Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ieva Akurātere Skaistkalnē savij dziesmu un atmiņu pavedienu 2

Vecumnieku novada Skaistkalnes vidusskolā 5. – 12. klašu skolēnus ar lielu degsmi uzrunāja un muzikāli sveica dziedātāja un aktrise Ieva Akurātere. Viņa atgādināja par 1991. gada janvāra notikumiem Rīgā.

«Laikā, kad domājam par mūsdienu problēmām, piemēram, eiro ieviešanu, jauno valdību un citām, ir grūti iedomāties, ko piedzīvoja latviešu tauta pirms 23 gadiem,» teic skolas vēstures pasniedzējs un ikgadējā piemiņas pasākuma rīkotājs Ingus Pavinkšnis. 


Viņš stāsta, ka skolā visu nedēļu notika dažādas aktivitātes, kas rosināja bērnus un jauniešus domāt par barikāžu laiku. Audzēkņi skatījās dokumentālās filmas, internetā pieejamos videomateriālus un iesaistījās diskusijās par tā laika notikumiem. 


11. klases skolnieks Visvaldis Janels, kurš piecus gadus ir iesaistījies 505. Skaistkalnes vienības jaunsargos, atklāj, ka mājās ģimenes lokā īsti nav apspriesti šie vēsturiskie notikumi, tāpēc noderīgi ir skolas rīkotie atceres pasākumi. «Šis laiks uzjunda patriotiskas emocijas un rada pārdomas par mūsu tautas drosmi un cīņassparu,» nosaka jaunietis. 


Skolēniem, kuri 1991. gadā vēl nebija dzimuši un nekļuva par notikumu aculieciniekiem, jāgūst priekšstats par mūsu tautas vēsturi, tā uzskata I. Pavinkšnis. «Lai to padarītu saprotamāku un paspilgtinātu ar barikāžu dalībnieku atmiņu stāstiem un bagātīgām emocijām, nolēmām rīkot tikšanos ar Ievu Akurāteri,» skaidro skolotājs. Aicināt ciemos sabiedrībā pazīstamus cilvēkus, kas saistīti ar konkrēto vēstures notikumu, ir kļuvusi par Skaistkalnes vidusskolas tradīciju, atklāj I. Pavinkšnis.


Māksliniece brīvā gaisotnē, stāvot skolēnu piepildītās zāles priekšā ar ģitāru rokās, izklāstīja savu atmiņu stāstu. Viņa iezīmēja Trešās atmodas laikā sabiedrībā valdošās emocijas, uzbūra ainas no vēsturiskajiem notikumiem un dalījās pieredzē. «Šodien mums ir brīnišķīgs uzdevums – ar skaņām, emocijām un stāstiem atcerēties patriotiskos notikumus,» teic I. Akurātere, piebilzdama, ka priecājas skaistkalniešu vidū redzēt brašos jaunsargus, jo tie pauž lepnumu par šo valsti. 


Mūziķe norāda, ka, atceroties barikāžu laiku, ir svarīgi to skatīt kontekstā jeb no atmodas pirmsākumiem, kad «nāca palu ūdeņi vaļā un latviešiem mirdzēja acis par neatkarīgu Latviju.» Viņa stāsta, ka pirms 23 gadiem demonstrāciju dalībniekiem bail nebija. «Tā vietā jutām mīlestību pret dzimteni, drosmi, brīvības impulsus un pašapzināšanos,» atklāj māksliniece. 


Tikšanās izskaņā pasākuma dalībnieki kopīgi iededza barikāžu piemiņas ugunskuru skolas pagalmā. Izglītības iestādes direktore Svetlana Vāverniece, atgādinot par notikumu nozīmīgumu un tā laika upuriem, aicināja uz piemiņas klusuma brīdi.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

plikkrūtis uz barikādēm

Pasākums akurāt laikā un vietā - vairums jauniešu par tā laika notikumu atstāstiem ar krietnu izdomājumu un fantastikas piedevu taču smejas, kā kutināti .

pirms 6 gadiem, 2014.01.26 15:29

redzi nu

Tavs komentārs pats par sevi spilgti parāda , kādā ģimenē un kādā vidē tu esi audzis un dzīvo. Ar to arī tevi apsveicu.

pirms 6 gadiem, 2014.01.26 21:43

Vietējās ziņas