Iedzīvotājus Bauskā aicina bez maksas pārbaudīt ādas veidojumus 3

Piektdien, 26. aprīlī, Bauskas poliklīnikā rīkotajā Melanomas dienā varēs bez maksas apmeklēt dermatologu un parādīt aizdomīgas dzimumzīmes, portālu informēja SIA «Bauskas slimnīca» vadītāja Mirdza Brazovska.

Pacientus laikā no pulksten 10 līdz 13 pieņems rezidente dermatoloģijā Antra Bušmane Pieņemšana notiks rindas kārtībā, pirms konsultācijas interesentiem jāpiesakās reģistratūrā, paskaidroja M. Brazovska.

Lielākā daļa jeb 73% Latvijas iedzīvotāju nekad nav apmeklējuši dermatologu, liecina jaunākais «Mana Aptieka&Apotheka» «Veselības indekss». Tikmēr ceturtdaļa jeb 25% aptaujāto pie dermatologa ir bijuši vismaz vienreiz – kāds pēdējā gada laikā, bet kāds pirms viena, diviem un vairāk gadiem.

Sertificēts dermatologs, Eiropas Dermatovenerologu akadēmijas biedrs Raimonds Karls uzsvēra, ka rādītājs ir satraucošs, jo Latvijas iedzīvotājiem kā gaišādainiem un pret ādas problēmām uzņēmīgiem cilvēkiem ieteicams vismaz reizi apmeklēt dermatologu, lai viņš var novērtēt ādas stāvokli, kā arī ieteikt, cik bieži turpmāk vēlams veikt profilaktiskas dermatologa vizītes, lai izvairītos no ādas veselības problēmām.

Dermatologs skaidroja, ka Latvijā iedzīvotāji visbiežāk sastopas ar tādām ādas veselības problēmām kā pinnes, psoriāze jeb zvīņēde un sēnīšu infekcijas. Tikmēr veselībai visbīstamākā kaite, ko arvien biežāk diagnosticē dažāda vecuma pacientiem, ir ādas vēzis jeb melanoma. Tas ir ļoti agresīvs ļaundabīgā audzēja veids, ko ir būtiski laikus atklāt, lai varētu veikt efektīvu terapiju, atgādina R. Karls.
Viņš uzsvēra, ka melanomas statistika Latvijā ir skaudra, jo ikgadēji tiek diagnosticēti vairāk nekā 200 jauni melanomas gadījumi, un katru gadu no melanomas mirst vidēji 80 – 90 cilvēku.

Pēc R. Karla paustā, līdz ar gadiem risks saslimt ar melanomu pieaug, un riska vecums ir, sākot no 40 gadiem, tomēr arvien biežāk to diagnosticē arī gados jaunākiem cilvēkiem.

Dermatologs sacīja, ka nereti melanoma ir iepriekšējā dzīvesveida sekas, jo cilvēki vieglprātīgi, bez aizsargkrēmiem daudz uzturējušies saulē, piedzīvojuši neskaitāmus ādas apdegumus vai bieži apmeklējuši solāriju. R. Karls sacīja, ka Latvijā visbiežāk prevalē tieši tās melanomas formas, kas saistītas ar ādas apdegumiem – tiem, kas gūti bērnībā, pusaudžu vecumā.

R. Karls skaidroja, ka melanoma visbiežāk attīstās tieši uz tām ķermeņa daļām, kas visbiežāk pakļautas saules stariem un tātad – ultravioletā (UV) starojuma kaitīgajai iedarbībai. Bieži melanoma tiek diagnosticēta uz sejas, ausīm, kakla, turklāt sievietēm nereti arī uz dekoltē zonas, piebilda ārsts.

Dermatologs iesaka nekavēties ar vizīti pie ārsta, ja uz ādas tiek pamanīts jauns veidojums, kas pēc formas, krāsas vai kā citādi atšķiras no citiem ādas veidojumiem. «Ja tiek manīts iepriekš nebijis, jocīgs veidojums, ieteicams atnākt uz pārbaudi. Un noteikti nevajag gaidīt brīdi, kad tas sāk asiņot vai no tā sāk atdalīties ādas daļiņas, – šādi simptomi var signalizēt jau par ielaistiem gadījumiem, var būt par vēlu,» uzsvēra R. Karls.

Viņš norādīja uz aplamu pieņēmumu sabiedrībā, kurā iedegusi āda tiek uzskatīta par skaistu, veselīgu. Pēc dermatologa domām, jākliedē mīts, ka iedegums saistās ar veselīgu dzīvesveidu. «Iedegums nozīmē to, ka āda bijusi pakļauta UV starojumam, tā ir pazīme, ka āda no šī starojuma ir cietusi, iekaisusi. To pašu nodara arī solārijs, un tas ir pierādīts pētījumos, kuros secināts, ka ar melanomu daudz biežāk sasirgst tie, kas solāriju apmeklējuši vismaz vienreiz, pretstatā tiem, kas solārijā nekad nav sauļojušies,» sacīja R. Karls.

Ārsts aicina atcerēties, ka āda saules stariem netiek pakļauta tikai tad, kad speciāli dodamies zvilnēt un sauļoties pludmalē, jo UV starojums nodara kaitējumu arī tad, kad saulainā laikā cilvēki nodarbojas ar aktīvo atpūtu, tostarp spēlē volejbolu, sērfo, kaito un citādi izklaidējas.

Visvairāk no saules stariem vajadzētu uzmanīties cilvēkiem ar izteikti gaišu ādu, vasarraibumiem, lielu dažādu ādas veidojumu skaitu, kā arī uzmanīgiem vajadzētu būt tiem, kuru tuviem radiniekiem ir bijis diagnosticēts ādas vēzis, uzsver dermatologs.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Lotta

Pieņemšanas laiks tiešām izvēlēts trāpīgi..... strādājošiem jau nav iespēja šo izmantot.... Kā vienmēr... Paldies par rūpēm!

pirms gada, 2019.04.25 20:46

!

Nepilnīga informacija. Nav uzrakstits, ka iepriekš ir bijis japierakstas. Tā arī pagaja gar degunu vizīte, jo redz pieraksts jau ir pilns

pirms gada, 2019.04.26 11:12

E

Tiešām...izdomājuši...laiku ielikt..kad cilvēki netiek...tas laikam dēļ ķeksīša...ka Bauskā tas ir izdarīts.

pirms gada, 2019.04.26 20:17

Vietējās ziņas