Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iecavā vērtēs «Arhīva» muzeja ēkas iegādi

Iecavas novada dome izveidojusi darba grupu, kam līdz 1. septembrim jānovērtē iespējas iegūt pašvaldības valdījumā ēku Grāfa laukumā 3, kurā biedrība «Arhīvs» iekārtojusi novada Sporta un vēstures muzeju.

Par darba grupas veidošanu nolemts domes sēdē otrdien, 8. jūlijā, lai gan sarunas par iespējamo pašvaldības atbalstu biedrībai ilgušas kopš pavasara, «Bauskas Dzīvei» sacīja «Arhīva» dalībnieki.

Muzeja veidošana bija privāta iniciatīva, un bijušo celtniecības materiālu veikala ēku, kas pārstāja darboties krīzes laikā, «Arhīvam» par simbolisku maksu – 1 latu jeb 1,42 eiro mēnesī – iznomāja SIA «Smiltaiņi Iecavā» (turpmāk – «Smiltaiņi»). Viens no biedrības dibinātājiem Dzintars Zaumanis ir uzņēmuma līdzīpašnieks un valdes loceklis. Nomas līgums beidzas 2015. gada janvārī, un citi SIA «Smiltaiņi» īpašnieki piedāvājuši to turpmāk īrēt par lielāku summu – vairāk nekā 300 eiro mēnesī.

Dz. Zaumanis «Bauskas Dzīvei» iepriekš atzina, ka «Arhīvam» tas nebūtu pa spēkam, jo biedrība darbojas vien ar dalībnieku ieguldīto enerģiju, veidojot ekspozīcijas un rīkojot pasākumus ar nelielu pašvaldības finanšu atbalstu konkrētiem projektiem. «Arhīvs» lūdzis palīdzību pašvaldībai, bet līdz šim sarunās starp novada domes priekšsēdētāju Jāni Pelsi un SIA «Smiltaiņi» valdes priekšsēdētāju Saivu Komisari vienošanās nav panākta.

Jautājumu izskatījusi kultūras, izglītības un sporta komiteja, kuras vadītājs Juris Krievs deputātiem otrdien pavēstīja – lai celtu pašvaldības kapacitāti sarunās, ieteicams izveidot triju cilvēku darba grupu. Tā sēstos pie sarunu galda ar SIA «Smiltaiņi» valdi. Tās dalībnieki Jānis Komisars, Igors Černovs un Dz. Zaumanis, viņi arī ir uzņēmuma līdzīpašnieki. Savukārt pašvaldību pārstāvēs J. Pelsis, J. Krievs un opozīcijas deputāts, būvniecības speciālists Edvīns Circenis.

J. Krievs «Bauskas Dzīvei» pavēstīja, ka «Smiltaiņi» piedāvā ēku pārdot par 70 tūkstošiem eiro, balstoties uz 2007. gada vērtējumu, savukārt pašvaldības pēdējā pusgadā pasūtinātais vērtējums būves cenu lēš ap 42 tūkstošiem eiro. «Māja ir sliktā stāvoklī,» teic deputāts, «ja pašvaldība to iegādāsies, būs jāiegulda daudz naudas sakārtošanā.» Šī ir viena no vecākajām Iecavas būvēm, daļa no agrākā pils kompleksa, kur savulaik atradusies klēts. Tai pieguļošā zemes platība ir ap 700 m2, pauda J. Krievs. Viņš teic – akli pirkt ēku par augstāko prasīto cenu nav prātīgi, turklāt sarunas varētu nebeigties ar pirkšanas līgumu, bet, piemēram, ar nomas līgumu par «saprātīgu maksu».

Sludinājumu vietnē ss.lv divstāvu ēka piedāvāta pārdošanā kā kultūrvēstures objekts par 91 tūkstoti eiro, tās telpu platība norādīta 305 m2, zeme – 915 m2. Jāpiebilst, ka vēsturiskiem objektiem ir stingri apsaimniekošanas nosacījumi, kur būvdarbu gaitā jāievēro pieminekļu sargu norādes.

Gan pašvaldībā, gan daļā sabiedrības valda viedoklis, ka «Arhīva» izveidotais muzejs būtu pelnījis kļūt par visa novada kultūras iestādi, turklāt Iecavai ir vajadzīgs īsts muzejs, uzsvēra deputāti. Par tāda veidošanu vispirms jāpieņem atsevišķs lēmums, uzsver J. Krievs. Opozīcijas pārstāvis Arnis Grundmanis domes sēdē norādīja uz pagātnes kļūdu, pieļaujot, ka pašvaldībai, kuras vadības pilnvaras ir spēkā vairāk nekā 20 gadus, jau privatizācijas procesā vēsturiskais objekts bija jāņem savā pārziņā.

Biedrība «Arhīvs» četros darbības gados izveidojusi septiņas vēsturiskas ekspozīcijas, ieskaitot pastāvīgo ar autentiskām Iecavas sportistu sasniegumu liecībām, kā arī sešas tematiskās izstādes, ceļot gaismā arī līdz šim nezināmu kultūrvēsturisko mantojumu. Sadarbībā ar citām biedrībām sarīkoti 14 pasākumi. Te regulāri notiek Baltā nakts un Muzeju nakts, darbnīcas, konkursi u. c.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas