Iedzīvotājiem jāinformē iestādes aktīvāk

Vecumnieku pagasta «Ziediņu» mājās pie Misas ciema vairākus mēnešus dzīve nebija visai patīkama – pagājušajā gadā netālu no ēkas izgāza pārtikas atkritumus, kuru puvuma smaka sasniedza ne tikai šo ēku, bet arī Misas ciemu.

Aptaujātie iedzīvotāji gan atzina, ka sašutumu valsts vai pašvaldības iestādēm par notikušo nav pauduši. Palīdzību lūdza «Bauskas Dzīvei». «Siltākās dienās vai tad, kad vējš pagriežas uz mūsu pusi, logus un durvis vaļā turēt nevar. Smaku jūt uzreiz. Kaudze ir tepat netālu – no ēkas logiem var redzēt,» stāstīja «Ziediņu» iedzīvotāja. Uztrauca arī tas, ka atkritumi daļēji pārklāti ar plēvi – kādi rūgšanas un pūšanas procesi zem tās notiek, nav skaidrs. Ja būtu kūtsmēsli, tad iedzīvotāji nebrīnītos, bet par pārtikas atkritumiem pārliecības nebija, tas radīja uztraukumu.

Vecumnieku novada domes speciālisti atkritumu kaudzi, izrādās, nepamanīja. «Šī vieta Misas ciemā apsekota, un konstatēts, ka pie apdzīvotas vietas «Ziediņi» nav izveidota atkritumu izgāztuve. Tā ir kūtsmēslu krātuve fermas teritorijā, kas arī rada nepatīkamu smaku. To nekontrolē Vecumnieku novada dome, bet gan Valsts vides dienests,» informē Vecumnieku novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Eva Vlasova.

Reaģējot uz «Bauskas Dzīves» sniegto informāciju, 12. martā Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālā vides pārvalde (Jelgavas RVP) pārbaudīja teritoriju pie Misas «Ziediņos», Mazgalenieku fermā. Viņi atkritumu kaudzi atrada. «Pārbaudes laikā konstatēts, ka organiskie atkritumi – olu čaumalas – novietotas uz betonēta laukuma, kas absorbē organisko atkritumu tiešu saskari ar vidi. Atkritumu novietošana ārpus betonētās teritorijas netika konstatēta. Nepatīkamā smaka, iespējams, izplatījusies tāpēc, ka atkritumi nebija kārtīgi pārklāti ar ūdensnecaurlaidīgu plēvi. Jelgavas RVP uzdeva teritorijas īpašniekiem šo nepilnību novērst,» informē Jūlija Ņikitina, Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste.

Darbības faktiskā veicēja SIA «Zeltezeri» vides pārvaldes inspektoriem apgalvoja, ka olu čaumalas izmanto kā mēslojumu un, tiklīdz tas būs iespējams, čaumalas iestrādās augsnē. Marta beigās un aprīļa sākumā šie organiskie atkritumi augsnē ir iestrādāti, to «Bauskas Dzīvei» apstiprināja arī Misas ciemata iedzīvotāji.

Valsts vides dienests vērš uzmanību, ka Vecumnieku novada Vecumnieku pagasta «Ziediņos» organiskie atkritumi netiek uzglabāti pastāvīgi. Olu čaumalas iepērk no uzņēmuma «Balticovo» un izmanto kā lauksaimniecības mēslojumu. Līdz šim Jelgavas RVP nav saņemtas sūdzības par SIA «Zeltezeri» darbību. Arī pēc notikušās pārbaudes marta vidū Jelgavas vides pārvalde nav saņēmusi atkārtotas sūdzības.

Šādās situācijās pašiem iedzīvotājiem operatīvāk jāziņo par iespējamu nelikumīgu vai videi un cilvēkiem kaitīgu atkritumu izgāztuvi.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas