Iecavas novadā senioriem būs pieejama drošības poga 2

Iecavas novada Sociālais dienests gada nogalē piedāvā jaunu tehnoloģisku pakalpojumu – drošības pogu, portālu informēja Iecavas  novada pašvaldībā. «Drošības poga» ir sistēma, kas nodrošina saziņas iespējas un palīdzību 24 stundas diennaktī. Tā domāta senioriem vai vientuļiem cilvēkiem ar ierobežotu mobilitāti, nodrošinot pastāvīgu saikni ar palīdzības dienestiem kritiskās situācijās - pēc kritiena, traumas u.c.

«Dzīvības pogas» darbības princips ir ļoti vienkāršs: senioram ir vienkārši jānospiež SOS poga, kas pieejama rokassprādzes vai kulona veidā. Ja mobilais tālrunis ir nozaudējies vai - kritiena gadījumā - nav aizsniedzams, poga vienmēr ir pa rokai. Vēl viens svarīgs moments ir tas, ka cilvēkam, lai izsauktu palīdzību, nav nepieciešams atbloķēt ekrānu vai sastādīt numuru - pietiek nospiest pogu. Sistēmas bāzē ir vairāki tuvinieku numuri, ar kuriem operators sazinās ārkārtas situācijās. Ja norādītie kontakttālruņi neatbild vai ir aizņemti, signāls tiek pāradresēts zvanu centram, kurš risina nelaimē nokļuvušā cilvēka problēmu. 

Ja radinieki vai pilnvarotās personas kāda iemesla dēļ neceļ klausuli, zvans tiek pāradresēts diennakts palīdzības centra dežūrējošajam operatoram, nodrošinot balss kontaktu ar cietušo. Savienojuma brīdī operatoram uz displeja parādās visa informācija par zvanītāju - diagnoze, adrese, veselības problēmu apraksts, alerģija uz zālēm, radinieku kontakti un informācija par to, kur ātri var tikt pie dzīvokļa atslēgām. Atkarībā no situācijas operators izsauc ātro palīdzību vai glābējus, dažos gadījumos pietiek sazināties ar tuviniekiem un izkontrolēt situāciju līdz laimīgām beigām.

Aprūpes centrāles pakalpojumus un tehnisko aprīkojumu nodrošinās Latvijas Samariešu apvienība (LSA), kas Latvijā ir vienīgais šāda veida risinājuma nodrošinātājs. Šāds drošības pogas pakalpojums ir plaši izplatīts attīstītajās valstīs Rietumeiropā un Ziemeļamerikā.

Iecavas novada Sociālā dienesta vadītāja Sigma Strautmale pastāstīja, ka jauno pakalpojumu saņems 10 novada iedzīvotāji.
««Drošības poga» paredzēta cilvēkiem, kuriem ir mazāk iespēju par sevi rūpēties. 24 stundu saikne ar zvanu centru garantē drošības sajūtu gan klientam, kurš saņem «Drošības pogas» pakalpojumu, gan viņa tuviniekiem (atrodoties darbā, atvaļinājumā, komandējumā, citā dzīves vietā vai pilsētā),» skaidro S. Strautmale.

Viņa atklāja, ka sociālā dienesta darbinieki 27. novembrī tikās ar LSA pārstāvi un vienojās, kā šo pakalpojumu kvalitatīvi nodrošināt. «Labākais risinājums ir, ja par tuvāko kontaktpersonu cilvēkam ir kāds netālu dzīvojošs tuvinieks vai kaimiņš. Tas var būt svarīgi, ja cilvēks ir mazāk kustīgs un kādu apsvērumu dēļ nokrīt. Tad tuvākie var ātrāk reaģēt, saņemot informāciju no LSA centra. Pašlaik «Drošības poga» ir pieejama sešiem cilvēkiem. Tuvāko dienu laikā tiks apmeklēti vēl četri seniori. Šāds pakalpojums ir jauninājums novadā, tāpēc iespējamas neskaidras situācijas, kuras būs jārisina. Atsauksmes varēsim gūt tikai pēc laika, kad pakalpojuma ņēmēji būs ar to apraduši,» teic S. Strautmale.

Sociālais dienests pakalpojumu «Drošības poga» ievieš ERAF Interreg Latvijas-Lietuvas programmas projekta «Paaudžu iespēju stiprināšana sociālās iekļaušanās veicināšanai» ietvaros.  Kopējais projekta finansējums ir 239 702,76  eiro (t. sk. ERAF līdzfinansējums 203 747,34 eiro). Projekta finansējums Iecavas novada pašvaldībai sastāda 98 708,05 eiro (t. sk. ERAF līdzfinansējums  83 901,84 eiro, bet 10% sedz  Iecavas novada pašvaldības administrācija).

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Gudrā pensionāre

Bet pie mums, senioriem ir pielīmēti dūmu detektori.

pirms 5 mēnešiem, 2020.12.08 10:17

Viedoklis

Malači, iecavnieki! Domā par senioriem nevis kā Bauskā. Veselību, izturību, klusu,mierpilnu šo pārdomu laiku!

pirms 5 mēnešiem, 2020.12.09 13:23

Vietējās ziņas