Iecavā sūdzas par sliktu smaku; pašvaldība aicina par smirdoņu aktīvi ziņot Vides dienestam 10

Iecavas iedzīvotājus arī šajā vasarā apgrūtina neciešams aromāts. Iecavas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Lelde Podniece–Jostmane stāsta, ka  pašvaldība regulāri saņem iedzīvotāju sūdzības par smaku, kuras cēlonis, viņuprāt, ir SIA «Agro Iecava» biogāzes koģenerācijas stacija.

SIA «Agro Iecava» valdes loceklis Mārtiņš Pelšs pašvaldībai skaidrojis, ka «pēdējās pāris dienās valdījis liels karstums un lēns ziemeļu vējš, kas nozīmē, ka smakas uz Iecavu varētu būt atpūstas no objektiem, kas atrodas uz ziemeļiem no ciema.

Pēdējā nedēļā uzņēmums neko nav mainījis ražošanas procesos, nav arī veikti remonta darbi. Potenciāli smakojošās izejvielas pāris stundu laikā tiek padotas uz ražošanas procesu vai apsegtas.

Sūdzību rezultātā uz uzņēmumu bija atbraukušas arī reģionālās vides pārvaldes inspektores, kuras dabā pārliecinājās, ka teritorijā smaka ir nebūtiska. Uzņēmums ir atvērts sadarbībai ar kontrolējošām institūcijām un šajā karstajā laikā pievērš papildu uzmanību, lai samazinātu smaku izplatību. Ja smaka ir spēcīga un izteikti jūtama ārpus uzņēmuma teritorijas, tad, ņemot vērā iepriekšminēto, visticamāk SIA «Agro Iecava» nav īstais smaku avots.»

Iecavas pašvaldības pārstāvji, apsekojot teritoriju, secinājuši, ka šoreiz pie dzīves kvalitāti traucējošās smakas izplatības, iespējams, vainojams uzņēmums «Egg Energy», kur digestāta pārstrādes rezultātā tiek iegūts augstvērtīgs organiskais mēslojums.

L. Podniece-Jostmane norādīja, ka vietvara jau agrāk vērsusies un vērsīsies atkārtoti pie SIA «Egg Energy» ar lūgumu paredzēt nekavējošus pasākumus, lai novērstu smaku izplatību ārpus uzņēmuma teritorijas.

Lai risinātu jautājumu par smaku Iecavā, šā gada februārī pašvaldība lūgusi Valsts vides dienestu sagatavot lēmumu par pasākumu plāna izstrādi traucējošas smakas samazināšanai vai novēršanai.

Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālā vides pārvalde atbildes vēstulē informēja pašvaldību, ka «SIA “Egg Energy» ir veikusi smaku modelēšanu, izvērtējot piesārņojuma izkliedes aprēķinu rezultātus. Aprēķinātā smakas koncentrācija attiecībā pret smakas mērķlielumu Iecavas stacijas un lauku teritorijā ir nenozīmīga, aprēķinātās smaku koncentrācijas nepārsniedz MK 25.11.2014. noteikumos Nr. 724 noteikto smakas mērķlielumu 5 ouE/m3, līdz ar to pārvaldei nav pamata uzņēmumam uzdot veikt pasākumus smaku samazināšanai.

Tāpat Valsts vides dienests vērš uzmanību, lai uzdotu SIA «Egg Energy» veikt smaku koncentrācijas un emisijas plūsmas ātruma mērījumus emisijas avotā iekārtas optimālas darbības režīmā, nepieciešams saņemt trīs pamatotas sūdzības.

Pašvaldība ir apkopojusi iedzīvotāju sūdzības par konstatēto smaku Iecavā un nosūtīs tās Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālajai vides pārvaldei, lai tā panāk nekavējošu traucējošās smakas novēršanu.

Pamatojoties uz Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumu 291.punktu, rūpnieciskās apbūves teritorijas funkcionālajā zonā ap teritorijām, atbilstoši to izmantošanas specifikai, paredz aizsardzības pasākumus pret trokšņu, smaku un cita veida piesārņojuma izplatību ārpus konkrētās teritorijas. No tā izriet, ka SIA «Egg Energy» ir jāparedz pasākumi, lai novērstu smaku izplatību. Ja uzņēmums nenovērsīs traucējošo smaku, pašvaldība apsver iespēju rosināt uz laiku apturēt SIA «Egg Energy» darbības licenci.

Pašvaldība aicina jautājuma risināšanā aktīvi iesaistīties arī Iecavas iedzīvotājus. Konstatējot nepatīkamas smakas, Iecavas dome lūdz nekavējoties par to informēt Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālo vides pārvaldi tel. 63023228, 63022739, e-pasts: jelgava@jelgava.vvd.gov.lv, izmantot mobilo lietotni www.videssos.lv vai zvanīt uz vides SOS diennakts tālruni 26338800. Oficiālas sūdzības saņemšana ir pamats, lai dienests vērstos pie uzņēmuma un prasītu novērst smaku izplatību, uzsvēra pašvaldības pārstāve L. Podniece-Jostmane.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Petuhs

Tur visu laiku smird! Visu laiku!!! Katru dienu!!!

pirms 2 gadiem, 2018.07.19 13:24

Bambuss

vai viņiem nepielec, ka Eiropā eksistē smaku noņemšanas filtri. Apdauzītie enerģisti

pirms 2 gadiem, 2018.07.19 14:31

re kā

Labi gan ,ka Vecumniekiem šitā sērga garām nosmirdēja,nepieļāva būvēt!

pirms 2 gadiem, 2018.07.20 12:31

Jāā

Kā tad nav smakas Vecumnieku nov- visit no Iecavas savāc Gerhards un ved uz Bārbeli.Smird viss pagasts

pirms 2 gadiem, 2018.07.20 15:56

artuss

Tie tak jūsu pašu sieriņi kas smird,apmainiet un elpojat pilnu krūti

pirms 2 gadiem, 2018.07.20 17:28

Bibis

Kam nauda tam vara un tie turpinās dir(s)t un smakas būs. Tāpēc jābeidz tik daudz dir(s)t

pirms 2 gadiem, 2018.07.21 07:52

Smirdēja, smird un smirdēs

Agrāra, lauķu pārvaldīta zemnieku-laucinieku valsts, ko ta var gribēt ?

pirms 2 gadiem, 2018.07.22 11:40

Vietējās ziņas