Iecavnieki Rīgā protestē pret plānoto novadu teritoriālo reformu 20

Apmēram tūkstoš dalībnieku no visas Latvijas pulcējās protesta akcijā Rīgā, pie Saeimas ēkas, lai pārliecinātu politiķus atcelt plānoto teritoriālo reformu. Kā atzina protesta dalībnieki – vienotības izjūta radās, bet ticības, ka izdosies reformu apstādināt, tomēr nav.

Iecavnieki uz Rīgu devās 7. novembra rītā ar Iecavas novada domes sarūpētu autobusu – uz Rīgu brauca apmēram 15 protestētāji. Pie Saeimas ēkas Rīgā 7. novembrī pulcējās arī mediķi, kas pieprasīja deputātiem izpildīt pašu pieņemto likumu. Pēc tam viņus nomainīja neapmierinātie ar gaidāmo reformu.

Jau pirms reformas pretinieku uznākšanas visus bija uzkurinājuši mediķi, kas brīžiem pat pieprasīja atlaist Saeimu, un, jāatzīst, arī novadu pārstāvji viņus atbalstīja. Situāciju aktivizēja Alsungas novada suitu ansambļa ierašanās ar mūzikas instrumentiem un dziesmām, un protesta pasākums varēja sākties.

Sanākušos uzrunāja virkne opozīcijas partiju pārstāvju, pamatā no Zaļo un Zemnieku savienības. «Jūs esat malači, un ar jūsu spēku mums izdosies apturēt šo neprātu,» pauda Viktors Valainis. «ZZS frakcija nekādā gadījumā šādu reformu neatbalstīs. Nav neviena argumenta, ko tas dos cilvēkiem,» izteicās Uldis Augulis.

Uzrunāja arī neatkarīgie deputāti. «Ceru, ka šis ir tikai sākums lielākai sabiedrības aktivitātei,» tā Linda Liepiņa. «Tie, kas pie varas, cer, ka jūs padosities, ka šodien atnāksit un vairs nenāksit. Viņi ņems jūsu viedokli vērā tikai tad, ja būsit neatlaidīgi,» sacīja Aldis Gobzems. Runāja novadu domju priekšsēdētāji, norādot, ka pašreiz ir plānota vardarbīga novadu apvienošana. «Mēs esam pamatiedzīvotāji un pamatlietu veicēji šajā valstī,» pauda protestējošie. Viņi aicināja atkāpties valdības pārstāvjus, pieprasīja atcelt reformu, nosaucot to par acīmredzamu brāķi.

Pēc protesta akcijas Rīgā iecavnieku noskaņojums tomēr nebija pozitīvs. «Reformu «bīda» visam pāri kā lielu buldozeru – ne ar ko nerēķinās,» saka iecavnieks Kaspars Beitiņš. Iecavniekus uztrauc arī iedzīvotāju kūtrums. Maksims Krutikovs atcerējās, kā savulaik devies uz Iecavas novada Zālītes ciemu vākt parakstus novada saglabāšanas atbalstam. Kopā novadā savākti vairāk nekā tūkstoš parakstu, bet uz protestiem ieradušies maz.

«Visi kopā sanācām, un radās tāda īpaša vienotības izjūta. Jutām līdzi arī mediķiem. Tomēr neradās ticība, ka izdosies kaut ko mainīt. Ir tāda bezspēcības izjūta – tauta pieprasa, bet Saeima tikai noskatās. Nezinu, ko darīt. Vai tiešām pie Saeimas jāstāv caurām diennaktīm?» kluss izmisums skanēja iecavnieces Vitas Ķērpes balsī. «Vienaldzība no valdības puses ir šokējoša. Runas – kā no plakāta. Ne ciparu, ne aprēķinu. Skolotājiem katrai stundai vajag mērķi un paredzamo rezultātu, bet valdībai neko nevajag,» sarūgtināta bija Svetlana Knāķe. Aptaujātie iecavnieki atzina, ka vairs nav ideju, kā apturēt reformas «buldozeru». «Varētu domāt par agresīvām metodēm, bet tas jau arī neko nemainīs,» vērtē iecavnieki.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce savā uzrunā sanākušajiem pauda, ka, viņaprāt, lēmums par novadu reformu pieņemts visas Latvijas iedzīvotāju interesēs. «Jūs atnācāt, un es jūsu viedokli cienu,» sacīja J. Pūce, tomēr uzsverot, ka lēmumu nedomā mainīt.

No Iecavas novada domes deputātiem autobusā kopā ar braucējiem bija Atis Avots. Pirms braukšanas iecavniekus uzrunāja Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks. Viņš vispirms izteica sarūgtinājumu, ka no Vecumnieku novada uz protesta akciju atsaucības nav. «Viņi ir samierinājušies,» atzina A. Mačeks. Domes priekšsēdētājs pastāstīja, ka bijušas sarunas ar Baldones novadu par iespējamo apvienošanos un viena novada izveidi, bet tās nonākušas strupceļā, jo Baldones novads vēlas, lai administratīvais centrs būtu pie viņiem, bet Iecavas novada vadība tam nepiekrīt. Tomēr A. Mačeks uzsvēra, ka cerības uz izmaiņām par labu novadam vēl ir, kā piemēru minot Jelgavas pilsētu, kurai tomēr esot izdevies panākt, ka tā būs atsevišķa pilsēta bez lauku teritorijām.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

prātnieks

Hruščovs+ kukurūza Latvijā = čiks un maizes trūkums...
Pūce+ novadu reforma Latvijā = ???
Nespēja toreiz saprast, kas derīgs te uz vietas neuzklausot prātu un šodien tas pats... Toreiz problēmas - maizes trūkums un šodien biļetes uz Rietumeiropu kā atbilde atkal viena cilvēka voluntārismam...

pirms gada, 2019.11.07 19:40

nu nu

tiešām "maizes trūkums" draud tiem, kas smīnēdami sēd un tautas kumbra, zaļi dzīvodami, šķērdējot citu smagā, grūtā darbā nopelnīto.

pirms gada, 2019.11.08 09:06

Iecavnieks

Arī " buldozeri" kādreiz salūzt,vai viņu pilnvaru laiks beidzas...

pirms gada, 2019.11.07 21:21

amats

Kas tad satraucas- daudzo novadu vadītāji un viņu štati, jo būs jāmeklē darbs un šodienas treknā dzīve beigsies, vientiesīgais parastais cilvēks pavelkas līdzi, kaut gan viņu jau tas neskars.

pirms gada, 2019.11.07 21:22

bezdars

parastais cilveks jau kau kaa izdzivos, bet kungiem ja treknaa dziive beigsies- ta buuss kaa buus viņiem!,.

pirms gada, 2019.11.07 22:25

amatam

ļoti skumji, ka vesela virkne cilvēku nekad neatzīs tā saucamo "kungu" darbu un izdarīto novada labā. Būtu interesanti uzzināt viņu pašu pienesumu. Šī reforma ir Latvijas tehniska pārdalīšana. No Iecavas uz Bausku varēs aizbraukt pa asfaltētu ceļu, bet ko darīs Kurmenes un Taurkalnes iedzīvotāji, ja pat līdz Vecumniekiem no Bauskas nav asfaltēta ceļa. Pastāvot esošai vēlēšanu sistēmai, kura apdzīvota vieta tiks vairākumā pārstāvēta Bauskā? Atkal varēsiet vaidēt, ka Iecavā un citur nekas nemainās. Jūs domājiet, ka valsts novirzītie darbi pašvaldībām samazināsies? Ha. Tikai to veiks Bauskas speciālisti un tā nauda, kas palika Iecavā, tagad paliks Bauskā. Un tā varētu turpināt. Iesaku paraidzīties plašāk. Ne visi domā tikai par sevi..

pirms gada, 2019.11.08 09:06

tam taram

jājautā, kādus "pakalpojumus" tas "cilvēks no Kurmenes" Iecavā vai Bauskā meklēs? Tavuprāt, arī Kurmenē derētu vietējā pašvaldība, lai izmanīgi slaisti tiktu pie laba atalgojuma vietējā domē?

pirms gada, 2019.11.08 09:11

to-> tam taram

ko cilvēkam parastajam Kurmenē šobrīd nodrošina pašvaldība? - it kā neko , bet tomēr tur darbojas tautas nams un biblotēka, ir Cielaviņas filiāle, lai pavisam mazajiem nav jāmēro ceļš uz Skaistkalni vai Valli... Tautas namā notiek kaut kādi pasākumi: https://vecumnieki.lv/kultura/tautas-nami/kurmenes-tautas-nams
https://vecumnieki.lv/novads-pasakumi/1551/lacplesa-diena-kurmene
https://vecumnieki.lv/novads-pasakumi/1550/novusa-turnirs-jauniesiem-kurmenes-tautas-nama
ir kaut kadi pulciņi... Tas, neapšaubāmi ir dārgi, ne visi to izmanto un - ne visiem to vajag,... Vai pēc novadu reformas, Bauska to nodrošinās tik tālās nomalēs? lētāk taču ir salikt mazos autobusā un aizvest uz lielāku centru, arī tautas namu priekš dažiem Kurmenes iedzīvotājiem uzturēt ir milzu dārgi, tāpat bibliotēku...

pirms gada, 2019.11.08 10:43

700 gadu verdzības sekas

ja arī "latvietis parastais" tiek muļķots, ka bez kaklakunga nu nekā, tad to apmuļķoto diemžēl ir ļoti maz salīdzinājumā ar "protestētājiem", īstenībā bļāvējiem par savas amatvietas saglabāšanu, ļoti ienesīgas amatvietas saglabāšanu.

pirms gada, 2019.11.08 09:03

Icavnieki

Pirmās nakts tiesības Iecavas novada vadītājam !

pirms gada, 2019.11.08 10:27

INGA

Tomēr ir pierādījies,ka mazajās pašvaldībās administratīvais aparāts ir tikpat liels kā lielajās pašvaldībās,to beidzot arī secinājuši lietuvieši,un arī tur sāk tādu pat reformu kā Latvijā,tā ,kā mūsējie iet pareizā virzienā.Un,nav tiem ''ķeizariņiem'' ko trakot,gribēs strādāt,atradīs darbu,valstī taču trūkst darba rokas.Bet tā dzīvot,ka valsts sadalīta mazās kabatiņās vairs nevaar,tā ir līdzekļu izšķērdēšana.

pirms gada, 2019.11.08 10:59

prātnieks papildus

Kad latviešiem beigsies tā vergu/kalpu morāle - lai kaimiņam dubulti - lai man izsit vienu aci, tad kaimiņam tiks izsistas abas... Ne velti Dievs Mozum lika vest izraēļu tautu uz apsolīto zemi caur tuksnesi 40 gadus, lai iznīktu vergu morāle un stātos tās vietā vienotas tautas dzīves dziņa kopā ar atbildību par sevi un saviem tuvākajiem.
Nebūs novadi un kas tad? Viss klusu pācelsies un Pūces radīto lielnovadu centru - tas būs pakāpeniski - līdz tie skaudīgie atjēgsies, ka mazajos palikušas tikai kapsētas un nav ne skolas, ne daktera, ne.... Nemaz nerunājot par novadu sniegtajiem pakalpojumiem. Un ja vēl tas pāceļas uz Rīgu? Ko tad?

pirms gada, 2019.11.08 11:04

prātniek

kādus "pakalpojumus" tu saņem no domes, cerams, ne jau intīmos, visu pārējo likums pašvaldībām ir uzlicis par pienākumu, lai arī kur tu dzīvotu, kaut vismazākajā pagastā visiem ar likumu noteiktajiem pašvaldību pienākumiem ir jābūt sasniedzamiem, pagastvecim jābūt tavā rīcībā. Cita lieta, ja tu par pašvaldības pienākumu uzskati savu algu domē, citu iedzīvotāju nodokļos samaksāto.

pirms gada, 2019.11.08 16:07

no vēstures

Iepriekšējā gadsimtā jau bija Baldones apriņķis, tagad veido novadus.Vecākās paaudzes cilvēki tos "labumus un ērtības"ir izbaudījuši.

pirms gada, 2019.11.08 12:44

ŠAMIE

NEGRIB PIEDALĪTIES BAUSKAS NOVADA nākošām paaudzēm atmaksājamo parādu n-to miljonu dzēšanā

pirms gada, 2019.11.08 16:42

pačeks-pačekauskis

Dievs dotu Saeimai prātu lai izveidotu 39 vietā 10 apriņķus ar prefektu, rakstvedi un sekretāru administrācijā, pārējie algotie nozaru speciālisti. Kāds darbaspēka pieplūdums rastos Latvijas saimniecībai, kalnus varētu gāzt! Protams, kāds no pašreizējiem liekēžiem padarītu galu bet nu, mārrutks ar viņiem, tīrāks gaiss elpošanai.

pirms gada, 2019.11.09 00:28

prātniekam

Ja uzklausīs vietējos par to, vai kārtību vajag vai nevajag ieviest valstī, lai pārtrauktu šo milzīgo izlaupīšanu, taisot tik štatus un tūkstošiem lielas algas šo štatu aizpildītājiem, tad noteikti vietējie nolems, ka kaut kāds novads jātaisa katrā zemnieku saimniecībā un sētā, ja valsts dos naudu štatiem un to aizpildītājiem. Vajag pārtraukt dot no izlīdzināšanas fonda un tad lai ģērē un ādu mauc nost iedzīvotājiem. Vot, tad redzēs, cik būs to pretreformu atbalstītāju.

pirms gada, 2019.11.09 09:25

Fonds

Pēc šis loģikas - vajag tikai vienu novadu, jo pašvaldības izlīdzināšanas fondā faktiski iemaksā tikai Rīga un tās guļamrajoni, pavisam nedaudz iemksā Ventspils pilsēta (bet Ventspils novads no fonda saņem 6x vairāk kā pilsēta iemaksā) ... Iecava, Bauska, Vecumnieki, Baldone, Jelgava, Ozolnieki - ir dotācijas saņēmēji... Visvairāk no šī fonda saņem Daugavpils, Rēzekne un Liepāja

pirms gada, 2019.11.09 11:42

Vietējās ziņas