Iecavniece Kristīne Karele saņem Latvijas Folkloras biedrības veicināšanas balvu «Iedvesma»

Iecavas novada folkloras kopas «Tarkšķi» vadītāja Kristīne Karele par aktīvu un iedvesmojošu līdzdalību folkloras vērtību un prasmju saglabāšanā, nodošanā nākamajām paaudzēm un daudzināšanā saņēmusi  Latvijas Folkloras biedrības gada balvas «Austras koks» veicināšanas balvu «Iedvesma».

Latvijas Folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts skaidro, ka balvu «Austras koks»  biedrība sadarbībā ar pilsētu un novadu pašvaldībām rīko un pasniedz jau trešo gadu. Latvijas Folkloras biedrības balvas mērķis ir atgādināt sabiedrībai, popularizēt un daudzināt latvisko dzīvesziņu, tās pamatvērtības, izpausmes  un ilgtspēju mūsdienu sabiedrībā, kā arī pievērst sabiedrības uzmanību un godināt personu, kopu un kopienu veikumu latviskās dzīvesziņas un tautas tradīciju kopšanas talkā. Balva tiek pasniegta trīs nominācijās: par latviskās dzīvesziņas kopšanu un daudzināšanu, par aktivitātēm konkrētajā gadā, kā arī par mūža ieguldījumu.

Līdztekus šīm trim galvenajām nominācijām, ņemot vērā pieteikto kandidātu izcilos veikumus, tiek pasniegtas arī veicināšanas balvas «Iedvesma». «Mēs saredzam šajos cilvēkos, ka tas, ko viņi dara, ir iedvesma citiem. Ja visi pārņemtu no viņiem to, ko dara šie cilvēki ar iedvesmu, tad mēs noteikti dzīvotu labāk un būtu vēl krāšņāki un bagātāki,» pārliecināts A. Kapusts.

Kristīne Karele tika izvirzīta balvai nominācijā par mūža ieguldījumu.Šogad minētā nominācija «Austras koks» piešķirtasuitu kopas vadītājai Ilgai Leimanei un ilggadējai Talsu folkloras kopas dalībniecei Dainai Birzei. «Tā kā balvu skaits ir ierobežots, tad Kristīnei Karelei šoreiz piešķirta veicināšanas balva,» atzīmēja A. Kapusts.

«Covid-19» pandēmijas dēļ balvas nevarēja pasniegt krāšņā sarīkojumā, tāpēc balvu saņēmēji tiek godināti pa vienam. K. Karelei velte tika pasniegta individuāli 22. februāra pēcpusdienā Iecavas kultūras namā.

Iecavas ļaudis par pašmāju folkloristi teic: «Ja katram Latvijas novadam būtu tāds cilvēks, kāda mums ir Kristīne, tad latviskās tradīcijas, dainas, dziesmas un dejas nekur nepazustu!» Kristīnei esot īpašas dotības ievibrēt pat gaisu sev apkārt latviešu tautasdziesmu četrrindēs. Ar viņu kopā nevarot nedziedāt, jo Kristīnei esot dotības «aplipināt ar folkloru». Bērni viņu mīlot un «līpot kā mušas pie medus poda». Viennozīmīgi visi piekrīt, ka šo apbalvojumu viņa ir pelnījusi.

K. Karele stāsta, ka folkloru iemīlējusi, kad pēc bērnu mūzikas skolas beigšanas vecāki viņu aizveduši uz Rīgas Pionieru pils (tagad – Rīgas Skolēnu pils) folkloras ansambli «Kokle», lai būtu, kur likt lietā vijoles spēles prasmes. «Tur man pavērās šī brīnumainā pasaule – tautas mūzika, tautas tradīcijas, dejas, rokdarbi, visa tā milzu bagātība, kas faktiski «esam mēs paši». Iestājos Latvijas Universitātē, un tur folkloras deju kopā«Dandari» abas ar māsu sastapām jauniešus, kas aizrāvušies ar to pašu. Vēlāk iepazinos ar etnomuzikologu Valdi Muktupāvelu, kas pamanīja manu balsi un jau izveda pasaulē – ierakstījām Francijā latviešu folkloras CD. Tā pamazītēm folklora, tradicionālā kultūra kļuva par manu «otru ādu»,» savu dzīves ceļu ieskicē K. Karele.

Būdama studente, Rīgā viņa sākusi vadīt bērnu folkloras kopu, bet pēc pārvākšanās ar ģimeni uz Iecavu – «Tarkšķus». «Tā sacīt, paņēmu līdzi – nu jau kopš 2002.gada darbojamies Iecavā. Esmu lepna ar to bērnu pulku, kas gājuši cauri un joprojām ir šajā ceļā kopā ar mums un mani,» apliecina K. Karele.

Jāatzīmē, ka šī nav vienīgā balva iecavnieces pūrā. K. Karele ieguvusi Lielo folkloras gada balvu,  kļuvusi par apbalvojuma «Zemgales Laiks Ziedonim» novadpētniecības nominācijas «Zemgales Kedas» laureāti, viņai par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā piešķirts Atzinības krusts.

K. Karele atzīst, ka šādi apbalvojumi ļoti iepriecina un atgādina, cik svarīgu darbu veic, kā arī sniedz gandarījumu par tām ārpus darbalaika pavadītajām stundām. «Aiz katra apbalvojuma ir pieteicēji – mani mīļie «Tarkšķīši» un viņu vecāki, un tas silda visvairāk, ka novērtē, ciena un no sirds atbalsta savējie,» līksmo K. Karele.

Folkloras ratu vīruss nav apturējis. «Tagad visi strādājam citādākā režīmā nekā iepriekš –pirms «Covid-19» reta bija sestdiena, svētdiena bez koncertiem un pasākumiem, taču tagad krājam spēkus un briestam koncertiem. Mēģinājumi un izglītošanās gan nav apstājušies – ik nedēļu tiekamies «Zoom», kur lielajiem «Tarkšķiem» aicinu dažādus izglītotus viesus un mācāmies visu ko jaunu, arī paši dziedam, spēlējam un priecājamies par kopābūšanu,» stāsta Kristīne un piebilst, ka arī ar mazajiem «tarkšķīšiem» darbojas attālināti – pat  kopā ar četrgadniekiem dzied, danco pie datora, izzina dažādas tēmas. Janvārī runājuši par vilkiem dabā un folklorā, tad svinējuši Meteņus, tagad sākuši zirgu tēmu. Arī rokdarbus «Tarkšķi» gatavo «Zoom» platformā. 

«Priecājamies, ka esam izvirzīti piecniekā «Zelta mikrofona» aptaujā bērnu mūzikas albumu kategorijā. 16.martā pat klātienē ar visādiem ierobežojumiem un negatīviem testiem notiks apbalvošanas ceremonija. Tāpat savu kārtu gaida ieraksti studijā – esam aicināti ierakstīt 22 dziesmas gadskartas.lv projektam. Ļoti gaidām, kad varēsim ķerties klāt, jo dziesmas rudenī paspējām apgūt klātienē,» tā K. Karele.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas