Iecavā atver grāmatu «Kaut pastalās, bet brīvi» 4

Iecavā notika divas tikšanās, kuras saistītas ar izdoto grāmatu «Kaut pastalās, bet brīvi» par atmodas laika notikumiem Iecavas novadā no 1988. līdz 1991. gadam. Tie bija grāmatas atklāšanas svētki un atsevišķa tikšanās ar interesentiem.

Abi pasākumi notika 20. jūnijā. Vispirms viesu namā «Dārta» bija grāmatas atklāšanas svētki, kur pulcējās apmēram trīsdesmit cilvēki, bet pēc tikšanās Iecavas kultūras namā, kur bija ieradušies nedaudz vairāk par desmit interesentiem.

Pateicība par ieguldījumu
Grāmatas atklāšanas svētkiem šoreiz bija arī savā ziņā praktiska nozīme – šajā pasākumā grāmatas autors Maksims Krutikovs pasniedza izdevuma eksemplārus cilvēkiem, kas bija dalījušies ar atmiņām vai kādā citā veidā palīdzējuši grāmatas tapšanas procesā, tai skaitā arī finansiāli. Kā pats autors atzina – tā ir arī reizē iespēja pateikties visiem šiem cilvēkiem, kopskaitā gandrīz pussimtam, kas devuši ieguldījumu grāmatas tapšanā.
 
Daudz labu vārdu pasākuma laikā veltīja gan pašam izdevumam, gan grāmatas autoram. «Mēdz teikt par akmenī cirstiem vārdiem. Šie vārdi tiešām paliks, jo atmiņas, kuras snieguši vairāk nekā 30 cilvēki, ir dzīvas. Noveco cilvēki, neizbēgami paiet laiks, taču atmiņas paliek dzīvas. Šajā gadījumā – iegrāmatotas,» pauda grāmatas redaktors Ģirts Šimanauskis. Viņš savu darbu paveica bez atlīdzības.
 
«Cilvēku atmiņās slēpjas patiesībā vēsture – nevis viena vai divu cilvēku atmiņās, bet liela cilvēku pulka apvienojumā, kas ļauj objektīvi paskatīties uz vēsturi,» tā teica Toms Auškāps, AS «Balticovo» komunikācijas un attīstības direktors. Uzņēmums finansiāli atbalstīja grāmatas izdošanu.

Savas domas pauda Agnese Piļāne, izdevniecības «Ezerrozes grāmatas» vadītāja: «Tā ir mūsu visu vēsture. Ne velti saka: «Ja vēlies iznīcināt tautu vai pat valsti, atņem tai vēsturi.» Liku kopā grāmatu un domāju par to, ka šādu atmiņu apkopojumu vajadzētu savākt un izdot par katru no Latvijas pilsētām un novadiem. Jo tā ir mūsu visu vēsture.»
Viesu namā «Dārta» arī godināja tos Latvijas Tautas frontes Iecavas nodaļas dalībniekus un cilvēkus, kas dalījās ar atmiņu stāstiem, bet grāmatas iznākšanu nesagaidīja. Diemžēl grāmatas izdošana ievilkās trīs gadu garumā, bet cilvēki aiziet.

Neviens cits jau neizdarīs

Pēcpusdienā Iecavas kultūras namā M. Krutikovs bija aicinājis uz diskusiju interesentus. Ieradās gan neliels pulks – nedaudz vairāk kā desmit, no kuriem daži bija saistīti ar grāmatas tapšanu.

Bija ieradies arī Latvijas Tautas frontes bijušais priekšsēdētājs Romualds Ražuks un profesore un politiķe Ingūna Ebela. M. Krutikovs atcerējās, ka grāmatas tapšanas iniciatore bija Latvijas Tautas frontes Iecavas nodaļas dalībniece Natālija Banka, bet R. Ražuks tieši ieteicis viņam šo ideju īstenot.

Pasākuma laikā R. Ražuks uzsvēra, ka atmodas laika notikumu nozīme pie Latvijas valsts atjaunošanas ir milzīga. Tāpēc arī ir svarīgi šādi atmiņu izdevumi. Viņš atzina, ka autoram, kam tikko apritēja 20 gadi, ir vērts domāt par vēsturnieka izglītību, jo izdevums vien jau ir zinātniska grāda vērts. Grāmatas nozīmīgumu apstiprināja arī Barikāžu muzeja vadītājs Renārs Zaļais, norādot, ka šādi izdevumi par novadiem esot Latvijā uz rokas pirkstiem saskaitāmi. Viņš arī atzina, ka visi šādi pētījumi radušies nevis pēc sabiedrības iniciatīvas, bet gan tāpēc, ka bija atsevišķas personības, kuras bija gatavas uzņemties šo darbu. Kā savās atmiņās atceras pats grāmatas autors M. Krutikovs, viņam regulāri pārmetuši, ka esot pārāk jauns, kam viņam to vajag. Bet pats sapratis, ka neviens cits, arī kritiķi, šos atmiņu stāstus jau nesavāks un grāmatu neuzrakstīs.

Augsti M. Krutikova paveikto, uzsākot veidot grāmatu 14 gadu vecumā, novērtēja I. Ebela, norādot, ka tas ir kas īpašs, kad vēl bērnu interesē tādas lielas un nopietnas lietas. Rosināja viņam kādreiz varbūt radīt stāstus par Latvijas bērniem, kas arī savos pusaudžu gados ir iesaistījušies vai radījuši nopietnus projektus, kā piemēru minot visā pasaulē pazīstamo vides aktīvisti Grētu Tūnbergu.

Daudz plašāks projekts
Parasti, izdodot grāmatu, ar to saistītais stāsts arī beidzas, bet šoreiz tas noticis citādāk. M. Krutikovs kopā ar vairākiem atbalstītājiem, kas aktīvi piedalījušies līdzšinējās grāmatas izdošanā, plāno projektu turpināt un radīt arī jaunu.
 
Vispirms U. Godainis izveidoja mājaslapu internetā kautpastalasbetbrivi.wordpress.com. Tā ir viena no sastāvdaļām papildus piedāvājumam. Pašreizējā grāmatas tirāža ir paredzēta konkrētiem mērķiem, un grāmatu nevar iegādāties par naudu. Tāpēc M. Krutikovs ar interneta anketas palīdzību piedāvā iespēju pieteikties uz papildus tirāžu. Grāmatā ir pieminēti vairāk nekā trīs simti Iecavas novada iedzīvotāju un, ja kādam ir vēlēšanās, lai šāda grāmata, kur pieminēts pats vai radinieks, būtu viņa īpašumā, var pieteikties šajā anketā, kas atrodama mājaslapā. Grāmatas atbalsta grupa uzskata, ka ir jādod šāda iespēja Iecavas novada iedzīvotājiem un citiem interesentiem. Ja būs vismaz simt pieteikumu, būs grāmatas papildus tirāža. Vēl viens variants – M. Krutikovs norāda, ka labprāt pieņemtu arī kāda uzņēmēja atbalstu, kas vēlas popularizēt Iecavas novadu – ja būtu šāds ziedojums, kas ļautu izdot papildus tirāžu, tad grāmatu par salīdzinoši zemu cenu varētu piedāvāt tirgošanai grāmatnīcās.

Un arī tas nav viss. Nākamajos plānos ir izveidot atmiņu krājumu par Bauskas novada atmodas laika notikumiem. Process jau ir sācies, un pirmās intervijas ir aizvadītas. Turklāt process plānots plašāks nekā iepriekš. Kopā ar mājaslapu un facebook.com lapu ir izveidots kanāls «Latvijas trešā atmoda Bauskas novadā» interneta vietnē youtube.com, kur būs pieejami interviju fragmenti un gandrīz pilnas intervijas ar personām, kas dalīsies atmiņās jaunajai grāmatai. M. Krutikovs aicina tā laika notikumu lieciniekus un potenciālos atbalstītājus atsaukties, iesaistīties un piedalīties jaunā izdevuma tapšanā.


Pievieno komentāru

Komentāri 4

brūnais

Paskatoties uz pasākuma dalībniekiem, izņemot vienu normālu veci no Ceraukstes, viss skaidrs gan par grāmatu, gan "rakstnieku", gan par brašajiem "revolucionāriem".

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.28 23:02

SM

Augstprātība ir grēks.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.29 11:11

Mjā

Tagad tāds dīvains laiks. Grēta Tūnberga & Co rullē. Jāmācās vairs nav,jo tāpat var maut no tribīnes un rakstīt- ko un kā pagadās,gan jau kļūdas kāds izlabos.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.29 09:54

Strādnieks->brūnais

Nu neviens no šamējiem nepalīdzēja regulēt satiksmi uz Salu tilta no Iecavas puses...nu tagad" ražo" jaunu tā laika notikumu versiju nezinīšiem.īstā vēsture top ierakumos,ne siltā aizmugurē...

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.29 17:58

Vietējās ziņas