Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Iecavas bibliotēkā tiekas ar vēsturisko romānu sērijas autoriem

Edvarta Virzas Iecavas bibliotēkā 23. janvārī uz tikšanos ar dzejnieci un rakstnieci Andru Manfeldi pulcējās gan tie, kuri jau iepriekš apmeklējuši šādas pēcpusdienas, gan jaunpienācēji.
 
Saruna ar Andru Manfeldi aizsākās par Latvijas 20. gadsimta vēstures romānu sērijā «Mēs. Latvija, XX gadsimts» izdoto daiļdarbu «Virsnieku sievas». Iecavas vidusskolas muzeja vadītāja, aktīva grāmatu lasītāja un bibliotēkas apmeklētāja Aldonija Gaveika bija pamatīgi gatavojusies diskusijas vadīšanai – jautājumi bija pārdomāti un saturīgi.

Rakstnieces Gundegas Repšes iedvesmotas, 12 latviešu rakstnieces 2011. gadā radīja stāstu krājumu «Mēs. XX gadsimts» – literāru versiju par 20. gadsimta Latviju. Tas deva impulsu daudz plašākam projektam – Latvijas 20. gadsimta vēstures romānu sērijai «Mēs. Latvija, XX gadsimts». G. Repšes uzrunāti, darbu radīšanā piekrita piedalīties 13 latviešu rakstnieki, uzņemoties attēlot konkrētu Latvijas pagājušā gadsimta vēstures periodu. Romānu sērijas kopējā vadlīnija ir rūpīga laikmeta dokumentu, liecību un citu pieejamu avotu un materiālu izpēte. Tas ir pamats katra darba autora individuālajam literārajam redzējumam.

Rakstnieces Andras Manfeldes stāsts par romāna «Virsnieku sievas» tapšanu, par dokumentu, fotogrāfiju un liecību apzināšanu, par aculiecinieku un, protams, pašu virsnieku sievu meklēšanu ir kā mazas noveles. Uzburtā noskaņa un «smarža» ļauj palūkoties aiz tā priekškara, kur parasti rakstnieks ir viens. Autores valoda ir vienkārša, vēstījuma maniere – ikdienišķa, taču viņas talants dara savu – katrs Andras stāsts pārvēršas par mazu notikumu.

Apgāda «Dienas Grāmata» populārā vēstures romānu sērija «Mēs. Latvija, XX gadsimts» Iecavas bibliotēkā ir pieejama pilnā komplektācijā – 13 grāmatu, atsevišķi romāni pat vairākos eksemplāros. Par tiem daudz runāts, bet līdz šim trūka galvenā – rakstnieku klātbūtnes, lai uzzinātu autoru skatījumu, strādājot pie konkrētās grāmatas. Tādēļ bibliotēkas vadītājas pienākumu izpildītājai Jolantai Ignatei radās ideja rakstīt projektu. 2019. gada 1. aprīlī tika izsludināts Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) 2. kārtas konkurss dažādās nozarēs. Iecavas bibliotēka savu projektu «Tikšanās ar grāmatu sērijas «Mēs. Latvija, XX gadsimts» autoriem» literatūras nozarē iesniedza pirmo reizi, un tas tika atbalstīts. VKKF piešķīra finansējumu – 720 eiro. Projektu finansiāli atbalsta arī Iecavas novada pašvaldība. Tā no 2019. gada septembra līdz 2020. gada aprīlim Edvarta Virzas Iecavas bibliotēkai radās iespēja organizēt astoņus literārus sarīkojumus.

Projektā notikuši jau pieci pasākumi. Pērn bija iespēja tikties ar rakstniekiem Gundegu Repši, Ingu Gaili, Māri Bērziņu un Andri Akmentiņu. 20. februārī plkst. 17 interesenti aicināti uz sarunu ar rakstnieci Noru Ikstenu. Savukārt martā bibliotēkā viesosies rakstnieks, žurnālists, Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze, bet aprīlī sarīkojumu ciklu noslēgs rakstnieks Osvalds Zebris.

Sērijas «Mēs. Latvija, XX gadsimts» vēsturiskie romāni bibliotēkā joprojām ir vieni no pieprasītākajiem. Statistika liecina, ka jo īpaši vecāka gadagājuma ļaudīm patīk lasīt par Latvijas vēsturi, sasaistīt to ar savām atmiņām.

Apmeklētāji atzinīgi vērtē bibliotēkā organizētos sarīkojumus un ir vienisprātis, ka lasīt grāmatas un satikt autorus klātienē ir ļoti jauki. Daži atzīst, ka tikšanās cikls ir kā labs seriāls ar vairākām sērijām, ko iecavnieki gaida ar nepacietību. Ņemot vērā pozitīvās atsauksmes un apmeklētāju interesi, rudenī plānots rakstīt projekta turpinājumu, lai tiktos arī ar citiem grāmatu sērijas autoriem.
Iepriekš šādi projekti ar Valsts kultūrkapitālā fonda finansējumu Iecavas novada bibliotēkās nav realizēti.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas