Iecavas novada mērs: Nav pieņemami novadu reformu īstenot, agresīvi ignorējot iedzīvotāju viedokli 27

Nav pieņemami, ka administratīvi teritoriālo reformu (ATR) īsteno, agresīvi ignorējot iedzīvotāju viedokli, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda divi no pieciem valdības koalīcijas partijas pārstāvošajiem pašvaldību vadītājiem, kuri parakstījuši atklātu vēstuli Valsts prezidentam Egilam Levitam, aicinot neizsludināt Saeimā pieņemto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu.

Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks (VL-TB/LNNK) norādīja, ka viņš neiet partijas pavadā, bet gan aizstāv sava novada iedzīvotāju intereses. "Ja 97% no aptaujātajiem novada iedzīvotājiem aicināja novadu nepievienot Bauskas novadam, tad es nedrīkstu ignorēt savu iedzīvotāju vēlmi," uzsvēra Mačeks. 

Viņš atgādināja, ka Iecavas novada pašvaldība, vēl pirms Saeimā bija pieņemts Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums, vērsās pie Valsts prezidenta ar aicinājumu neizsludināt likumu.

Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis (VL-TB/LNNK) norādīja, ka viņš atbalsta ATR, taču uzskata, ka tā tiek īstenota "agresīvā stilā", kas ir pilnīgi nepieņemami. Viņaprāt, iedzīvotājiem netiek izskaidrotas izmaiņas ar kurām nākotnē nāksies rēķināties. 

"Stresā apstākļos Saeimā pieņemtais likums, manuprāt, reformu būs vairāk sabojājis nekā darījis labu. Likums neveicinās Latvijas attīstību, jo netiek pieņemti citi pavadošie likumi. Manā novadā cilvēki ir ļoti satraukušies un ar patiesām bažām gaida reformas ieviešanu, kas nerada pārliecību, ka viņu dzīve nākotnē uzlabosies," sacīja Olmanis. 

Viņš atzina, ka ar Valmieru jau patlaban notiek sadarbība, bet šaubās, cik efektīva būs saimniekošana tik lielā novadā no Dauguļiem, Ramatas līdz pat Sedai, teju pa pusi Vidzemes. Viņš uzsvēra, ka patlaban nav zināms, kā tiks pārvaldīts tik liels novads, jo nav zināms, kas notiks uz vietas pagastos.

"Patlaban ne man kā pašvaldības vadītājam, ne iedzīvotājiem nav pārliecības, ka iekļaujoties Valmieras novadā, visi Kocēnu novadu veidojošie pagasti piedzīvos vienlīdzīgu izaugsmi, drīzāk notiks pretējais," pieļāva pašvaldības vadītājs.

Viņš atzina, ka domstarpības ar partijas vadību par ATR jautājumiem bijušas jau pirms vairākiem mēnešiem. Olmanis uzskata, ka tas, kā pārvaldīt pašvaldību, labāk redzams uz vietas, "nevis, sēžot Rīgā". "Tas ir pilnīgi normāli, ka mums domas par ATR nesakrīt," piebilda Olmanis.

LETA jau ziņoja, ka 46 Latvijas pašvaldību vadītāji ar kopīgu vēstuli ir vērsušies Levita, aicinot neizsludināt Saeimā pieņemto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas paredz valstī trīskārt samazināt pašvaldību skaitu.

Pašvaldības vēstulē pauž nostāju, ka pieņemtais likums ir nekvalitatīvs, nepietiekami argumentēts un atbilstoši šim likumam paredzēts īstenot "nedemokrātiski virzītu administratīvi teritoriālo reformu" (ATR).

Kā uzsver vēstules autori, kopš brīža, kad vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) sāka darbu pie ATR īstenošanas, pašvaldības iebilda pret tās īstenošanu tādā veidā, kādā tas tika darīts. ATR likuma pieņemšanas norise esot parādījusi, ka dialogs ar vietējo pašvaldību iedzīvotājiem ir bijis nekvalitatīvs, valdība neesot spējusi atbildēt uz pašvaldību politiķu un Saeimas deputātu jautājumiem, kā jaunais dalījums nodrošinās labāku visas valsts un katras tās teritorijas attīstību un kā novērsīs nomaļu efektu.

Vēstuli Valsts prezidentam parakstījuši Jaunjelgavas, Salacgrīvas, Alsungas, Viesītes, Kandavas, Vecumnieku, Cesvaines, Alojas, Kocēnu, Mazsalacas, Iecavas, Rūjienas, Baltinavas, Vecpiebalgas, Engures, Ikšķiles, Rugāju, Jaunpils, Burtnieku, Alūksnes, Naukšēnu, Rundāles, Auces, Strenču, Raunas, Baldones, Skrīveru, Aknīstes, Varakļānu, Salas, Ilūkstes, Sējas, Carnikavas, Krustpils, Kārsavas, Skrundas, Rojas, Limbažu, Ozolnieku, Inčukalna, Mārupes, Pāvilostas, Durbes, Tērvetes, Pārgaujas un Jēkabpils novadu pašvaldību vadītāji.

Vēstuli Valsts prezidentam parakstījuši arī pieci pašvaldību priekšsēdētāji, kuri pārstāv esošās Saeimas koalīcijas partijas - "Vienotību" un nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK. Vēstuli parakstījis Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Guntis Lībeks (VL-TB/LNNK), Krustpils mērs Kārlis Pabērzs (V), Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis (VL-TB/LNNK), Iecavas novada mērs Aivars Mačeks (VL-TB/LNNK) un Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa (VL-TB/LNNK), kurš reformas dēļ tika apsvēris iespējas pamest partijas rindas.

Savukārt vēstuli parakstījušie 20 pašvaldību vadītāji ir ievēlēti no vietējām vēlētāju apvienībām, seši - no Zaļo un zemnieku savienības, pieci - no Latvijas Zemnieku savienības, četri - no Latvijas Zaļās partijas, trīs - no Latvijas Reģionu apvienības, pa vienam ievēlēti no Vidzemes partijas un Reģionu alianses, bet vēl viens no šiem pašvaldību vadītājiem bijis ievēlēts, bet nu jau izstājies no "Vienotības".

LETA jau ziņoja, ka Ikšķiles un Varakļānu novada pašvaldības ir nosūtījušas arī atsevišķu vēstuli Valsts prezidentam, lūdzot otrreizējai caurlūkošanai Saeimā nosūtīt Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas paredz Latvijā no 2021.gada 119 pašvaldību vietā izveidot 42.

Pievieno komentāru

Komentāri 27

turpināsim Mačeka sacīto

mans novads, mani iedzīvotāji, mana budžeta nauda, bet kurā novadā tā līdz šim nav bijis vai turpmāk nebūs? Tāpēc pietiktu vien ar kopējo Zemgales novadu, kurā tāpat būtu vismaz 5 reizes mazāk iedzīvotāju kā Rīgas pašvaldībā. Izsaimnieko it visur, bet ja izsaimniekotāju mazāk, ir izredzes ka iedzīvotāju maciņos paliks kas vairāk IIN un NĪN samazinājuma veidā, kā solījušas ne viena vien partija

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 16:27

Nez

Nezinu gan, vai sabijušies, bet tas, ka Iecavai zudīs savs budžets un visu kontrolēs Bauska.. nu skumji. Grūdīs arī to naudu hallē un tamlīdzīgos projektos.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 13:26

ko bīties?

vienkārši Iecavniekiem un citu novadu iedzīvotājiem jāsaņemas un vēlēšanās Bauskas auļotāji japalaiž mēlainē!

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 13:51

atbilde ""ko bīties?|

Iecavas novada (un arī Vecumnieku un Rundāles) pārstāvniecība deputātu vidū nebūs spēcīga un pietiekama, lai varētu vienoties par naudas novirzīšanu Iecavai.
Bauskā ir tik daudz nepabeigtā... Naudiņu vajadzēs.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 14:27

Livingstons

Kas Bauskā ir nepabeigts? Pasakiet skaidri. Šitādi tukšie teksti ir nožēlojami. Sporta halle šajā sarakstā neder - to pabeigs. Kas Bauskā ir nepabeigts? Toties ļoti daudz var nosaukt ko tādu, kas Iecavā ne tikai nav pabeigts, bet pat nav iesākts. Beidziet te muļķības klāstīt.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:01

Livingstonam

Bauskā arī daudz kas nav iesākts. Tā kā salīdzināt tādas lietas nav objektīvi.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:16

livingstonam

Dūmiņ tu, liberālo vērtību sludinātāj ?

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:23

Livingstons

Kas Bauskā nav iesākts? Kāpēc jūs, visi varenie Bauskas kritiķi, nespējat pieminēt konkrētas lietas? Tikai tukša, prasta muldēšana. Sauciet reālus piemērus, momentus. Un stāsts par lielo Iecavas budžetu ir pasaka. Katrs, kurš paskatās uz novadu budžetiem, to saprot.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:27

Bauskas livingstonam

Dūmiņ, būs tev moments! kur ir bibliotēka?

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:46

to nez

Iecavas mērs paliks pie siles- tukšas, bet vai tāpēc jāuztraucas, viņam taču būs izdienas pensija līdz mūža galam un vēl šautuve, kur brīvajā laikā spēlēties.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:52

Livingston

Ka tik ne par aizņemtu naudu halli būvē un vai tik tā nauda arī nebūs jāatdod? Padomā labi, vai sporta halle sarakstā neder. Arī iecavnieku naudiņa tam labi noderēs, vai ne?

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:56

Vez

Bauskā nav bibliotēkas, nav kultūras nama, nav elementāra aprīkojuma kultūras namā, nav normāls sociālais atbalsts, nav saremontētas ielas - Salātu, Dārza, Plūdoņa, Rūpniecības, eiropas dzīsla -Zaļā iela. nav kanalizācijas jauncodē, bērzkalnos (atvainojiet Bauskas pilsētas mikrorajonos), nav manēžas (par ko sapņo Garntiņas kundze), nav normāls ielu apgaismojums, bet ir PARĀDI, PARĀDI, PARĀDI, PARĀDI, kurus vajadzēs atdot ilgi vēl pēc 2021.gada 1.jūlija

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.18 00:19

Normunds Grandovskiskus

Sporta kompleks drīz būs pabeigts, varēsim tur trenēties, bet kas nav pabeigts? Nesaprot?kadi vēl objekti mums te il?kulus jābeidz?

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:11

ha

visi novadi varēs maksāt par bauskas super dārgās un ekskluzīvās halles uzturēšanu, jo tā sevi neatmaksās! Tāpat kā baseins.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:17

Livingstons

Kurš sporta objekts novados sevi atmaksā? Vecumnieku vidusskolas stadions? Jeb Iecavā ir kāda unikāla vieta, kas sevi atmaksā? Varbūt sāksim reālāk runāt par to, kas ir kas mūsu novados.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:26

Norim

Pilskalna iela ha, ha, ha...

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.18 00:20

Žurka

Astoņi kustoņi, astoņi kustoņi, kas tos astoņus kustoņis pirks. Zirgs. Bet zirgam nav naudas... Iecava iznāca kā zirgs. Vai Mačeks tāpat gaustos, ja Iecava būtu par centru? Vai tik nebūs vaina bailēs par krēslu, jo no tā, ka Iecava būs pie Bauskas, iecavniekiem nekāds ļaunums neradīsies. Visu ļaunumu Iecava sev nodarīja pati, dabūdama pilsētas statusu. Būs gan nodokļi lielāki, gan citas pilsētas “priekšrocības”.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 15:57

INGA

Protams,ka pagastvečiem nav patīkami,kad kl't vēl kāds novads.Tā bija ķeizariņi savā novadā,un darīja kā gribēja.Neticu,ka viņiem rūp iedzīvotāju intereses,tās ir tikai atrunas,katrs cīnās par savu krēslu,viņiem jau labāk,kad viss paliek pa vecam,pātējais viņus maz satrauc,diemžēl.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 17:04

par tā iedzīvotāju interesēm.

Patreiz izskatās,ka lielākā daļa uztraucas par vadošo amatu krēsliem.Būs vairāk,vai mazāk.Bet nevienu neuztrauc,kādi būs medicīnas pakalpojumi,cik kvalitatīvi tie būs.Ja jau tagad netiekam galā,tad kas būs pie lielā novada.Cilvēks nomirs vēl nesagaidījis ātro palīdzību.To,liekas jūs visi gribat.Mani pie šīs pāris cilvēku iegribu reformas,uztrauc tieši medicīna.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 18:11

nu nevajag

Bet kāds tam visam sakars ar medicīnu, mediķi brauks un būs neatkarīgi no novada nosaukuma vai robežām. Nu nepazudīs Veselības centrs Iecavā vai Vecumniekos . vai Bauskā,bet Rundālē tāds nav bijis, nevajag tādēļ cilvēkus musināt un muļķot , pagasti kā tādi taču paliek.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.17 18:27

interese

Vai tad Mačeks pametīs ātro palīdzību, vai, ka pasliktināsiem medicīnas pakalpojumu pieejamība???

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.18 00:22

Mačekam

Pilnīgi skaidrs, ka iedzīvotāji visos novados grib saglabāt ne vien esošos mistiskos veidojumos, kad salika kopā 3-5 ciemus-pagastus, ko nosauca par novadiem, bet iedzīvotāji grib vēl vairāk šos veidojumus-novadus, vēl ar lielāku štatu katrā novadā, vēl ar lielākām algām par pir.anu, lai būtu vēl lielāka iespēja vēl lielākus nodokļus maksāt par savu mantu, mājām ,dzivokļiem. Iecavu vispār vajadzētu sadalīt 2 novados un uzlikt nekustamā īpašuma nodokli par tualetes poda vāku dzīvokļos un atejas durvju krampīti parastās mājās.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.18 07:11

Strādnieks

Skumji,ka mūs piespiež pievienoties novadam,kur gandrīz katrā komentārā izrāda necieņu rakstā pieminētajām personām( ne šajā vien rakstā, praktiski jebkurā par jebkuru tēmu...). Un ja nu kādam aprunātajam rodas vēlme izmēģināt darbībā LV KL 157.pantu vai LV CL 2352.pantu???

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.18 14:48

Cik iedzīvotāju tik reformu,ja?

Lieta tāda, ka visi grib reformu, bet reformējiet visus tik ne mūs.

pirms 11 mēnešiem, 2020.06.22 14:23

Vietējās ziņas