kurus krusa neskāra, ziemas rapša ražība ir zemāka par gaidīto – cerēja uz 4–4,5 t/ha, bet ir knapi 3 t/ha,”piebilst speciāliste.

Iespējams, ka rapša ražību ietekmējis jūlija karstums, kas nelabvēlīgi atsaucies uz augiem, tiem ir sīkākas sēklas. Mitrais un karstais laiks veicinājis dažādu slimību izplatību – rapša laukos fiksēti kā pangodiņa un stublāju smecernieka bojājumi, tā puve, kas ražu samazinājuši.

Kopumā valstī šogad apsētās platības aizņem 904,524 tūkstošus hektāru, no kuriem graudaugi – 750 tūkst./ha, rapsis – 145,9 tūkst./ha, kartupeļi – 8,5 tūkst./ha. Ziemāji aizņem 435,9 tūkst./ha, bet vasarāji – 314,15 tūkst./ha. Graudaugu kopraža tiek prognozēta 332,35 tūkst./t, rapša kopraža – gandrīz 442 tūkst./t, kartupeļu – 226,4 tūkst/t.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas