Iecavā ar vietējo iedzīvotāju atbalstu atklāti jauni dižkoki

Iecavas novadā maijā un jūnijā atklāti un dabas datu sistēmā «Ozols» fiksēti valsts nozīmes esošie un vairāki potenciālie dižkoki. Tas paveikts, Dabas aizsardzības pārvaldei (DAP) sadarbojoties ar vietējiem dabas aktīvistiem, kuri snieguši informāciju.

Dižkoku atklāšana nebūtu iespējama bez vietējo iedzīvotāju iesaistes to apzināšanas akcijā «LV100 Dižošanās», ko DAP un Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs sāka 2017. gadā, atzīmējot Latvijas simtgadi.

Vēl 2016. gadā pārvaldes rīcībā bija ļoti nepilnīga informācija par dižkokiem Iecavas novadā, bet patlaban novads kļuvis jau par 330 dižkokiem bagātāks. Nesenos vērtīgos atradumus palīdzējusi konstatēt vietējā iedzīvotāja Andra Karlena, kura pārvaldes ekspertiem ziņojusi par sarkano ozolu, bet vēlāk viņus aicinājusi iepazīties ar vēl vairākiem dižkokiem senu dzimtas māju apkārtnē. Šajās mājās atklāti vēl divi prāvas aprises sasnieguši ozoli, kuru apkārtmērs ir 5,50 m un 4,16 m, kā arī divi potenciālie dižkoki. 4,16 m lielajam dižozolam māju saimnieki zinājuši arī precīzu stādīšanas gadu. Tas noticis tālajā 1900. gadā par godu vecmāmiņas piedzimšanai.

«Šis ir otrais gadījums, kad uzzinām tik precīzu dižkoka stāstu. Fakti ļauj secināt, ka labos apstākļos augošam ozolam, lai tas sasniegtu dižkoka izmērus, nepieciešami 100 līdz 120 gadi,» pauž DAP Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā eksperte Vita Caune.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas