Iecavā nosvin Meteņus 2

Nedēļas nogalē, 9. februārī, Iecavā Meteņus svinēja folkloras kopas «Tarkšķi» dalībnieki, Iecavas novada iedzīvotāji un ciemiņi no dažādām Latvijas vietām.
Sestdiena Iecavas kultūras namā sākās radošā noskaņā, gatavojot sejas maskas gājienam uz Divkalniņu. Maskām ir liela nozīme, jo ticējumi vēsta, ka tā varot aizbaidīt gada visvēsāko gadalaiku. Ikkatrs no filca veidoja kāda dzīvnieciņa masku vai ko citu, kas vien ienāca prātā, greznojot to ar dzijas gabaliņiem un pogām. «Mūsu mērķis ir pavisam vienkāršs – vēlamies godam pavadīt ziemu un kārtīgi izpriecāties pirms lielajiem pavasara darbiem. Pērn slikto laikapstākļu dēļ nesanāca noorganizēt pasākumu, bet atsaucība vienmēr bijusi pietiekama. Katrā ziņā, tas ir lieliski un lietderīgi pavadīts laiks,» teic «Tarkšķu» dalībniece Jautrīte Bērente. «Cenšamies apmeklēt katru ciema pasākumu. Mūsu ģimenei patīk radošas nodarbes, ik pa laikam brīvajos brīžos dodamies dabā, apskatām dažādas pilsētas un muzejus,» priecīgi stāsta iecavniece Anastasija kopā ar dēlu Maksimu.
Lielākā jautrība valdīja Iecavas parkā. Tur bija rotaļas, dziesmas, spēles un sacensības, varēja mieloties ar putru un tēju. Rīdziniece Laura Kuplā atzina, ka nedēļas nogales bieži pavada Iecavā, jo viņai tīk ciema klusums un mierīgā gaisotne. Kad dzimta pulcējas vecvecāku mājās, var labi atpūsties. Svētdienās apmeklējot arī tirgu, jo tur varot nopirkt Latvijā audzētus produktus. «Meteņu pasākumā te esmu otro reizi. Patīk te valdošā brīvība, Iecavā var fantastiski pavadīt laiku kopā ar bērniem un radiem. Svarīgi arī tas, ka šie ir latviešu svētki. Šodien līdzi esmu paņēmusi grabuli, kas atceļojis no Dienvidāfrikas. Man patīk brīvos brīžus pavadīt kopā ar bērniem, svaigā gaisā slēpojot, minoties ar riteni, pastaigājot, jo nekas nesniedz tādu gandarījumu kā ģimene,» pauž Laura.
Meteņi ir gadskārtējie latviešu tautas svētki, kas simbolizē ziemas drīzu beigšanos un pavasara sākumu. Tos ierasts svinēt februārī vai marta sākumā jeb septiņas nedēļas pirms Lieldienām.
Ticējumi vēsta, ka Meteņu svinēšana pavasarī veicina bagātīgu ražu nākamajā rudenī un jautrība aizdzen slimības. Vissvarīgākā Meteņu tradīcija ir braukšana ar ragavām no kalna. Tie, kas vistālāk aizbrauc, laukus nodrošina ar visgarākajiem un kuplākajiem liniem. Ja Meteņos līst vai snieg, tad būs bagāts ogu gads.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Vietējās ziņas