Imants Lancmanis Rundālē atklāj Spānijas mākslas maģiju

Rundāles novada kultūras centrā pagājušajā nedēļā mākslas zinātnieks Imants Lancmanis atklāja dokumentālo fotogrāfiju izstādi „Maģiskā Spānija” un rīkoja publisku lekciju par Spānijas sakrālo arhitektūru.

Vakara noskaņu papildināja flamenko dejotājas liepājnieces Zitas Valkas koncertnumuri, bet noslēgumā uzstājās trio „Metamorfoze” ar programmu „Skaņas plūdums”.

Sarīkojumu 14. augustā organizēja Rundāles novada kultūras speciāliste Lilita Lauskiniece. Viņa ir jauna cikla „Tikšanās un sarunas ar Imantu Lancmani”  iniciatore. Rundāles pils muzeja bijušā ilggadējā direktora un publikas pirmā tikšanās  noritēja pavasarī, kad sarunā  piedalījās arī ilustratore Anita Paegle un gleznotājs Aleksejs Naumovs. Māksliniece prezentēja bērnu grāmatu „Rožu spoks” – dzīvespriecīgu stāstu par Rundāles pili.

Fotogrāfiju izstādes un lekcijas tēmu Imants Lancmanis šoreiz izvēlējās pats. Rundāles pils muzeja speciālisti 2018. gadā bija devušies kārtējā mācību  braucienā, lai Spānijas vidienes, rietumu un dienvidu  pilsētās pētītu sakrālo arhitektūru. Imants Lancmanis  spriež: „Spānija ir  zeme, kas vibrē ar manām izjūtām un skar dvēseli. Spāņu arhitektiem un māksliniekiem ikvienā veidolā ir izdevies ietvert dziļu pārdzīvojumu. Šīs zemes sakrālo arhitektūru un mākslu raksturo spēks, daudzveidība un kvalitāte.”

Spāniju padara maģisku divu spēcīgu plūsmu – islāma un Vidusjūras kultūras –  sintēze. Islāmu uz Pireneju pussalu atnesa  iekarotāji no Āfrikas ziemeļiem – mauri.  Spānijā galvenās vēsturiskās būves ir baznīcas. Tam pamatā bija ārkārtīgi stipra ticība, pat fanātisks katolicisms, un neierobežoti līdzekļi. Karaļu dinastiju laikos nauda tika izdota ticībai, skaistumam, emocijām. Spānijā – jūras lielvalstī – koncentrējās pasakainas bagātības. Līdzekļi tika nevis „notrallināti”, bet ieguldīti mūžīgās vērtībās. Protams, nebija taisnīgi, ka vienkāršie ļaudis dzīvoja nabadzībā, kamēr katedrāles cita citu pārspēja greznībā.

Stāstījumu Imants Lancmanis ilustrēja ar attēliem, uz ekrāna  rādot Barselonas, Toledo, Salamankas, Kordovas, Seviļjas, Granādas,  Avilas, Madrides, Malagas  katedrāles, baznīcas, karaļu rezidences un kapenes, klosterus, kā arī citas vēsturiskas ēkas.

Imanta Lancmaņa fotoizstādi un lekciju apmeklēja daudzi viņa bijušie un esošie kolēģi, Rundāles, Bauskas un Iecavas novada iedzīvotāji. Fotogrāfe Māra Brašmane atzīst, ka Imanta Lancmaņa stāstījums par jebkuru mākslas vēstures tematu klausītājiem sagādā intelektuālu baudu. Viņa interpretācijā ikviens fakts emocionāli izgaismojas, iegūst jēgu un pilnskanīgumu.

Dokumentālo fotogrāfiju izstādi Rundāles kultūras centra zālē varēs aplūkot vairākas nedēļas.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas