Iecavas privātmāja plūc laurus konkursā par energoefektīvāko ēku Latvijā 8

Šonedēļ  ar svinīgu pasākumu un uzvarētāju apbalvošanu beidzās Ekonomikas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un žurnāla «Būvinženieris» redakcijas rīkotais konkurss «Energoefektīvākā ēka Latvijā 2020». Nominācijā «Energoefektīvākā vienģimenes ēka Latvijā 2020» otro vietu  izpelnījās privātmāja Iecavā «Liepalejas», portālu informēja Ekonomikas ministrijas pārstāve Elita Rubesa - Voravko.

Privātmāja Iecavā ekspluatācijā nodota 2018. gadā. Ēkas kopējā apkurināmā platība ir 154,42 m2, ir centralizētā siltumapgāde ar apkures katlu. Siltums tiek regulēts individuāli ar termoregulatoriem. Tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūru regulē siltuma mezglā, piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida. 

Mājā ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Izveidota energoefektīvās teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana – taimeri, kustības un klātbūtnes sensori –, uzstādīti dūmu detektori.

Saskaņā ar ēkas pagaidu energosertifikātu mājai piešķirta A klase, kopējais enerģijas patēriņš ir 64,40 kWh/m² gadā.

Iecavas privātnama saimnieks Reinis Tropiņš saņēma gan Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas balvu «Klimata draugs» par ieguldījumu sabiedrības paradumu maiņas veicināšanā attiecībā uz dzīves vidi atbilstoši klimatam un videi draudzīgiem risinājumiem, gan interneta balsojuma Simpātiju balvu -  sīvā cīņā ar Ventspils Mūzikas vidusskolu «Liepalejas» ar iegūtajām 286 balsīm noturējās līderpozīcijā. Sumināts tika arī ēkas projekta pasūtītājs un galvenais būvuzņēmējs Ervīns Pelsis.

Konkursā «Energoefektīvākā ēka Latvijā 2020» pirmo vietu nominācijā «Energoefektīvākā publiskā ēka Latvijā 2020» ieguva Ventspils mūzikas skola un koncertzāle «Latvija». Pirmā vieta nominācijā «Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2020» piešķirta ēkai Salaspilī, Daugavas ielā 2. Nominācijā «Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2020. Jaunbūve» uzvaras laurus plūca nams Rīgā, Jūrmalas gatve 92, bet nominācijā «Energoefektīvākā vienģimenes ēka Latvijā 2020» pirmā vieta piešķirta ēkai «Upeslejas», Vālodzes ielā 7a, Upesciemā.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs svinīgajā ceremonijā norādīja, ka Latvijā ir būtiski sakārtot dzīvojamo fondu, padarīt mājokļus pieejamākus iedzīvotājiem un radīt ilgtspējīgu vidi šīs uzņēmējdarbības attīstībai.

»Tāpēc šo esmu definējis kā vienu no savām un Ekonomikas ministrijas darbības prioritātēm. Eiropas Savienības līdzfinansējums, ko iedzīvotāji saņem savu ēku renovācijai un vides sakārtošanai, ir arī atbalsts mūsu būvniecības nozarei un būvmateriālu ražotājiem, dodot būtisku ieguldījumu Latvijas ekonomikas attīstībai kopumā,» akcentēja Vitenbergs.

Ministrs skaidroja, ka investīcijas ēku atjaunošanā ļauj ietaupīt arī energoresursus un ceļ iedzīvotāju maksātspēju. Arī nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu plānošanas periodā kā vienu no prioritātēm Ekonomikas ministrija paredzējusi sniegt atbalstu energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanai gan daudzdzīvokļu mājās, gan privātmājās kopumā 163 miljonu eiro apmērā.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Rama

Māja ka televizors visi var vakarā skatīties

pirms mēneša, 2020.09.26 09:13

Laikam līdzi

Māja tavā izpratnē ir ar lodziņiem kā šaujamlūkām,mežģīņu aizkariem un ar ģerānijām pārbāztu palodzi?

pirms mēneša, 2020.09.26 12:42

Vests

Pag,pag vai tad tā ir dzīvojamā privātmāja?Atgādina padomjlaiku arhitektmonstru.

pirms mēneša, 2020.09.26 11:40

Luftwaffle

Advancēts kolhznieks.

pirms mēneša, 2020.09.26 11:54

Laikam līdzi

Ļoti gaumīga un skaista māja. Sociālismā bija pieraduši dzīvot šauros ,tumšos,mazos ūķos un joprojām nespēj pieņemt savai saprašanai citādāko

pirms mēneša, 2020.09.26 13:19

Lasītāja

Un galvenais - energoefektīva māja, par to vairākiem vajadzētu rūpēties, lai nav tik daudz dabas resursi, kurināmais jātērē. Priecājos par šādiem cilvēkiem kā konkrētais iecavnieks un apsveicu!

pirms mēneša, 2020.09.26 17:27

SM

Smuka moderna māja un arī kvadratūra saprātīgā izmērā ģimenes vajadzībām. Viss ir super.

pirms mēneša, 2020.09.27 23:30

Vietējās ziņas