Igo mūzikas un mākslas centrā «Ceplis» izskan Jūrkalnes diena 4

Mūziķa Igo veidotajā mūzikas un mākslas centrā «Ceplis» Bauskas novada Mežotnes pagastā 29.augustā zemgalieši varēja iepazīt kurzemnieku, precīzāk – jūrkalniešu, tradīcijas. Atbraukušos priecēja suitu dziedājumi un paša Igo uzstāšanās, kā arī bija iespēja baudīt slavenos sklandraušus. Šāds sarīkojums te notika otro reizi.

Lietus dēļ interesentu bija mazāk nekā pērn, taču iespēju apmeklētājiem bija daudz vairāk. Sanākušie varēja klausīties Igo un pianista Jāņa Strazda koncertu, vērot mākslinieces Ievas Carukas zīmējumu un gleznu «dzīvo performanci», skatīties nesen atklāto Ērika Upenieka fotoizstādi «Sieviete objektīvā», degustēt Cepļa brandvīnu «Dūmenis», Ceplī gatavotos Kurzemes sklandraušus un suitu sievu vārīto tradicionālo zupu u. c.

Pasākuma namatēvs Igo jeb Rodrigo Fomins «Bauskas Dzīvei» sacīja, ka viņu ar Jūrkalni saista sadarbība kopš 2001. gada. «Man tur jūras krastā ir neliela mājiņa, pamazām šī vieta attīstās. Jūrkalnē tapis dabas un atpūtas parks, visīpašākais no parkā esošajiem objektiem ir Vējturu nams. Gadu no gada, veidojot sadarbību ar jūrkalniešiem, aicinu uz Cepli tos cilvēkus, uz kuriem varu paļauties. Viņi ir pārliecinoši, viesi nav nobijušies no sliktiem laikapstākļiem un ieradušies šeit, lai būtu kopā,» pastāstīja mūziķis.

Aizvadītajā gadā uz šo pasākumu ieradās aptuveni 1500 cilvēku. «Šim ciemam tas ir ļoti daudz. Esam domājuši par Mežotnes un Cepļa dienu Jūrkalnē, taču pasaulē esošā situācija ir nedaudz apturējusi ieceri,» teic Igo.

««Ceplī» darbi notiek ik dienu. Runājam ar arhitekti par iespējamo plānu, ar dažādām institūcijām vienojamies, lai saskaņotu projektus, ceram, ka remontdarbi drīz sāksies un ikviens varēs redzēt fundamentālas pārvērtības. Nesaprotamā vietā veidojas zināma kārtība,» stāsta «Cepļa» saimnieks Igo.

Jūrkalnē dzīvojošās Taiga Reķe un Kristīne Skrulle jau otro gadu brauc uz Mežotnes pagasta Cepli iepazīstināt zemgaliešus ar Kurzemi. «Pirmajā gadā nezinājām, uz ko gatavoties, tagad esam pārliecināti par sevi. Jūrkalnieši piedāvā zivju zupu, dažādus raušus, burkānmaizi, konservus, kūciņas, kūpinātas zivtiņas. Ir arī rokdarbi ar Kurzemes tradicionālajiem rakstiem. Zemgalieši ir atvērti, nav tik lepni kā kurzemnieki,» teic Taiga un Kristīne.

«Bauskas Dzīve» satika mākslinieci Ievu Caruku, kas pasākuma laikā veidoja savu gleznu sērijā «Cilvēki un totēmi». «Pavasarī, kad bija izolācijas laiks, cilvēki nevarēja pulcēties. Agrāk mēs gribējām mieru no apmeklētājiem, tagad ir otrādi. Manā gleznā var redzēt saules apspīdētus, ļoti vienkāršus cilvēkus. Totēms ir simbols šamaņiem, man gribējās, lai cilvēki būtu kopā kā totēmi,» atklāj Ieva. Veidot šo gleznu viņu iedvesmojuši Bauskas novada bērni, kas blakus gleznojuši. «Gleznu veidoju ar gaišākiem toņiem, jo gribas sauli, kas svētkos trūkst,» stāsta māksliniece.

Ieva atbraukusi no Mārupes puses, taču jau iepriekš viņa bijusi Ceplī – piedalījusies zibensplenērā, kur darinājusi gleznu ar Igo portretu, vairākas reizes bijusi arī Mežotnē.

Uz vienas no Cepļa kompleksa ēkām mākslinieks Alekss Maulbečs grafiti tehnikā veidoja Cepļa ainavu. «Esmu no Vācijas, taču tagad dzīvoju Rīgā. Veidoju savu Cepļa adaptāciju, izmantojot krāsu baloniņus. Šī ir ļoti skaista vieta, esmu priecīgs, ka ar saviem pieskārieniem varu veidot ko skaistu. Igo ir mans draugs, viņš mani te uzaicināja. Nākamnedēļ atgriezīšos šeit, lai pabeigtu iesākto darbu,» stāsta mākslinieks.

Par pasākumu priecājās arī Gita Lazdiņa un viņas ģimene: «Esam Igo kaimiņi. Brīnišķīgi, ka ir kāds, kurš spēj iedvesmot, atjaunot. Jūrkalnieši ieradušies ļoti krāšņi. Igo dziesmām dziedam līdzi, arī bērni zina vairākas dziesmas.»

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Rundāliete

Paldies par brīnišķīgo pasākumu. Prieks! Prieks! Prieks! Igo prot iedvesmot.

pirms 8 mēnešiem, 2020.08.31 10:37

Inga

Sirsnigs paldies Igo par skaisto pasakumu! Jauka vieta, kur atpusties no sirds! Lai gaišas idejas ari turpmāk!

pirms 8 mēnešiem, 2020.08.31 11:17

KO

Tu ar savu komentu gribi pateikt?

pirms 8 mēnešiem, 2020.08.31 13:59

Vietējās ziņas