Iedzīvotāji gādā sēklas. Jaunumi un ieteikumi dārzkopjiem 1

Laukos sāk ļaudis pārskatīt sēklu krājumus pat tad, ja rīcībā tikai vienvienīga palodze vai balkons, kur novietot kastīti ar iesēto un gaidīt uzdīgstam. Dārzeņu un puķu audzētāju aprindās labi zināmi divi specializētie veikali, kuriem izveidojusies plaša sadarbība ar daudziem partneriem – šķirņu selekcijas un pavairošanas firmām Eiropā. Tās ir «Kurzemes sēklas» un SIA «Agrimatco Latvia».

Kā portālam atklāja «Kurzemes sēklu» pārdevēja Liesma Karitone, firmas veikalā Bauskā jau visu februāri rit spraiga tirdzniecība, īpaši dienas pirmajā pusē. Tad atbrauc vairāk pircēju no laukiem, bet netrūkst arī pilsētnieku.

L. Karitone stāsta: «Veikals piedāvā vairāk kā trīs simtus dažādu šķirņu dārzeņu un puķu sēklu. Pēdējos gados pieprasītākas ir zaļumu, garšaugu un arī diedzējamās sēklas, no kurām pārdošanā ir biešu, sinepju, redīsu, brokoļu, kressalātu sēklas. Talsos ir lauka platība, apmēram hektārs, un arī siltumnīcas, kur jauno šķirņu sēklas tiek izmēģinātas. Dīdzību pārbauda arī laboratorijā Rīgā. Lai gan mums ir lauksaimniecības izglītība, mēs nepārtraukti mācāmies. Vislabākos ieteikumus varam dot par to, ko pašas esam izmēģinājušas savos dārzos. Pavasarī, pat ja mitruma diezgan, bet zeme vēl ir auksta, piemēram, gurķu sēklas dīgs slikti. Liela nozīme ir augsnes sastāvam, mitrumam, siltumam. Reizēm arī pieredzējušam dārzniekam kaut kas var neizdoties. Precizitāti mīlošs dārzkopis pie mums var iegādāties sēklas uz lentēm, kur tās izvietotas katrai kultūrai atbilstošā attālumā. Jaunums ir tomāti ‘Toboļsk H’, baltie redīsi ‘Vodka’, kabači ‘Faro H’. No puķēm jaunums ir linārijas, dekoratīvās raudenes, torēnijas, rožainās katarantes, oranžas pildītās balzamīnes.»

SIA «Agrimatco Latvia» veikals atrodas Iecavā. Bauskas filiāle slēgta jau pirms vairākiem gadiem. Egita Savicka, veikala vadītāja, pastāstīja, ka «Agrimatco» veikalam šī ir 12. sezona. E. Savicka atzīst, ka konkurence ir liela, tāpēc firmas ir ieinteresētas rūpīgi sekot kvalitātei un par to neesot jāuztraucas. Materiāls nāk tikai no Eiropas Savienības valstīm Polijas, Vācijas, Holandes... Dīgst, nedīgst tādu precīzu kritēriju jau nav. Noteicošais ir pircēja nolūks, – ko viņš grib sasniegt. No tā atkarīga arī izvēle.

Jāsaprot, ka ir divas pamatgrupas: profesionālās un amatieru sēklas. Piemēram, 100 g profesionālo redīsu sēklu maksā 15 eiro. Vai mazai dobītei tādas obligāti vajag? Protams, tās var iegādāties ikviens. Profesionālās sēklas pārsvarā sagatavo Holandē. Dīgstības procents augsts, ap 97 – 98%, produkcija veidojas izlīdzināta, spēcīga, un tām noteikti dos priekšroku lielie dārzeņu audzētāji, skaidro Egita Savicka.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauksaimniecības fakultātes augu šķirņu saimniecisko īpašību novērtēšanas laboratorijas vadītāja Anda Rūtenberga-Āva saimnieko un praktiskajā dārzkopībā gūst atziņas savā īpašumā Bauskas novada Vecsaules pagastā, kur 1,2 ha platībā ir iekopts augļu dārzs un tiek stādītas un pētītas jaunākās kartupeļu šķirnes. Viņa ir arī praktizējošs agronoms-konsultants kartupeļu un dārzeņu audzētājiem.

Vērtējot situāciju ar sēklām, Anda Rūtenbega-Āva atzīst: «Viena, pareizā padoma īsti nav, lai nekļūdītos... Veiksmīgai sēklu dīgšanai ir svarīgs vairāku faktoru kopums. Kvalitatīvs sēklas materiāls, neatkarīgi no kultūrauga. Piemērota augsne, tās temperatūra, mitruma nodrošinājums, gaisa temperatūra – krasas svārstības nelabvēlīgi ietekmē kā cilvēkus, tā augus. Svarīgs ir sējas dziļums – tam jābūt atbilstošam attiecīgi izvēlētajam kultūraugam. Iegādājoties sēklas, jāapskata fasēšanas datums un derīguma termiņš. Zirņus un pupas sējam gada simtajā dienā. Šī gudrība nāk no mūsu senčiem, kas pievērsa lielu uzmanību konkrētu kultūraugu sējas laikam, skatījās mēness fāzes, vēroja laiku. Pareiza tā izvēle nodrošina maksimālo mitrumu, kas nepieciešams šo pākšaugu dīgšanai, bez tam, tiek novērsti kaitēkļu uzbrukumi, jo to attīstība nesakrīt ar augam vitāli svarīgo veģetācijas periodu. Agra sēja nodrošina, ka augiem izveidojas spēcīgāka sakņu sistēma. Praktizēju šajā dienā arī sīksīpoliņu stādīšanu – ieguvums būs agrāka raža.»

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas