Ieģērbj vestēs tumsā ejošos cilvēkus 3

Pa ceļa nomali, arī pa braucamo daļu nereti pārvietojas melni stāvi. Diennakts tumšajā laikā šādi gājēji apdraud ne tikai sevi, bet arī rada bīstamus draudus transporta līdzekļu vadītājiem.

Policija vai ik dienas ziņo par negadījumiem, kuros cietuši tumsā nepamanīti gājēji. Iecavas novadā pa ceļu A7 6. novembrī ap pulksten sešiem vakarā pārvietojās kāds 1973. gadā dzimis vīrietis. Viņam pie apģērba nebija nekādu atstarojošu elementu. Vīrietis pēkšņi šķērsoja brauktuvi, un automobiļa vadītājs viņu nepamanīja, notrieca un aizbrauca. Cietušais nogādāts slimnīcā, vainīgais šoferis pēc divām dienām pieteicies policijā.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sagatavotā informācija liecina, Zemgalē gada desmit mēnešos bojā gājuši seši, bet pērn attiecīgajā laika posmā – četri gājēji. CSDD apkopotie dati vēsta, oktobrī, novembrī un decembrī bojā iet tikpat daudz cilvēku, cik gada pirmajos deviņos gaišajos mēnešos.

Lai mudinātu iedzīvotājus rūpēties par sevi un līdzcilvēkiem, diennakts tumšajā laikā lietojot gaismu atstarojošās vestes vai apģērbu ar atstarojošiem elementiem, CSDD kopā ar biedrību «Latvijas Samariešu apvienība» un Valsts policiju īsteno kampaņu «Esi gaismas vest-nesis!». Pirmdien, 9. novembrī, gājēju drošības reids notika Bauskas un Vecumnieku novadā. Divu stundu garumā tajā strādāja arī «Bauskas Dzīve».

Atstarojošo vestu dalīšanā jau otro gadu iesaistījusies Olga Černišova- Stūriška no Vecumnieku novada. Šoreiz viņai palīdzēja brīvprātīgās Dace Rezgale, Zane Antoņenko, Jana Bogdanoviča, kā arī Vecumnieku pašvaldības kārtībnieks Raitis Vidovskis. «Vestes dalīt ir ļoti svarīgi, jo tādējādi mēs cenšamies izglābt cilvēku. Diemžēl nākas secināt, daži pret savu dzīvību izturas vieglprātīgi. Šoruden sastapu vairākus gājējus, kurus tumsā nevar pamanīt. Pieeju, aprunājos, izrādās, pērn esam viņam vesti uzdāvinājuši, bet tā kaut kur nomesta vai arī pazaudēta. Taču šāda vienaldzība mūs neattur iesaistīties šajā akcijā atkal,» stāsta O. Černišova-Stūriška.

Divu stundu reidā Bauskas un Vecumnieku novadā neizdodas sastapt daudz cilvēku. Vairumam no ceļa malās redzamajiem ļaudīm ir vai nu lukturītis, vai gaismu atstarojošs piekariņš. Dažus gājējus jau pa gabalu ļauj saskatīt veste. Tomēr Rītausmās satiekam dažus vīriešus, kuri tumsā nav pamanāmi. Viņi taisnojas, ka nāk no darba, līdz mājām nav tālu, tādēļ iztiek bez vestes.

Codes pagastā, krustojumā netālu no mājām «Rudzi», tumsā pedāļus min nesaredzams velosipēdists, līdz ar viņu pāris gājēju. Visiem, kā sarunāts, mugurā tumšas drēbes, kurās nav neviena gaismu atstarojoša pavediena. Kāds no gājējiem taisnojas, ka vestes iegādei nav naudas. No «trūcīgā» gājēja gan labi sajūtama brandvīna smaka. Arī šie tumsā sastaptie ļaudis tiek pie atstarojošām vestēm.
To mugurā uzvelk arī ceļā no Lambārtes uz Misu knapi saskatītais Aleksandrs. Policija, ievācot informāciju par gājēja personību, konstatē, ka vīrietim reģistrēti vairāki pārkāpumi. Tādēļ komplektā ar vesti viņš saņem arī rakstisku brīdinājumu.

«Situāciju uz ceļiem nevar vērtēt viennozīmīgi. Ir dienas, kad aizturam vairākus gājējus bez atstarotājiem, ir vakari, kad uz piepilsētas ceļiem nesastopam nevienu tumsā neizgaismotu cilvēku,» tāds ir policijas jaunākā inspektora Edgara Savicka vērojums. Viņa kolēģis Mārtiņš Ojāru piebilst, ka joprojām gājējiem nedrošākie posmi ir Elejas iela, ceļš uz Rītausmām. Vakaros netrūkst arī gājēju no Codes puses garām Kundziņkrogam uz Bausku.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

nuja

labs jau ir shis pasakums, bet, jautajums, vai sie cilveki kam siis vestes (par brivu) tiek davatas, vai vini ari riit taas vilks muguraa, vai atnakot maja, nometis mala!!?? un atkal staigaas ka tumsi teeli? man skjiet, tas ir attieksmes jautajums. es piem, bez atstarotaaja, no majas neizeju. un ejot gar celmalas kreiso pusi, atstarojoso lentu uz labaas rokas lieku. un nevis kaa citaadi, vai uz sominas un aiz muguras. tas ir un paliek pasu cilveeku attieksme.

pirms 5 gadiem, 2015.11.10 21:34

CSDD uzraugi

Cik šī gada laikā, Bauskas novadā, ir noformēti protokoli par administratīvā soda piemērošanu sekojošam pārkāpumam:
Sods par atstarojošu elementu vai vestes nelietošanu.

pirms 5 gadiem, 2015.11.10 21:58

ko

Man šķiet, ka vajadzētu ieviest tādu akciju - brauc, redzi (nu neredzi, bet tomēr redzi) slāj gar ceļmalu - apstājies, iedod štangā, brauc tālāk!

pirms 5 gadiem, 2015.11.10 22:02

Vietējās ziņas